iTRAS > Katalog > Hrad Kamýk nad Vltavou

Hrad Kamýk nad Vltavou

letní sídlo Přemyslovců

Vrcholně středověký královský hrad Kamýk nad Vltavou (Vrškamýk) sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků do doby, než tuto úlohu převzal slavný Karlštejn. Založil jej Václav I. a dokončil Přemysl Otakar II. V r. 1569 se oněm píše jako o zřícenině, kterou později osídlují loupeživí rytíři, přepadávající lodě na Vltavě.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 12. března 2015

Kategorie: Zajímavosti


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Sport (1) ~ Ubytování (2) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (24)
Meandr Vltavy u Solenic

Meandr Vltavy u Solenic

solenická podkova — Pěkný výhled na meandr ze skalního ostrohu Na Vraném. Obtížnější přístup.



Svatá Hora u Příbrami

Svatá Hora u Příbrami

barokní svatyně a věhlasné poutní místo — Barokní architektonický skvost a jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst v ČR. Svatyni papež povýšil na baziliku minor.



Větrný mlýn Příčovy

Větrný mlýn Příčovy

torzo prastarého kamenného mlýna — Ruiny/zříceniny jednoho z našich nejstarších větrných mlýnů holandského typu. Byl postaven z místní věhlasné žuly.



Viklan Ve Vindiši

Viklan Ve Vindiši

z poloviny odtěžený a v lese ztracený viklan — Viklan okouzluje svou mohutností, a to i přesto, že byl v dávných dobách z poloviny odtěžen. Dnes leží zapomenut v borovém lese.



Drbákov–Albertovy skály

Drbákov–Albertovy skály

zachovalé lesy nad Slapskou přehradou — Národní přírodní rezervace se zachovalými květnatými háji a suťovými lesy s hojným tisem červeným. Územím vede naučná stezka, která vás zavede na strmé Bílé skály a nabídne úžasné výhledy do údolí Vltavy.



Hrad Ostrý u Milešova

Hrad Ostrý u Milešova

zřícenina naproti Hromové hoře — Zřícenina na strmém (ostrém) kopci, odkud je pěkný výhled na sousední Milešovku alias Hromovou horu – nejvyšší horu Českého středohoří.



Husova kazatelna

Husova kazatelna

největší viklan v České republice — Dvoumetrový žulový balvan, představující největší viklan v Česku. Nachází se v lesíku u Žemličkovy Lhoty, v místech, kde podle pověsti kázal mistr Jan Hus. Na temeni kazatelny je půlmetrová prohlubeň, zvaná obětní mísa. Přírodní památka.



Kostel Nejsvětější Trojice Dublovice

Kostel Nejsvětější Trojice Dublovice

oltář vyšperkovaný obrazem Petra Brandla — Zdejší barokní oltář je dílem žáka Brokoffa a je osazen obrazem od Petra Brandla. V kostele je pochována dcerka Jakuba Krčína.



Rozhledna Kuníček

Rozhledna Kuníček

střední Povltaví jako na dlani — Jedna z nejhezčích moderních telekomunikačních věží v ČR. Je z ní kruhový výhled na střední Povltaví Českou Sibiř, Brdy a Šumavu.



Skanzen Vysoký Chlumec

Skanzen Vysoký Chlumec

muzeum vesnických staveb středního Povltaví — Uvidíte tu četné lidové stavby Sedlčanska pocházející z 18.–20. století a to včetně původního vybavení.



Kontaktní informace

Informační centrum
Kamýk nad Vltavou 69
Kamýk nad Vltavou
262 63
Tel.:[+420] 318 677 171
Email:obeckamyk@obeckamyk.cz
Web:www.obeckamyk.cz

Poloha

GPS:
49°38'24.583"N, 14°14'15.127"E
Kraj:Středočeský kraj
Okres:Příbram
Obec:Kamýk nad Vltavou

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz