Radobýl je dominantní čedičový vrch u Žalhostic v Českém středohoří a památné místo všech českých poutníků – na jeho vrcholu dne 23. 10. 1836 velký český básník a poutník Karel Hynek Mácha psal svoji poslední báseň Cesta z Čech; při psaní spatřil požár v Litoměřicích, kam se hned rozběhl na pomoc; při hašení se nakazil cholerinou, na kterou 6. 11. zemřel. Z holého temene, kde stojí mohutný kříž, je perfektní výhled. Přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 14. října 2013
Kategorie: Zajímavosti
V neděli 23. října 1836 Karel Hynek Mácha na Radobýlu psal svoji poslední báseň Cesta z Čech. Během psaní si všiml požáru v nedalekých Litoměřicích, kam se okamžitě rozběhl a celý uřícený pomáhal s hašením. Při hašení se nalokal vody, z které se nakazil cholerinou; ta společně se silným nachlazením vedla k Máchově smrti – zemřel 6. 11. 1836.
Dne 24. 10. 1836 si Mácha do svého deníku zapsal: „V neděli večer jsem ležel na Radobýlu, na jednom velkém vrchu za Litoměřicemi, už byla tma; a v tom vyšel v Litoměřicích oheň. To jsem viděl z toho vrchu. Tak jsem běžel honem do Litoměřic; asi 3/4 hodiny jsem měl co běžet než jsem tam doběhl, a přece jsem byl jeden z nejprvnějších u ohně. To byl ale oheň; jedenáct stodol, samé obilí, najednou hořely, a vítr do toho foukal až hrůza…“
Na západní straně Radobýlu se v minulosti těžil čedič s výraznou sloupcovitou odlučností; čedičové sloupce se vozily až do Nizozemska jako odolný materiál pro zpevňování hrází. Bývalý kamenolom je dnes součástí přírodní památky Radobýl.
Novoroční výstup na Radobýl; YouTube.com, 1:50 min
Radobýl – vrchol s mohutným křížem
Radobýl – bývalý kamenolom na čedičové sloupce
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
nejvyšší hora Českého středohoří — Na Milešovce je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se jí často přezdívá Hromová hora.
zřícenina s typickou dvouvěžovou siluetou — Nepřehlédnutelná dominanta dolního Poohří. Ze zříceniny jsou fantastické výhledy do krajiny Českého středohoří.
Brána Čech — Kaňonovité údolí, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří. Břehy lemují skály s vyhlídkami do samotného kaňonu a okolní vulkanické kopce. Z této oblasti pochází proslulé žernosecké víno.
křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny — Přibližně 127kilometrový trek sopečnou krajinou CHKO České středohoří. Mj. navštívíte hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, kaňon Labe Porta Bohemica, svezete se motorovou lodí a možná si odnesete i české granáty.
jediný český štít — Kopec s natolik exponovaným vrcholovým hřebínkem, že jeho přechod se dá srovnat s poměry na hrotech mnoha tatranských štítů. Pravděpodobně jediné místo v ČR, které se pyšní titulem „štít“.
symbol češství — Nejvýznamnější místo a symbol české národní historie. K Řípu se váže základní pověst o příchodu našich předků vedených praotcem Čechem do Čech.
poutní místo na strmém sopečném kopci — Kalvárie si zahrála ve filmech jako Mág či 3 sezóny v pekle. Mmonumentální schodiště poutního místa kdysi poutníci zdolávali po kolenou.
průvodce severočeskou industriální krajinou — Zvu vás na offroad safari – zážitkové poznávací vyjížďky severočeskou industriální krajinou. Dostanu vás do míst, kam se běžný turista nepodívá.
skalní vyhlídka nad meandrem Labe — Skvělý výhled do údolí Labe a na východní část Českého středohoří. Na vyhlídce stojí několikametrový kovový kříž. Na dohled odsud je Porta Bohemica – Brána Čech.
GPS:
50°31'49.299"N, 14°5'35.995"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Litoměřice
Obec:Žalhostice, Litoměřice
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz