Přehrada Lipno, též vodní nádrž Lipno I, je se svojí rozlohou cca 4 650 ha největší vodní plochou v ČR – často se mu také přezdívá české moře. Toto monumentální vodní dílo bylo vybudováno na řece Vltavě v letech 1952–1959 a má významnou protipovodňovou funkci. Rozkládá se v jižních Čechách, mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Želnava a téměř celé spadá do chráněné krajinné oblasti Šumava.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. srpna 2013
Kategorie: Zajímavosti
Lipno je ideálním místem nejen pro koupání, ale díky obrovské rozloze a dobrým povětrnostním podmínkám, i pro vodní sporty jako je jachting, windsurfing, plavba na katamaránech apod. Pláže pro koupání jsou často písčité nebo travnaté – k nejoblíbenějším patří pláže u obcí Lipno nad Vltavou, Černá v Pošumaví, Horní Planá, Přední Výtoň, Frymburk a Dolní Vltavice. Lipno si lze také užít z paluby parníku při okružních plavbách.
Z Lipna nad Vltavou do Vřesné (přes Frymburk) vede cca 13km stezka pro cyklisty a inline bruslaře, hodnocená jako vůbec jedna z nejlepších v ČR. 8km úsek z Lipna do Frymburku je navíc celý osvětlen a je tudíž v provozu i v noci.
Na zamrzlé přehradě Lipno, ve směru Lipno nad Vltavou–Frymburk–Přední Výtoň, se každoročně upravuje okružní bruslařská dráha, která se svojí délkou cca 11 km (přesně 10.922,8 m) představuje nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě.
V Lipenské nádrži se nachází několik ostrůvků, z nichž největší je Tajvan u Horní Plané. Nejnavštěvovanější a nejoblíbenější je ale asi Králičí ostrov u Lipna nad Vltavou, kde byli vysazeni domácí králíci a rodiče s dětmi je sem mohou jezdit krmit.
Na Lipně jsou v provozu dvě vodní elektrárny. Vodní elektrárna Lipno I se nachází 160 m v podzemí v blízkosti hráze přehrady Lipno na Vltavě. Funguje jako tzv. špičková elektrárna – pracuje hlavně v čase elektrické špičky, kdy se dobře uplatní její schopnost rychle (během 226 vteřin) rozběhnout produkci energie a dodat krátkodobě vysoký výkon. Vodní elektrárna Lipno II se nachází u vyrovnávací přehradní nádrže Lipno II u Vyššího Brodu a pracuje jako elektrárna průběžná se stálým a nízkým výkonem. Elektrárna Lipno I je zpřístupněna veřejnosti formou exkurzí.
Lipno na Vltavou; YouTube, 2:08 min
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě — Jezero ledovcového původu, nacházející se cca 8 kilometrů západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava v přírodní památce Trojmezná hora. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.
po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.
slať s největším rašelinným jezírkem v ČR — Přechodové rašeliniště s nejrozlehlejším (1,3 ha) rašelinným jezírkem na našem územím.
rozsáhlá zřícenina hradu na skalním ostrohu u Třísova — Rozsáhlá zřícenina původně rožmberského hradu z roku 1349 na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy u Třísova v Blanském lese. V prostorách hradu se pravidelně pořádají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení.
původně splavovací nádrž v Boubínském pralese na Šumavě — Umělá vodní nádrž na jižním svahu národní přírodní rezervace Boubínský prales na Šumavě, která v letech 1836 až 1957 sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. Jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 m.
poznejte příběh poslů z vesmíru — První muzeum vltavínů na světě. Uvidíte tu nejkrásnější kolekci vltavínů, která kdy byla veřejně vystavena a zábavnou formou se seznámíte s jejich tajuplným příběhem. Těšte se na herní prvky – hod meteoritem na Zem, virtuální prohlídka kráterů aj.
největší přítok řeky Vydry — Ve středověku se na Hamerském potoce rýžovalo zlato. Zdejší rýžoviště patří k nejvýše položeným v ČR.
nejstarší sídlo Rožmberků — Tzv. růžový hrad ze 13. stol. je nejstarším sídlem Rožmberků. Dolní hrad je zmenšeninou krumlovského zámku. Údajně se tu zjevuje naše nejslavnější bílá paní, Perchta z Rožmberka.
jedna z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech — Jeden z nejkrásnějších a nejautentičtěji dochovaných klášterů v ČR. Je tu uložen Závišův kříž – 3. nejcennější středověká zlatnická památka u nás (hned po korunovačních klenotech a relikviáři sv. Maura).
GPS:
48°41'21.537"N, 14°4'47.036"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Český Krumlov, Prachatice
Obec:Lipno nad Vltavou
Přehrada Lipno je skvělým místem pro rodinnou dovolenou. V okolí vodní nádrže je mnoho chatových osad, kempů, ale i pěkných penzionů či hotelů, kde je možné se ubytovat. Koupání, plavání, plachtění, plavba na loďkách, šlapadlech, projížďka parníkem, jízda na motorovém člunu - to vše a ještě mnohem více Lipno nabízí. Převážná část Lipna navíc leží v CHKO Šumava, kde je možné absolvovat mnoho zajímavých výletů. S přáteli jsem zde trávil letní dovolenou již několikrát a pokaždé jsme zde byli spokojeni a volné dny jsme si perfektně užili!
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz