iTRAS > Katalog > Hospital Kuks

Hospital Kuks

vzpomínka na Šporkův velkolepý barokní areál

Hospital Kuks

Hospital Kuks je nejvýznamnější stavba, která se dochovala z původního rozlehlého barokního areálu, který v kukském údolí v letech 1697–1738 vybudoval hrabě F. A. Špork. Kukský areál ve své době představoval věhlasné lázeňské a společenské centrum české šlechty; působili zde špičkoví architekti, sochaři a umělci. Dnes je Kuks evropsky známý především pro mistrovské sochy M. B. Brauna, tzv. českého Michelangela. Národní kulturní památka.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. dubna 2014

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Hospital Kuks |…Hospital Kuks –…Hospital Kuks, …Hospital Kuks –…


Základní informace

Galerie vzácných soch od českého Michelangela

Matyáš Bernard Braunnejvýznamnější sochař českého baroka též přezdívaný český Michelangelo – vytvořil v letech 1712–1731 pro Šporka a jeho kukský areál mnoho nádherných soch. Nejproslulejší je Braunův Betlém a soubor 24 alegorických soch lidských Cností a Neřestí, které jsou v evropském měřítku naprostou špičkou – kopie soch zdobí východní a západní křídlo Hospitalu, originály lze zhlédnout ve zdejším lapidáriu. Na hospitální terase jsou k vidění další sochy: osmero Blahoslavenství a Náboženství.

Kopie Braunových soch lidských Ctností
Kopie Braunových soch lidských Ctností
Sochy Blahoslavenství a Náboženství
Sochy Blahoslavenství a Náboženství

Druhá nejstarší barokní lékárna ve střední Evropě

V letech 1743–1945 byla v Hospitalu Kuks v provozu špitální lékárna U Granátového jablka. Dnes je přístupná v rámci prohlídky Českého farmaceutického muzea. V původní dispozici a s původním vybavením z 50. let 18. století představuje 2. nejstarší zachovanou barokní lékárnu ve střední Evropě. V lékárně jsou dodnes k vidění např. stojatky od dračí krve, račích ok či prášku z lebky oběšence. Nad vstupem do lékárny visí hlava bájného jednorožce, jehož roh (ve skutečnosti narvalí zub), se užíval jako protijed.

Barokní lékárna U Granátového jablka
Barokní lékárna U Granátového jablka
Původní vybavení barokní lékárny
Původní vybavení barokní lékárny

Nejpřednější východočeské lázně Kuckus-Baad

V roce 1692 hrabě František Antonín Špork započal s velkorysou přestavbou kukského údolí, ze kterého chtěl vybudovat svůj letní dvůr a věhlasné lázeňské a společenské středisko šlechty. To se mu podařilo a na 40 let (1697–1738) se Kuks stal vyhledávaným místem české barokní smetánky.

Špork zdejší dolinu proměnil v urbanisticky a umělecky velkolepý barokní areál, skýtající svým hostům nejlepší možné atrakce a pohodlí té doby. Na levém břehu Labe, symbolizující život, postavil zámek a proslulé lázně (dnes už tyto stavby neexistují); na pravém břehu, symbolizující smrt, zřídil hospital (zaopatřovací ústav pro vojenské vysloužilce a útulek pro chudé) s kostelem a rodinnou kryptou. Na svém díle spolupracoval s nejlepšími architekty a sochaři; kompozici lázeňského areálu včetně přilehlých lesů měl promyšlenou do nejmenšího detailu.

Po smrti hraběte Šporka (1738) zájem panstva o lázeňské pobyty v Kuksu postupně opadl a někdejší sláva lázeňského střediska zanikla. Vlivem celé řady nepříznivých událostí a katastrof došlo ke zničení lázní, zámku a dalších významných objektů.

Obraz kukského lázeňského hosta pěkně popsal královédvorský písmák Halík:
„V Kuksu bylo možno spatřiti různé nevídané věci, rozmanité výtvory umělecké, zhotovené od nejznamenitějších umělců, různé podivuhodné přístroje a zařízení, o nichž pověst rozšiřovala zprávy k víře nepodobné. Sama osobnost hraběte Šporka, který chtěl míti z Kuksu malý Versailles s jeho rušným životem, již vábila mnohé, zvláště urozené panstvo, které se tu mohlo oddávati radovánkám v rozsáhlých a dobře pěstěných lesích. Hostům bylo volno účastniti se lovu ryb, ptáků nebo štvaní vysoké zvěře, což všechno zvyšovalo neobyčejně zájem a zanechávalo v návštěvnících nejpříjemnější vzpomínku na dobu tu strávenou. Kromě lovu a umění výtvarného ještě přistoupilo k tomu umění hudební. Hudba a tanec s ní spojený obveselovaly hosty, divadelní a operní skladby povznášely mysli jejich, umění slovesné, uložené v četných knihách, jež byly hostům po ruce, nutilo je přemýšleti o vážných věcech lidského života. Rozmanité hry, provozované na různých místech, doplňovaly půvaby lázeňského života. A tak není divu, že všechno to proslavilo lázně v Kuksu daleko široko tak, že velmi četní hosté byli dychtivi spatřiti divy ty a z části i sami užíti výhod, jež se jim tu naskytovaly, jako nikde jinde v zemi…“

Externí odkazy

Hospital Kuks (video)

Hospital Kuks; YouTube, 3:58 min


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Oblasti (1) ~ Pohostinství (1) ~ Relaxace (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (6) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (43)
Krkonoše

Krkonoše

nejvyšší pohoří České republiky — Nejvyšší hory střední Evropy severně od Alp. V rámci České republiky mají Krkonoše mnohá prvenství. Jedná se o nejnavštěvovanější přírodní oblast u nás, nachází se zde nejvyšší hora a největší vodopád. Rovněž se jedná o první český národní park.



Pančavský vodopád

Pančavský vodopád

nejvyšší vodopád v ČR — S výškou 148 m nejvyšší vodopád v České republice. V podobě příkrých kaskád stéká z Pančavské louky do Labského dolu.



Sněžka

Sněžka

nejvyšší hora České republiky — Výjimečná hora s neomezenými panoramatickými výhledy do daleké krajiny naší země a sousedního Polska. Na vrcholu Sněžky sídlí několik budov s možností občerstvení. Z Pece pod Sněžkou pravidelně jezdí na Sněžku sedačková lanovka.



Černohorský potok

Černohorský potok

divoké kaskády na úpatí Černé hory v Krkonoších — Velmi atraktivní a fotogenický horský potok, který v podobě příkrých kaskád a peřejí divoce protéká masivem Světlé a Černé hory v Krkonoších. Obzvláště na podzim, kdy okolní lesy hýří všemi barvami, stojí lokalita za návštěvu.



Křížová cesta 21. století Kuks

Křížová cesta 21. století Kuks

příběh utrpení a nadějí člověka — Novodobá křížová cesta s 15 pískovcovými sochami, které vytvořili přední čeští sochaři 3 generací v čele s Vladimírem Preclíkem.



Černohorské rašeliniště

Černohorské rašeliniště

největší a nejstarší rašeliniště lesního typu v Krkonoších — Rašeliništěm prochází okružní 3,5 km dlouhá naučná stezka, jejíž součástí je i vyhlídková věž. Přírodní památka.



Čertova strouha u Bílého Labe

Čertova strouha u Bílého Labe

hrázkové kaskády — Unikátní hrázenkářské dílo na Čertově strouze poukazuje na mimořádný um našich předků. Technická památka.



Kaplička sv. Anny Kněžice

Kaplička sv. Anny Kněžice

poutní místo s nejkrásnějším výhledem na Vrchlabí — Kaplička stojí na místě s nejhezčím pohledem na město Vrchlabí. Pochází z pol. 18. stol. a je zasvěcena sv. Anně a 14 sv. pomocníkům.



Kostel Božského srdce Páně Borovnička

Kostel Božského srdce Páně Borovnička

pseudogotický kostelík — Kostel byl postaven r. 1928 v novogotickém slohu. Naplno svému účelu však sloužil jen do odsunu německých obyvatel po 2. světové válce.



Kostel sv. Jana Křtitele Dvůr Králové n. L.

Kostel sv. Jana Křtitele Dvůr Králové n. L.

madona, která zachránila město — O zdejší soše Madony královédvorské se říká, že v r. 1646 zachránila město před drancováním švédským vojskem. Kulturní památka.



Kontaktní informace

Hospital Kuks
Kuks
544 43
Tel.:[+420] 499 692 161
Email:hospital.kuks@josefov.npu.cz
Web:www.hospital-kuks.cz

Poloha

GPS:
50°23'52.809"N, 15°53'21.816"E
Kraj:Královéhradecký kraj
Okres:Trutnov
Obec:Kuks

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz