Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska na Pálavě patří k těm nejkrásnějším a nejvzácnějším stepním územím, které v České republice máme. Zdejší vápencová bradla, zříceniny hradů, horko, vinice i přilehlé moravské moře vytvářejí dokonalou iluzi prosluněného Středomoří. S trochou štěstí tu uvidíte naše nejzajímavější druhy stepních rostlin a živočichů. Rezervací prochází naučná stezka s ukázkově zpracovanými informačními panely.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. září 2021
Kategorie: Zajímavosti
Hned po bělostných skalách zaujmou v rezervaci stepní porosty. V mnohém připomínají ukrajinské či mongolské stepi, ale ty zdejší nejsou pravé, vytvořil je člověk. Lidé nejprve vykáceli původní lesy a na odlesněných plochách začali pást ovce a kozy, které dodnes okusem zabraňují obnově lesa; ve spojení s extrémním počasím (sucho a teplo) zde vznikly ideální podmínky pro rozvoj stepí. Botanici považují děvínské stepi za nejrozlehlejší a nejlépe vyvinuté u nás.
Bělostné skály v rezervaci tvoří tzv. ernstbrunnské vápence; vznikly někdy před 150 miliony lety v druhohorním tropickém moři (jedná se vlastně o usazené vápnité schránky drobných mořských živočichů a korálů). Jak to, že se ale pod těmito vápenci nacházejí o mnoho mladší třetihorní horniny? Pravděpodobně za to můžou mohutné horotvorné procesy v mladších třetihorách, při kterých se hýbala půlka střední a východní Evropy; zdejší vápence se při těchto pohybech utrhly z hloubi země a jako obrovské balvany sem byly přesunuty ze vzdálenosti asi 100 km.
Většina záběrů pochází přímo z NPR Děvín-Kotel-Soutěska; YouTube: 03:08 min
kraj úrodných vinic a skalních stepí — Nejteplejší a nejsušší oblast České republiky. Místní krajinu tvoří úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi a lesostepi s neobyčejně bohatou teplomilnou flórou a faunou. Chráněná krajinná oblast a památka UNESCO.
zahrada Evropy — Krajina rozlehlých zámeckých zahrad, upravovaných záhonů s květinovými koberci, krásných lesů, vinic a rybníků. Území prostupují četné historické stavby, jako jsou lovecké zámečky, chrámy, kolonády a další architektonické skvosty. Památka UNESCO.
archeologická památková rezervace a největší obora v ČR — Unikátní lužní krajina v jihovýchodním cípu Lednicko-valtického areálu. Lužní lesy zde prostupují četné vodní kanály, slepá ramena a rozlehlé louky se staletými duby. Počátkem 9. století zde vzniklo největší středověké hradiště ve střední Evropě.
přepychové letní sídlo Lichtenštejnů — Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám na Moravě. Sloužil jako majestátní a honosné letní sídlo rodu Lichtenštejnů.
monumentální rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů — Původně hrad, založený již ve 12. stol., později knížecí rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů v hlavním městě vína, Valticích na Moravě. Vnitřní expozice znázorňuje život bohaté šlechty. V zámeckých sklepích sídlí degustační expozice Salon vín ČR.
působivá rozhledna Lednicko-valtického areálu — Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu a vůbec nejvyšší stavba tohoto druhu v neislámských zemích. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny tři vyhlídkové ochozy s nádherným výhledem na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty. Vstup zpoplatněn.
romantická napodobenina zříceniny středověkého hradu — Umělá romantická zřícenina středověkého hradu u Lednice na Moravě, kterou nechal vystavět v roce 1801 kníže Jan Lichtenštejnský. Stavba sloužila jako lovecký zámeček a myslivna. Panstvo se zde shromažďovalo v době honů a pořádalo tu bohaté hostiny.
výlet přírodovědecky mimořádnou rezervací v CHKO Pálava — Trasa naučné stezky vede národní přírodní rezervací Děvín-Kotel-Soutěska, která patří k nejcennějším chráněným územím v CHKO Pálava. Bylo zde nalezeno více než 600 druhů rostlin, což je takřka čtvrtina všech rostlinných druhů, vyskytujících se v ČR.
klasicistní kolonáda a romantická vyhlídka — Vyhlídková stavba z počátku 19. stol., postavená jako vzpomínka knížete Jana Josefa I. z Lichtenštejna na své zesnulé předky. Kolonáda Reistna se nachází nad obcí Valtice v nadmořské výšce 291 m a je nejvyšším bodem Lednicko-valtického areálu.
lesní chrám zasvěcený římské bohyni lovu Dianě — Monumentální tříposchoďová stavba uprostřed lesů nedaleko vinařské obce Valtice, připomínající jeden z vítězných oblouků starověkého Říma. V roce 1812 jej zde nechal vystavět Jan I. z Lichtenštejna a zasvětil ho římské bohyni lovu, Dianě.
GPS:
48°52'4.096"N, 16°39'2.554"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Břeclav
Obec:Mikulov, Klentnice, Pavlov
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz