Vrcholně středověký královský hrad Kamýk nad Vltavou (Vrškamýk) sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků do doby, než tuto úlohu převzal slavný Karlštejn. Založil jej Václav I. a dokončil Přemysl Otakar II. V r. 1569 se oněm píše jako o zřícenině, kterou později osídlují loupeživí rytíři, přepadávající lodě na Vltavě.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 12. března 2015
Kategorie: Zajímavosti
solenická podkova — Pěkný výhled na meandr ze skalního ostrohu Na Vraném. Obtížnější přístup.
barokní svatyně a věhlasné poutní místo — Barokní architektonický skvost a jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v ČR. Svatyni papež povýšil na baziliku minor.
torzo prastarého kamenného mlýna — Ruiny/zříceniny jednoho z našich nejstarších větrných mlýnů holandského typu. Byl postaven z místní věhlasné žuly.
z poloviny odtěžený a v lese ztracený viklan — Viklan okouzluje svou mohutností, a to i přesto, že byl v dávných dobách z poloviny odtěžen. Dnes leží zapomenut v borovém lese.
zachovalé lesy nad Slapskou přehradou — Národní přírodní rezervace se zachovalými květnatými háji a suťovými lesy s hojným tisem červeným. Územím vede naučná stezka, která vás zavede na strmé Bílé skály a nabídne úžasné výhledy do údolí Vltavy.
zřícenina naproti Hromové hoře — Zřícenina na strmém (ostrém) kopci, odkud je pěkný výhled na sousední Milešovku alias Hromovou horu – nejvyšší horu Českého středohoří.
největší viklan v České republice — Dvoumetrový žulový balvan, představující největší viklan v Česku. Nachází se v lesíku u Žemličkovy Lhoty, v místech, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus. Na temeni kazatelny je půlmetrová prohlubeň, zvaná obětní mísa. Přírodní památka.
oltář vyšperkovaný obrazem Petra Brandla — Zdejší barokní oltář je dílem žáka Brokoffa a je osazen obrazem od Petra Brandla. V kostele je pochována dcerka Jakuba Krčína.
střední Povltaví jako na dlani — Jedna z nejhezčích moderních telekomunikačních věží v ČR. Je z ní kruhový výhled na střední Povltaví Českou Sibiř, Brdy a Šumavu.
muzeum vesnických staveb středního Povltaví — Uvidíte tu četné lidové stavby Sedlčanska pocházející z 18.–20. století a to včetně původního vybavení.
GPS:
49°38'24.583"N, 14°14'15.127"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Příbram
Obec:Kamýk nad Vltavou
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz