Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou je nejvýraznější stavbou tzv. barokní gotiky v ČR; autorem je architektonický génius Jan Blažej Santini-Aichel. Toto vrcholné Santiniho dílo bylo v r. 1994 prohlášeno památkou UNESCO; rovněž je chráněno jako národní kulturní památka. Stavba byla založena (realizace 1719–1722) z popudu opata Václava Vejmluvy na oslavu patrona a světce Jana Nepomuckého.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. října 2015
Kategorie: Zajímavosti
Kostel má půdorys 5cípé hvězdy, což je reakce na legendu, která říká, že v místě, kde byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy, se objevila korunka s 5 hvězdami. Symboliku lze hledat i v latinském slově TACUI (mlčel jsem), které má 5 písmen; právě mlčenlivost se stala J. Nepomuckému osudná (králi Václavu IV. nevyzradil zpovědní tajemství královny Žofie, načež byl údajně umučen). Areál kostela zpřístupňuje 5 vchodů a má 5 kapliček s 5 oltáři; podle kabaly je číslo 5 symbolem tajných nauk, kříže a pyramid, údajně je také číslem harmonie přesahující lidskou dovednost.
V kostelní kopuli je umístěn velký červený jazyk obklopený kruhem plamenů s prosvítajícími paprsky slunce. Jazyk připomíná exhumaci ostatků Jana Nepomuckého z r. 1719, kdy v jeho lebce byla „zázrakem“ objevena živá tkáň, tehdy považována za jazyk (dnes víme, že se jednalo o část mozku). V té době byla také pro chrám získána vzácná relikvie, lingula (kost, ke které je přirostlý jazyk) sv. Jana Nepomuckého. Právě jazyk lze chápat i jako symbol mlčenlivosti Jana Nepomuckého, kdy i přes údajné mučení králem Václavem IV. tzv. „držel jazyk za zuby“ a nevyzradil zpovědní tajemství královny Žofie, což ho stálo život.
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou; YouTube, 1:00 min
nejcennější území v jižní části Železných hor — Z krajinářského hlediska nejzajímavější lokalita v jižní části CHKO Železné hory. Řeka Doubrava tady protéká skalnatým kaňonem a v balvanitém řečišti vytváří četné peřeje a vodopády. Přírodní rezervace.
hrad z Kletby bratří Grimmů — Na hradě se točilo několik filmů a pohádek, např. Kletba bratří Grimmů (hradní most a brána k městu Karlstadt), Faust, Micimutr aj.
necírkevní barokní kaplička — Je zajímavé, že kaple nikdy nebyla církevním majetkem, patřila do majetku panského dvora. Kulturní památka.
chráněné peřeje Sázavy — Přírodní rezervace chránící asi 4km peřejnatý tok řeky Sázavy, který patří k nejoblíbenějším vodáckým trasám v ČR.
kaple Langendorfů — Nad vstupními dveřmi se skví znak rodu Langendorfových s latinským nápisem Semper Fidelis — Vždy věrný. Uvnitř obraz od J. Rejska.
zřícenina, která vydala středověký poklad — V hradní zřícenině byl r. 1904 objeven poklad – nádobka s pražskými groši z doby vlády českého a římského krále Václava IV.
Drakulovo sídlo — Hrad se stal sídlem Drakuly v hororovém československém filmu Hrabě Drakula. Točily se tu i filmy: Bestie z Gevaudanu, Čert ví proč aj.
tisíciletá lípa, pod kterou si zdříml Karel IV. — Stáří Klokočovské lípy se odhaduje na 1000 let a patří tak k nejstarším žijícím památným stromům v ČR.
připomínka špiclování za bývalých režimů — 3 plastiky nad zatopenými kamenolomy, připomínající praktiky totalitních režimů k získávání informací: odposlech, udávání, šmírování.
největší vodárenská nádrž v ČR — Vodní nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy. Pozoruhodné jsou zatopené Hitlerovy mosty.
GPS:
49°34'48.443"N, 15°56'28.260"E
Kraj:Vysočina
Okres:Havlíčkův Brod
Obec:Žďár nad Sázavou
© 2009–2025 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz