Vyhlídka Máj nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu. Ta v těchto místech protéká několik desítek metrů hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenerii. Rozhledy z vyhlídky Máj jsou nádherné v každém ročním období, nejpůsobivější ovšem bývají začátkem podzimu, kdy okolní listnaté lesy hýří všemi barvami. Vyhlídka se nachází nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. října 2013
Kategorie: Zajímavosti
Z obce Teletín je turistické značení méně přesné a neshoduje se se značením na turistických mapách. Louka za Teletínem, po níž v minulosti vedla žlutá turistická stezka přímo k vyhlídce, dnes slouží jako pastvina pro krávy a je oplocena elektrickým ohradníkem. Doporučujeme na pastvinu nevstupovat a raději pokračovat po jejím okraji až k lesu. Zde je možné uhnout vlevo na lesní pěšinu, která se po chvíli napojuje opět na žlutou turistickou stezku, jež vede až na vyhlídku Máj.
Vyhlídka Máj je považována za místo s jedním z nejkrásnějších výhledů na řeku Vltavu vůbec. Vltava si zde proráží cestu hlubokým skalnatým kaňonem a vytváří působivý říční meandr ve tvaru podkovy. Do řečiště místy zasahují strmé a obnažené skály, jejichž stěny patří k oblíbeným horolezeckým terénům. Po protějším břehu Vltavy vede naučná stezka Svatojánské proudy.
Vyhlídka Máj se nachází na vysoké skále, přímo nad bývalými Svatojánskými proudy. Za Svatojánské proudy byl v minulosti označován úsek řeky Vltavy mezi obcemi Štěchovice a Slapy, kde řeka protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje. Této části Vltavy se obávali všichni voraři, kteří tudy dopravovali dřevo do Prahy. V roce 1943 byly Svatojánské proudy zatopeny Štěchovickou přehradou a tím došlo i k definitivnímu ukončení voroplavby.
V období od května do září funguje na řece Vltavě ve směru Praha – Slapská přehrada pravidelná lodní doprava. Celá trasa měří 37 km a loď ji zvládne za 4 hodiny. V úseku Štěchovice – Slapská přehrada projíždí loď atraktivním kaňonovitým údolím přes bývalé Svatojánské proudy, viz lodní řád Pražské paroplavební společnosti.
Vyhlídka Máj; YouTube, 1:53 min
hrad jednoho rodu — Hrad, který je od svého založení neustále v držení jednoho rodu, Šternberků – to je mezi hrady zcela výjimečné. Je zde k vidění jedna z největších evropských sbírek grafických listů s motivy z 30leté války.
sluneční soustava ve středověku — V kostele je obraz, který ukazuje, jak si lidé představovali sluneční soustavu ve 14. stol., což je pro kostely dost nezvyklý motiv.
kostelík z filmu Kytice — Kostel je poeticky umístěný na oblém návrší a svou líbeznou polohou jako by vypadl z obrázků Josefa Lady. Filmové místo.
kamenitá bučina prosycená posvátností — Horu porůstají rozlehlé bučiny s žulorulovými výchozy. Na vrcholu je zřícenina kaple, uvnitř které roste památný smrk Farář. Přírodní rezervace.
samotář uprostřed luk a polí — Javor obsadil 2. místo v soutěži Strom roku 2005. Je mu přes 100 let, výška 19 m, obvod kmene 2,5 m. Památný strom.
středověká pěstírna konopí — Název zámku je údajně odvozen od konopí, které se pěstovalo na polích poblíž tehdejšího hradu. Zámek byl hlavním a posledním sídlem Františka Ferdinanda d'Este, dědice trůnu Rakousko-Uherské říše.
rodinná hrobka Hoffmanů — Kaple byla postavená v r. 1826 jako rodinná hrobka Hoffmanů, tehdejších majitelů panství. V současnosti je využívána jako smuteční síň.
středisko slovanské vzdělanosti — Klášter je považován za středisko slovanské vzdělanosti. Nejvýznamnějšími památkami kláštera jsou mariánské gotické fresky a unikátní Sázavská madona.
zkamenělá tvář důvěrníka Karla IV. — Skála na Velkém Blaníku svým vzhledem údajně připomíná tvář Jana Očka z Vlašimi, 1. českého kardinála a rádce Karla IV.
typické šlechtické sídlo vrcholného baroka — Po požáru r. 1754 byl zámek nově přestavěn a vybaven; od té doby už nebyl nijak výrazně upravován a je tak skvělou ukázkou typického šlechtického sídla vrcholného baroka. Zámeckým parkem provází naučná stezka.
GPS:
49°49'51.771"N, 14°27'21.664"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Benešov
Obec:Teletín, Vysoký Újezd
Tato vyhlídka je také nádherná, jen by to chtělo lepší označení trasy, a dále nějaké bezpečnostní zábradlí, je to opravdu hodně strmé, štěrk a kameny, bála jsem se jít na okraj, abych ji viděla v celé kráse. A také by to chtělo trochu ořezat keře, aby bylo lépe vidět. Jinak to opravdu stojí za vidění.
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz