iTRAS > Katalog > Jezerní slať

Jezerní slať

vrchovištní rašeliniště a čtvrtá největší slať na Šumavě

Jezerní slať

Jezerní slať je velmi pěkné rozvodnicové vrchovištní rašeliniště, nacházející se na náhorní plošině Šumavských plání (1050 až 1057 m n. m.), mezi osadami Kvilda a Horská Kvilda, v I. zóně národního parku Šumava. Se svou rozlohou cca 104 ha je čtvrtou největší slatí na Šumavě. Územím prochází naučná stezka po povalovém chodníčku a na okraji slatě je dřevěná rozhledna s výhledem na rašeliniště. Přírodní památka.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 25. srpna 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Jezerní slať na…Jezerní slať, Š…Jezerní slať s …Dřevěná vyhlídk…


Další informace:

Naučná stezka Jezerní slať

Jezerní slať zpřístupňuje naučná stezka, vedoucí po cca 120 m dlouhém povalovém chodníčku s řadou informačních tabulek, pojednávajících o místní přírodě, fauně a flóře. Na konci stezky je vyhlídková plošina, orientovaná do středu rašeliniště.

Vyhlídková věž na Jezerní slati

Na okraji Jezerní slatě stojí sedmimetrová dřevěná dvoupatrová rozhledna, ze které je možné shlédnout téměř celou rozlohu rašeliniště a protilehlé zalesněné pásmo s vrchem Sokol (1253 m n. m.). Rozhledna byla postavena Správou národního parku Šumava v roce 1997 a nahradila svou téměř identickou předchůdkyni, která zde stávala v letech 1974-1997. Věž je volně přístupná kromě zimních měsíců, kdy je uzavřena i celá naučná stezka.

Jezerní slať - jedno z nejchladnějších míst České republiky

Na Jezerní slati se průměrná roční teplota pohybuje okolo 1-2 °C, čímž se řadí k nejstudenějším místům České republiky. Chladné klima společně s vysokými vodními srážkami (až 1 300 mm ročně) zde umožnilo výskyt mnoha rostlinným a živočišným druhům, které bychom jinak našli až daleko na severu ve Skandinávii.

Externí odkazy:

Jezerní slať


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (2) ~ Pohostinství (4) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (5) ~ Výlety (3) ~ Zajímavosti (44)
Šumava

Šumava

zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.



Plešné jezero

Plešné jezero

ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě — Jezero ledovcového původu, nacházející se cca 8 kilometrů západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava v přírodní památce Trojmezná hora. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.



Přehrada Lipno

Přehrada Lipno

největší vodní plocha v ČR přezdívaná české moře — S rozlohou cca 4 650 ha největší vodní nádrž v ČR, symbolicky označovaná za české moře. Byla vybudována v jižních Čechách na řece Vltavě v letech 1952–1959 z protipovodňových důvodů. Téměř celá spadá do CHKO Šumava; oblíbená rekreační oblast.



Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje — Cca 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužící k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Mimořádná technická památka jižních Čech.



Boubínský prales

Boubínský prales

po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.



Chalupská slať

Chalupská slať

slať s největším rašelinným jezírkem v ČR — Přechodové rašeliniště s nejrozlehlejším (1,3 ha) rašelinným jezírkem na našem územím.



Blanice

Blanice

řeka s největší populací perlorodky říční ve střední Evropě — Národní přírodní památka a evropsky významná lokalita na horním toku řeky Blanice na Šumavě, mezi osadami Blažejovice a Arnoštov, kde žije v největší středoevropské populaci kriticky ohrožená perlorodka říční (Margaritifera margaritifera).



Boubínské jezírko

Boubínské jezírko

původně splavovací nádrž v Boubínském pralese na Šumavě — Umělá vodní nádrž na jižním svahu národní přírodní rezervace Boubínský prales na Šumavě, která v letech 1836 až 1957 sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. Jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 m.



Kontaktní informace

Informační centrum
Budova Obecního úřadu 40
Horská Kvilda
385 01
Mobil:[+420] 731 530 388
Tel.:[+420] 388 435 555
Email:info@horskakvilda.eu
Web:horskakvilda.eu

Poloha

GPS:
49°2'23.131"N, 13°34'0.326"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Prachatice
Obec:Horská Kvilda

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz