Pravčická brána s rozpětím 26,5 m představuje největší pískovcový skalní most v Evropě. Pro svoji jedinečnost a atraktivní polohu v národním parku České Švýcarsko byla v roce 2009 nominována do soutěže 7 nových divů světa. U brány je v provozu výletní zámeček Sokolí hnízdo s restaurací. V areálu Pravčické brány jsou také vybudovány 3 skalní vyhlídky s pohledem na dominanty Českého a Saského Švýcarska. Národní přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. září 2021
Kategorie: Zajímavosti
Rozpětí skalního oblouku u dna činí 26,5 m, výška otvoru Pravčické brány je 16 m, šířka 7–8 m, minimální tloušťka skalní brány je 3 m. Díky těmto rozměrům je Pravčická brána vedena jako největší pískovcový skalní most v celé Evropě.
Zámeček Sokolí hnízdo nechal v roce 1881 vystavět majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen. Stavbu zajišťovali nízkonákladoví dělníci z Itálie. Celý zámeček se jim podařilo vybudovat v rekordně krátkém čase, a to během jediného roku. Dodnes je v zámečku zachována stylová restaurace s původním zdobením dřevěných stěn a stropu. V prvním patře zámečku sídlí muzeum národního parku České Švýcarsko.
Součástí areálu Pravčická brána je několik vyhlídek – jedna při úpatí skalního mostu, ostatní o pár desítek metrů výš na okolních skalách. Ze všech je krásný výhled na dominanty Českého a Saského Švýcarska.
Pravčická brána je výsledkem milióny let trvající boční eroze v méně odolné části tohoto skalního masivu. V počátcích turistického objevování krás Pravčické brány stával u její paty malý, kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep s nabídkou občerstvení. První turisté pocházeli z řad měšťanů a šlechtické společnosti. Jejich zvykem bylo najímat si pro své výstupy na Pravčickou bránu mezky či skupiny nosičů, a to i přes to, že vycházeli z blízkého Hřenska.
Pravčická brána ze skalní vyhlídky; YouTube, 0:49 min
unikátní pískovcové území evropského kontinentu — Rozsáhlé pískovcové území s jedinečným krajinným rázem. Nacházejí se zde četná skalní města s hlubokými kaňony a roklemi, vysoké skalní stěny, věže, skalní okna a brány, z nichž Pravčická brána se stala symbolem celé oblasti. Národní park.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
ledové království v Českém Švýcarsku — Pískovcový skalní převis s podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, forem a tvarů a vytvářejí tak úžasnou podívanou.
skalní vyhlídka s dřevěným altánem — Jedna z nejhezčích skalních vyhlídek národního parku České Švýcarsko. Pískovcová skála s altánkem skýtá zajímavá panoramata.
nejvyšší hora Českého Švýcarska — Vysoký čedičový kužel sopečného původu, jemuž se pro svoji mohutnost a dominantnost v krajině přezdívá děčínská Fudžijama.
zřícenina trojkolového vodního mlýna z roku 1515 — Zřícenina bývalého trojkolového vodního mlýna z r. 1515; od r. 2007 kulturní památka. Díky romantické poloze v kaňonu říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko si mlýn zahrál v pohádkách Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ aj.
nejvyšší stolová hora v ČR — S nadmořskou výškou 723 m nejvyšší stolová hora na našem území. Na jejím vrcholu stojí jedna z nejstarších kamenných rozhleden v ČR.
rozeklaná skála s pozůstatkem hradu — Zbytek sopečného kanálu, kterým v dávných dobách proudila láva k vrcholu sopky, kterou už ale odvál čas. K vidění je rozervaná čedičová skála se zříceninou hradu z přelomu 14. a 15. století.
průchod na Červeném potoce — Přírodní brána, která vznikla zřícením skalního bloku do úzké průrvy Červeného potoka. Je vysoká asi 3 m, široká 5 m a dá se jí pohodlně projít.
exkluzivní výhled z nejvyšší stolové hory v ČR — Jedinečná skalní vyhlídka na okraji vrcholové plošiny Děčínského Sněžníku – nejvyšší a nejznámější stolové hory v České republice. Je odsud parádní výhled na stolové hory Saského Švýcarska.
GPS:
50°53'2.149"N, 14°16'53.465"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Děčín
Obec:Hřensko, Mezní Louka
Vidět Pravčickou bránu patří mezi turisty a snad i Čechy obecně k dobrému bontonu – opravdu to stojí za to! Místo má dobré jméno a navštěvují jej zástupy zahraničních turistů. Doporučuji brzké nebo pozdní hodiny a nejlépe mimo sezónu.
průvodce severočeskou industriální krajinou
www.offroadsafari.cz ~ [+420] 605 231 697 ~ martin@offroadsafari.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz