Jan Hodač je profesionální umělecký fotograf, který značnou část své tvorby zasvětil fotodokumentaci rodných severních Čech. Neotřelými až mystickými snímky zachycuje proměny této průmyslové krajiny a poodhaluje její přehlíženou krásu. Z fotografií vytváří různé tematické výstavní cykly, které si v této prezentaci představíme.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. února 2014
Kategorie: Zajímavosti
Ojedinělé mystické fotografie Krušných hor, které Honza nafotil v rozmezí let 2001–2004. Ústředním motivem jsou prastaré bučiny – nejčastěji v závoji mlhy či v šeru měsíčního světla.
V tomto projektu se Honza zaměřil na severočeský fenomén – fabriky. Tyto tzv. industriální obry krajiny fotografoval v nejrůznějších denních a ročních dobách a zachytil tak jejich jedinečnou atmosféru a rozmanité podoby v proměnách času. Projekt vznikl ve spolupráci se zastoupením Ústeckého kraje v Bruselu a exkluzivně také s vybranými českými průmyslovými společnostmi – ČEZ, United Energy, Unipetrol RPA, Česká Rafinérská, Glanzstoff Bohemia, Lovochemie a spol. Viz oficiální web.
Audiovizuální slideshow krajinářského projektu FABRICA BOHEMICA aneb industriální obři krajiny
Hlavním tématem projektu jsou povrchové doly v podhůří Krušných hor. Honza na fotografiích ukazuje ráz krajiny před těžbou, během těžby, po jejím ukončení a po následné obnově. Součástí projektu je také exkluzivní kolekce velkoformátových panoramatických fotografií, které zachycují nynější podobu a atmosféru míst, jež před 50 lety inspirovala k tvorbě slavného fotografa Josefa Sudka. Generálním partnerem projektu je Severní Energetická. Viz oficiální web.
Audiovizuální slideshow krajinářského projektu HORY DOLY aneb nezdolné krajiny Jana Hodače
Projekt k poctě severočeských vulkánů. Honza na uměleckých fotografiích zachycuje sopky Českého středohoří tak, jak je běžný návštěvník hned jen tak neuvidí.
Cyklus fotografií dokumentující vznik jezera Most od prvotní „louže“ až po finální napuštění.
nejvyšší hora Českého středohoří — Na Milešovce je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se jí často přezdívá Hromová hora.
nejvyšší vodopád Českého středohoří — S výškou 12 m nejvyšší vodopád v chráněné krajinné oblasti České středohoří. Voda stéká po mohutných čedičových sloupech.
zřícenina s typickou dvouvěžovou siluetou — Nepřehlédnutelná dominanta dolního Poohří. Ze zříceniny jsou fantastické výhledy do krajiny Českého středohoří.
Brána Čech — Kaňonovité údolí, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří. Břehy lemují skály s vyhlídkami do samotného kaňonu a okolní vulkanické kopce. Z této oblasti pochází proslulé žernosecké víno.
zřícenina v objetí růží — Rozsáhlá zřícenina středověkého královského hradu. Počátkem 19. stol. tu rozkvétalo tolik růžových keřů, že se hradu začalo přezdívat Růžový hrádek. Zříceninu navštívil i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe.
„zauzlený“ stojan pod patronátem UNESCO — Uvidíte tu jedinečný románský kamenný pulpit (stojan na liturgické knihy), chráněný UNESCEM. Má zajímavě „zauzlené“ podpůrné sloupy.
jediné křemencové skalní město v ČR — Divotvorné skály porůstají křivolaké buky. Na skalních blocích můžete pozorovat tisíce otisků sladkovodních mlžů. Přírodní památka.
nejlépe vyvinuté skalní město Labských pískovců — Dva prohlídkové okruhy vás zavedou do labyrintu skalních věží, úzkých soutěsek a roklí. Přírodní památka.
jediný český štít — Kopec s natolik exponovaným vrcholovým hřebínkem, že jeho přechod se dá srovnat s poměry na hrotech mnoha tatranských štítů. Pravděpodobně jediné místo v ČR, které se pyšní titulem „štít“.
sídlo na hraně uhelného velkolomu — Zámek kontrastů – vysoko nad ním zelené lesy Krušných hor, hluboko pod ním šeď a hřmot hnědouhelného velkolomu.
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Litoměřice, Louny, Most, Teplice, Ústí nad Labem
Jsou dny, které člověka ovlivní nadlouho. Pro mne byla takovým dnem účast na akci Hory Doly, uspořádané fotografem Janem Hodačem. Jako Pražák jsem pozoroval dění na Mostecku s trvalou nelibostí a vnímal jsem je jako zlo nutné k tomu, abychom se mohli ohřát a večer nemuseli svítit svíčkami. Návštěva, a zejména výklad Ing. Stanislava Štýse, mě poučily o dlouhodobém procesu rekultivace… Naposledy jsem stál ve stínu mosteckého děkanského kostela před pětadvaceti lety. Tehdy tam končil důl a já si říkal, proboha, proč si kdo dával takovou práci kostel stěhovat? Dnes je tam nádherná příroda s jezerem a lesy. Co člověk zničil, to člověk napravil a to mě přesvědčilo a změnilo můj úhel pohledu.
český spisovatel science fiction a novinář, vydavatel internetového deníku DigiNeff
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz