iTRAS > Katalog > Kněhyně

Kněhyně

hora třech NEJ

Kněhyně

Kněhyně – hora několika NEJ: 3. nejvyšší (1258 m n. m.) hora Moravskoslezských Beskyd, spadá do nejrozsáhlejší (195 ha) rezervace v CHKO Beskydy (NPR Kněhyně – Čertův mlýn) a ve svém nitru ukrývá jeskyni s nejhlubší (57,5 m) pseudokrasovou propastí v ČR. Název Kněhyně má staroslovanský původ a znamená sídlo kněžek (na Kněhyni údajně mohlo být kdysi obětiště starých Slovanů). Do zdejších lesů občas zavítá medvěd hnědý.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 24. července 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Kněhyně, NPR Kn…Kněhyně, NPR Kn…Kněhyně, NPR Kn…Čertův stůl, NP…


Základní informace

Nejhlubší pseudokrasová propast v České republice

Na JV svahu Kněhyně, asi 750 pod vrcholem, se nachází přírodní památka Kněhyňská jeskyně – rozsáhlý jeskynní systém s celkovou délkou průlezných prostor 280 m. Součástí jeskyně je také Kněhyňská propast – nejhlubší (57,5 m) pseudokrasová propast na území ČR (pseudokras = krasové jevy v nekrasových horninách). Vstup do jeskyně je zamřížován.


Čertův stůl – megalit, nebo hříčka přírody?

S Kněhyní sousedí hora Čertův mlýn. Kousek od jejího vrcholu v lese dřímá neobvyklý skalní útvar, tzv. Čertův stůl. Někteří badatelé se domnívají, že se jedná o prehistorickou megalitickou stavbu, tzv. dolmen (kamenný stůl), který mohl sloužit k rituálním účelům. Nasvědčovala by tomu i orientace dolmenu V–Z, která je pro tyto památky typická. Geologové si ale myslí, že jde o dokonalý výtvor přírody – mohutná kamenná deska (váží 6,5 tuny!) se nasunula na náhodně stojící pravidelné skalní pilíře. Dlužno dodat, že v místě ani v blízkém okolí nebyly učiněny žádné archeologické nálezy, prokazující činnost člověka.


Další zajímavosti z Kněhyně

Externí odkazy

Ráno na Kněhyni (video)

Ráno na Kněhyni; YouTube: 1:23 min


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (1) ~ Pohostinství (3) ~ Relaxace (4) ~ Sport (3) ~ Ubytování (2) ~ Zábava (5) ~ Zajímavosti (19)
Beskydy

Beskydy

nejlesnatější krajina v ČR a oblast výskytu velkých šelem — Téměř souvisle zalesněný horský celek s četnými hřebeny, hlubokými údolími, potoky s kaskádami a vodopády. Na jediném místě v ČR tu žijí pohromadě vlk, medvěd a rys.



Vodopády Satiny

Vodopády Satiny

nejznámější vodopády v Beskydech — Vodopády na říčce Satině jsou nejznámější a nejnavštěvovanější vodopády v CHKO Beskydy. Skalnaté koryto Satiny se považuje za jedno z nejdelších (1 km) a nejtypičtějších pro moravskou část Karpat. Přírodní památka.



Lysá hora

Lysá hora

nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd — Dominantní hora Moravskoslezských Beskyd s nadmořskou výškou 1323 m. Na jejím vrcholu se vypíná 78 m vysoká telekomunikační věž, je zde vybudována meteorologická stanice a sídlo horské služby. Návštěvníkům se nabízí možnost občerstvení a ubytování.



Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy

zažijte pravou beskydskou tmu — 2. oblast v ČR, vyhlášená pro ochranu tmy a noční oblohy bez výrazného světelného znečištění. Nejvyšším bodem BOTO je Lysá hora.



Bučací potok

Bučací potok

divočina s jedním z nejvyšších beskydských vodopádů — Přírodní rezervace s divokým kaskádovitým tokem Bučacího potoka. Bučací vodopád s výškou 6,4 m patří k nejvyšším vodopádům v moravské a slezské části Karpat.



Hrad Hukvaldy

Hrad Hukvaldy

2. největší hradní zřícenina na Moravě — 2. největší zřícenina hradu na Moravě. Leží nad malebnou obcí Hukvaldy – rodištěm světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.



Přehrada Šance

Přehrada Šance

nejkrásnější beskydské údolí pod hladinou — Kvůli přehradě bylo vystěhováno přes 700 občanů Starých Hamer. Pod vodou skončilo údajně nejhezčí beskydské údolí.



Skála Horní Mazák

Skála Horní Mazák

nejznámější skála Lysé hory — 12–15 m vysoká pískovcová skála, která patří k nejznámějším skalám v Beskydech. Je z ní pěkný výhled na majestátní horu Smrk.



Čertův stůl

Čertův stůl

záhada beskydské hory Čertův mlýn — Neobvyklé skalisko připomíná megalitickou rituální stavbu, tzv. dolmen (kamenný stůl). Pravděpodobně se ale jedná jen o dokonalý výtvor přírody.



Mionší

Mionší

prales, který vznikl náhodou — V r. 1895 arcivévoda Bedřich zakázal na Mionší těžit dřevo, neboť byl vášnivý lovec a chtěl, aby zde zvěř měla klid k páření.



Kontaktní informace

Správa CHKO Beskydy
Nádražní 36
Rožnov pod Radhoštěm
756 61
Tel.:[+420] 571 654 293
Email:beskydy@nature.cz
Web:www.beskydy.nature.cz

Poloha

GPS:
49°29'47.393"N, 18°18'47.266"E
Kraj:Moravskoslezský kraj
Okres:Frýdek-Místek
Obec:Kunčice pod Ondřejníkem

Doporučení

Mytická Kněhyně je pro mě srdeční záležitost. Vystoupil jsem na ni ze všech možných stran, v létě i v zimě, za dne i v noci. Hora vypráví svůj příběh skrze trouchnivějící kmeny stromů, rozvrásněné svahy, chladivé prameny svého nitra, truchlivé pomníčky, zelené houštiny a statné borůvčí. Příběh, do kterého se tu vždy náruživě zaposlouchám…

Luboš Moravec

provozovatel portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ lubos.moravec@gmail.com


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz