iTRAS > Katalog > Suché skály

Suché skály

české Dolomity

Suché skály

Suché skály (též Sušky či Kantorovy varhany) vyčnívají z lesů Českého ráje jako úzká hradba špičatých rozeklaných skal – svým tvarem z dálky připomínají dračí hřbet a díky svému vzhledu se jim přezdívá české Dolomity. Skály jsou tvořeny nenasákavým a nejtvrdším pískovcem v Českém ráji, což oceňují hlavně horolezci. Národní přírodní památka.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. září 2021

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Suché skály ali…Suché skály ali…Suché skály ali…Suché skály ali…


Základní informace

Proč jsou Suché skály suché?

Suché skály tvoří nenasákavý pískovec, který je zároveň nejtvrdším pískovcem v celém Českém ráji. Po dešti díky svým vlastnostem velmi rychle osychá, což oceňují hlavně horolezci – zatímco počasí nedovolí lézt ve vyhlášených Prachovských skalách či na Hruboskalsku, na Suškách je živo.

Vyhlídka na Suché skály

Nejhezčí pohled na Suché skály je z vyhlídky pod vrchem Sokol u Besedic či od vsi Líšný. Dobře jsou vidět také z vyhlídky Zahrádka v Malé Skále pod hradem Vranov-Pantheon.

Externí odkazy:

Horolezci na Suchých skalách (video)


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (2) ~ Ubytování (1) ~ Výlety (1) ~ Zajímavosti (36)
Český ráj

Český ráj

ryzí krása v srdci Čech — Nevelká oblast, v jejíž názvu se zrcadlí půvab zdejší krajiny. Můžete tu navštívit pískovcová skalní města, rybníky lemované skalami, staročeské roubenky, skalní hrady a zámky, horu Kozákov s nalezištěm drahých kamenů a další… CHKO a geopark UNESCO!



Krkonoše

Krkonoše

nejvyšší pohoří České republiky — Nejvyšší hory střední Evropy severně od Alp. V rámci České republiky mají Krkonoše mnohá prvenství. Jedná se o nejnavštěvovanější přírodní oblast u nás, nachází se zde nejvyšší hora a největší vodopád. Rovněž se jedná o první český národní park.



Hrad Vranov-Pantheon

Hrad Vranov-Pantheon

nejrozsáhlejší skalní hrad v ČR — S délkou téměř 400 m nejdelší a nejkomplikovanější zřícenina skalního hradu v České republice. Nachází se na strmém skalním útesu při pravém břehu řeky Jizery v obci Malá Skála v chráněné krajinné oblasti Český ráj.



Hrad Frýdštejn

Hrad Frýdštejn

zřícenina skalního strážního hradu na Vranovském hřebeni — Původně typický skalní strážní hrad z r. 1385, z něhož se dodnes dochovala pouze okrouhlá věž, skalní světničky a sklepy. Natáčela se zde pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci a film Tajemství hradu v Karpatech. Kulturní památka.



Přechod Českého ráje

Přechod Českého ráje

křížem krážem Českým rájem z Jičína do Malé Skály — Téměř 105 km dlouhý trek po CHKO a geoparku Český ráj, během kterého navštívíte v Čechách proslulá skalní města, romantická údolí s písčitými rybníky, skalní hrady a zámky, skalní vyhlídky, nejvyšší horu Českého ráje, lom s polodrahokamy aj.



Safírový potok

Safírový potok

chráněné naleziště drahokamů v Jizerských horách — Safírový potok se nachází v národní přírodní rezervaci Rašeliniště Jizerky, v území, které v minulosti patřilo k nejhodnotnějším nalezištím safírů v Evropě. Tyto krásné drahokamy se zde vyskytují dodnes, avšak jejich rýžování je přísně zakázáno!



Černá Desná

Černá Desná

divoké údolí s peřejemi a vodopády — Přírodní památka s řadou fantastických vodopádů, kaskád, kotlů a peřejí na říčce Černé Desné v Jizerských horách.



Černá jezírka

Černá jezírka

nejtajuplnější rašeliniště Jizerských hor — Společně s močálem Na Čihadle nejtajemnější rašeliniště v CHKO Jizerské hory. Území je chráněno jako přírodní rezervace (celkem 4 opuštěná rašeliniště na náhorní plošině).



Husníkova vyhlídka

Husníkova vyhlídka

nejhezčí pohled na Maloskalsko — Skalní vyhlídka v méně známém českorajském skalním bludišti Kalich-Chléviště. Společně s Hořákovou vyhlídkou nabízejí nejkrásnější pohledy do malebné krajiny Maloskalska.



Jizerská 50

Jizerská 50

největší závod v běhu na lyžích v ČR — Nejznámější, největší a nejoblíbenější závod v běhu na lyžích v České republice. Trasa měří 50 km a vede Jizerskými horami po tzv. Jizerské magistrále. Koná se každý rok v lednu.



Kontaktní informace

Správa CHKO Český ráj
Antonína Dvořáka 294
Turnov
511 01
Tel.:[+420] 481 321 900
Email:ceskyraj@nature.cz
Web:www.ceskyraj.nature.cz

Poloha

GPS:
50°38'14.548"N, 15°12'38.435"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Jablonec nad Nisou
Obec:Malá Skála

© 2009–2021 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz