iTRAS > Katalog > Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu

největší jeskynní systém v druhohorních vápencích ČR

Jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu je složitý sedmipatrový labyrint chodeb, síní a dómů. Společně s navazující jeskyní Liščí díra představuje největší jeskynní systém v druhohorních vápencích v ČR o celkové délce 2 800 m. Prohlídková trasa měří 300 m.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 30. listopadu 2015

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Jeskyně Na Turo…Jeskyně Na Turo…Střídmá výzdoba…


Základní informace:

Netypická výzdoba jeskynních prostor

Vzhledem k nízké vlhkosti jeskyně Na Turoldu se zde takřka nevyskytují krápníky, které jsou jinak v krasových jeskyních velmi běžné – menší krápníkovou výzdobu lze vidět např. v Dómu fantazie. Ostatní prostory jeskyně zdobí převážně rozmanité útvary, připomínající drobné keříčky s ostrými jehličkami, hráškovitou pěnu, korálové útesy s drúzami třpytivého kalcitu aj. Průchod do spodního patra jeskyně vyniká vzácnou tzv. turoldskou výzdobou, připomínající svými tvary květák nebo mýdlovou pěnu.

Podzemní jezero

Největší prostorou jeskyně Na Turoldu je Jezerní dóm, ve kterém se nachází podzemní jezero s křišťálově průzračnou vodou a konstantní teplotou 4°C. Hladina kolísá v rozmezí až 10 metrů a při vysokém stavu vyplňuje jezero velkou část Jezerního dómu. Při nízkém stavu podzemní vody se naopak hladina ztrácí v úzké chodbičce u dna dómu, vedoucí do Zlaté síně – nejníže položené známé prostory jeskyně.

Zimoviště netopýrů

Jeskyně Na Turoldu je významným zimovištěm netopýrů a největším zimovištěm ohroženého vrápence malého (Rhinolophus hipposideros) na jižní Moravě. Z těchto důvodů je jeskyně v zimním období nepřístupná veřejnosti.

Historie jeskyně Na Turoldu

Jeskyně Na Turoldu byla objevena při těžbě kamene roku 1951 a v roce 1958 již byla zpřístupněna veřejnosti. O osm let později byla znovu uzavřena a pro veřejnost se otevřela až v roce 2004.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (3) ~ Obce (2) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (20) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (4) ~ Sport (4) ~ Ubytování (20) ~ Výlety (2) ~ Zábava (4) ~ Zajímavosti (71)
Pálava

Pálava

kraj úrodných vinic a skalních stepí — Nejteplejší a nejsušší oblast České republiky. Místní krajinu tvoří úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi a lesostepi s neobyčejně bohatou teplomilnou flórou a faunou. Chráněná krajinná oblast a památka UNESCO.



Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál

zahrada Evropy — Krajina rozlehlých zámeckých zahrad, upravovaných záhonů s květinovými koberci, krásných lesů, vinic a rybníků. Území prostupují četné historické stavby, jako jsou lovecké zámečky, chrámy, kolonády a další architektonické skvosty. Památka UNESCO.



Pohansko

Pohansko

archeologická památková rezervace a největší obora v ČR — Unikátní lužní krajina v jihovýchodním cípu Lednicko-valtického areálu. Lužní lesy zde prostupují četné vodní kanály, slepá ramena a rozlehlé louky se staletými duby. Počátkem 9. století zde vzniklo největší středověké hradiště ve střední Evropě.



Děvín-Kotel-Soutěska

Děvín-Kotel-Soutěska

dokonalá iluze prosluněného Středomoří — Nejkrásnější a nejvzácnější stepní oblast v ČR. Zdejší vápencová bradla, zříceniny hradů, horko, vinice i přilehlé „moravské moře“ vytvářejí dokonalou iluzi prosluněného Středomoří.



Zámek Lednice

Zámek Lednice

přepychové letní sídlo Lichtenštejnů — Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám na Moravě. Sloužil jako majestátní a honosné letní sídlo rodu Lichtenštejnů.



Zámek Valtice

Zámek Valtice

monumentální rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů — Původně hrad, založený již ve 12. stol., později knížecí rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů v hlavním městě vína, Valticích na Moravě. Vnitřní expozice znázorňuje život bohaté šlechty. V zámeckých sklepích sídlí degustační expozice Salon vín ČR.



Minaret

Minaret

působivá rozhledna Lednicko-valtického areálu — Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu a vůbec nejvyšší stavba tohoto druhu v neislámských zemích. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny tři vyhlídkové ochozy s nádherným výhledem na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty. Vstup zpoplatněn.



Janův hrad

Janův hrad

romantická napodobenina zříceniny středověkého hradu — Umělá romantická zřícenina středověkého hradu u Lednice na Moravě, kterou nechal vystavět v roce 1801 kníže Jan Lichtenštejnský. Stavba sloužila jako lovecký zámeček a myslivna. Panstvo se zde shromažďovalo v době honů a pořádalo tu bohaté hostiny.



Naučná stezka Děvín

Naučná stezka Děvín

výlet přírodovědecky mimořádnou rezervací v CHKO Pálava — Trasa naučné stezky vede národní přírodní rezervací Děvín-Kotel-Soutěska, která patří k nejcennějším chráněným územím v CHKO Pálava. Bylo zde nalezeno více než 600 druhů rostlin, což je takřka čtvrtina všech rostlinných druhů, vyskytujících se v ČR.



Reistna

Reistna

klasicistní kolonáda a romantická vyhlídka — Vyhlídková stavba z počátku 19. stol., postavená jako vzpomínka knížete Jana Josefa I. z Lichtenštejna na své zesnulé předky. Kolonáda Reistna se nachází nad obcí Valtice v nadmořské výšce 291 m a je nejvyšším bodem Lednicko-valtického areálu.



Kontaktní informace

Jeskyně Na Turoldu
Jiří Kolařík
U Lomu 54
Mikulov na Moravě
692 01
Mobil:[+420] 607 202 861
Email:turold@caves.cz
Web:www.jeskynecr.cz

Poloha

GPS:
48°48'59.977"N, 16°38'23.989"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Břeclav
Obec:Mikulov na Moravě

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz