iTRAS > Katalog > Salaš Travičná

Salaš Travičná

obnovená slovácká salaš z 19. století a vzdělávací skanzen

Salaš Travičná

Salaš Travičná se nachází nedaleko stejnojmenné rozhledny u obce Tvarožná Lhota v CHKO Bílé Karpaty. Jedná se o obnovený areál salaše z 19. stol. se zaměřením na vzdělávání a volnočasové aktivity mladých lidí. Areálem vede poznávací naučná stezka; jsou zde k vidění četné historické venkovské stavby, arboretum slováckých dřevin, ovčín; pro děti jsou připraveny četné herní prvky. Pravidelně se zde pořádají dětské pobyty v přírodě, tvořivé dílny, exkurze a nejrůznější akce, jimž vévodí zářijové Oskorušobraní. O salaš se stará občanské sdružení INEX-SDA.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. března 2012

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Salaš Travičná,…Salaš Travičná …Husy domácí na …Školní výlet v …


Další informace:

Co lze vidět v salaši Travičná?

Poznávací naučná stezka

Areálem salaše Travičná prochází přírodovědná naučná stezka se 7 zastaveními (watching sites), zaměřených na poznávání zvířat a rostlin; nechybí ani zajímavá hmatová a poslechová cvičení.

Zábava pro děti i dospělé

Pro děti jsou na salaši připraveny různé herní prvky z přírodních materiálů; mj. také provazová stezka, lanovka, prolézačka podzemním potrubím aj. Starší návštěvníci si mohou vylézt na horolezecký strom či si po předchozí objednávce zahrát paintboll.

Tvořivé dílny

V salaši Travičná se pořádají řemeslnické workshopy, během kterých se návštěvníci mohou seznámit např. s výrobou vlny, sýra a másla, chleba či keramiky (k vidění jsou i repliky chlebové a keramické pece), řezbářstvím, pletením z proutí, kopaničářstvím, batikováním a dalšími činnostmi.

Pobyty v přírodě pro děti a mládež

Uprostřed salaše je zřízeno tábořiště s možností postavit si zde stany a indiánská týpí. Ve spojení se zázemím v roubených stavbách se jedná o ideální místo pro krátkodobé dětské pobyty, např. školy v přírodě apod.

Oskorušobraní – slavnost jeřábu oskeruše

Každoročně koncem září se v areálu salaše Travičná pořádá Oskorušobraníakce na oslavu ovocného stromu Slovácka, jeřábu oskeruše (Sorbus domestica); právě zde na Slovácku se dochovalo mnoho krásných, několik století starých oskeruší, zdobících vinohrady, zahrady a meze. Na programu nikdy nechybí ochutnávky výrobků z oskeruší i výběrových oskorušovic, vyhlášení Královny oskeruší za příslušný rok, poradna a prodej stromků vzácných ovocných dřevin, netradiční soutěže s oskerušemi a hry v přírodě pro malé i velké, řemeslné dílny, vyjížďky na koních, country i cimbálová muzika…

Průvodcovské služby

Případným zájemcům mohou pracovníci salaše zajistit turistického průvodce na blízkou rozhlednu Travičná, Oskorušovou naučnou stezku či do nedaleké národní přírodní rezervace Čertoryje – jedné z nejcennějších květnatých orchidejových luk ve střední Evropě.

Externí odkazy:

Oskorušobraní v salaši Travičná (video)


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (2) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (3) ~ Půjčovny (2) ~ Relaxace (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (4) ~ Výlety (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (22)
Bílé Karpaty

Bílé Karpaty

oblast květnatých orchidejových luk a starých ovocných sadů — Rozsáhlé území při JV hranici ČR s SK, jež je příkladnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Unikátní květnaté orchidejové louky prostupují staré ovocné sady, drobná políčka, zahrady, původní lesy, … CHKO a biosférická rezervace UNESCO.



Chřiby

Chřiby

malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.



Baťův kanál

Baťův kanál

53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.



Čertoryje

Čertoryje

jedny z nejcennějších orchidejových luk ve střední Evropě — Přibližně 325 ha květnatých orchidejových luk u obce Tvarožná Lhota v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, patřící k nejpřísněji chráněným lučním porostům v České republice. Roste zde přes dvacet druhů orchidejí. Národní přírodní rezervace.



Přechod Bílých Karpat

Přechod Bílých Karpat

trek přes Bílé Karpaty z Petrova do Valašských Klobouků — Cca 130 km trasa napříč CHKO Bílé Karpaty. Navštívíte bělokarpatské vinice, nádherné orchidejové louky, staré ovocné sady, nejvyšší horu české strany Bílých Karpat, horské pralesy, malebnou kopaničářskou krajinu, strmá vršatská bradla aj.



Adamcova oskeruše

Adamcova oskeruše

nejstarší jeřáb oskeruše a největší ovocný strom v ČR — Nejmohutnější (výška 17 m, obvod kmene 4,6 m) a zřejmě i nejstarší (cca 400 let) exemplář druhu jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) na území ČR a zároveň největší ovocný strom u nás. Roste na vrchu Žerotín u Radějova v Bílých Karpatech. Památný strom.



Skanzen Strážnice

Skanzen Strážnice

Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy — Skanzen v obci Strážnice v Bílých Karpatech, představující lidovou architekturu významných mikroregionů Slovácka ze 17. až 19. století. Venkovní i vnitřní expozice jsou zařízeny tak, aby věrohodně připomínaly způsob života našich předků.



Větrný mlýn Kuželov

Větrný mlýn Kuželov

plně funkční větrný mlýn holandského typu z roku 1842 — Holandský (zděný) typ větrného mlýna z roku 1842, nacházející se nad obcí Kuželov v Bílých Karpatech. Jedná se o poslední plně funkční větrný mlýn tohoto typu v ČR. V přilehlých budovách je expozice horňáckého bydlení. Národní kulturní památka.



Vinné sklepy Petrov-Plže

Vinné sklepy Petrov-Plže

vinařský areál z 15. století připomínající Tolkienův Hobitín — Zajímavý vinařský areál v Petrově-Plžích v Bílých Karpatech, budovaný již někdy od 15. stol. Dnes je tu k vidění asi 80 bohatě zdobených sklepů, vytvářejících jakousi ulicovou zástavbu se dvěma návesními prostorami. Památková rezervace.



Porážky

Porážky

bělokarpatské květnaté louky se všivcem statným — Rozsáhlý komplex typických bělokarpatských luk s rozptýlenými dřevinami a menšími mokřady. Jako na jediném místě v České republice zde roste kriticky ohrožený a přísně chráněný všivec statný (Pedicularis exaltata). Národní přírodní rezervace.



Kontaktní informace

Salaš Travičná
RO Lučina
Pod rozhlednou Travičná
Tvarožná Lhota
696 62
Mobil:[+420] 724 162 265
Tel.:[+420] 518 337 008
Email:bkarpaty@c-box.cz
Web:www.inexsda.cz
facebook facebook.com/pages/S…

Poloha

GPS:
48°51'37.358"N, 17°22'15.181"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Hodonín
Obec:Tvarožná Lhota

Doporučení

Salaš Travičnou jsme navštívili 5. 5. 2012 v rámci přechodu Bílých Karpat a musím říct, že zde byl vskutku příjemný odpočinek. Areál je dle mého názoru zařízen hlavně pro potěchu dětí (spousta prolézaček a herních prvků), ale i dospělí si zde přijdou na své. Pan správce nám ochotně povykládal o své podzimní práci sběrače oskerušových plodů, čímž mě inspiroval k zakoupení a ochutnání oskerušového čaje :), a také nám dal tipy na několik zajímavých míst během přechodu. Na salaš se chci určitě vydat na podzim, kdy zde každoročně probíhá slavnost Oskorušobraní.

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz