iTRAS > Katalog > Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice

jedno z nejvýznamnějších barokních šlechtických sídel v ČR

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice se nachází ve stejnojmenné obci, nedaleko majestátního hradu Buchlov a patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům v ČR. Zámecké interiéry připomínají atmosféru časů habsburské monarchie; k vidění jsou rozsáhlé sbírky grafik a luxusního starožitného nábytku. Na zámek navazuje barokní zahrada s anglickým parkem, zámecké zahradnictví s unikátní sbírkou fuchsií, záchranná stanice a malá zoo. Ve 300 let starém zámeckém sklepě lze zhlédnout galerii moravských vín. Národní kulturní památka.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 19. dubna 2012

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

V barokní zahra…Zámek Buchlovic…Zámek Buchlovic…Kašna s lekníny…


Další informace:

Prohlídkový okruh Zámecké interiéry

Ze zámeckých interiérů dýchá noblesní atmosféra časů habsburské monarchie – jsou z nich zřejmé sběratelské záliby, zájem o rodovou historii i potřeb pohodlné a domácké atmosféry příslušníků nejvýznamnějších aristokratických elit té doby.

Současná prohlídková trasa zahrnuje 17 pokojů, salonů a koridorů, využívaných jako galerie, v níž je možné spatřit soukromé i oficiální prostory někdejšího berchtoldovského sídla. V první části jsou k vidění hostinské a dětské pokoje, reprezentační prostory, mj. stříbrný salon s částí rodové galerie, hudební sál, kuřácký salon a vedlejší hraběcí pracovna, v níž se v roce 1908 uskutečnila proslulá schůzka ministrů Aerenthala a Isvolského. Poslední oficiální místností je bohatě štukově dekorovaná jídelna s boční výklenkovou kaplí, ze které se vchází do soukromé části zámku s privátními pokoji a ložnicemi předposledních majitelů, hraběte Leopolda II. Berchtolda a jeho manželky Ferdinandiny Károlyové.

Zámecké sbírky

Zámek Buchlovice se pyšní impozantní grafickou sbírkou, která patřila k nejrozsáhlejším a nejkvalitnějším na území celé tehdejší habsburské monarchie. Sbírka obsahuje celkem 6 378 děl od významných umělců z nejrůznějších epoch umění od 16. do 20. století (Rembrant, Rubens, van Dyck, Salvator Rosa, Marcantonio Raimondi, Domenicino, Lucas Leyden, …). Nejstarší část souboru představují grafiky a vzácné grafické inkunábule slavných mistrů německé pozdní gotiky a rané renesance (Martin Schongauer, Albrecht Dürer, Lucas Cranach, Albrecht Altdorfer, …).

Zámecké sbírky tvoří také luxusní starožitný nábytek, původem italské mramorové mytologické sochy, vzácné zlacené empírové bronzy a desítky dalších drobných předmětů uměleckého řemesla.

Barokní zahrada a rozsáhlý anglický park

Na zámek Buchlovice navazuje krásná barokní zahrada s dochovanými italskými prvky a na ni je dále citlivě napojen přírodní krajinářský park. Zahrada vznikala současně se stavbou zámku a kolem roku 1900 prošla konečnou neobarokní úpravou. Počátkem 20. století byla zahrada zkrášlena množstvím soch, plastik a mramorových lavic. Více informací o zámecké zahradě a parku.

Sbírka fuchsií

Fuchsie jsou již tradičně jedním ze symbolů buchlovického zámku. Poprvé se sem dostaly v roce 1970 a díky sběrateli Jiřímu Mrázovi z Bělčic, vedoucímu zámeckému zahradníkovi Pavlu Vláškovi a vynikajícímu odborníkovi Pavlu Talichovi, má dnešní zámecká sbírka přibližně 1 200 odrůd a patří k nejvýznamnějším a nejproslulejším sbírkám fuchsií ve střední Evropě. Od roku 1982 jsou buchlovické fuchsie zpřístupněny v letních měsících veřejnosti formou výstavy; pokud se návštěvníkům nějaká z odrůd zalíbí, mohou si ji zakoupit přímo v zámeckém zahradnictví.

Historie zámku Buchlovice v kostce

Stavbu zámku zahájil těsně před rokem 1700 bohatý a urozený hrabě Jan Dětřich Petřvaldský (majitel nedalekého hradu Buchlov), který zámek daroval své manželce Anežce Eleonoře. Původní projekt byl pojat jako typická šlechtická italská vila v barokním slohu. Nejprve byl postaven hlavní oválný, tzv. hudební sál se sallou terrenou, k nímž se postupně po obou stranách přistavovaly další salony. Dnešní podobu zámek získal po roce 1912 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda II., který jej přestavěl na honosné a reprezentativní sídlo, kde přední politikové té doby rozhodovali o osudech Evropy. Viz podrobná historie zámku Buchlovice.

Zajímavost: Výrazný zásah do podoby interiérů nastal v letech 1807–1809, kdy hrabě Leopold I. Berchtold přeměnil zámek v soukromou nemocnici s 54 lůžky; zámecký mobiliář byl převezen na hrad Buchlov a do loveckého zámečku ve Smrďavce. Po smrti hraběte byla z finančních důvodů nemocnice zrušena a zámek se stal jednou provždy hlavním rodinným sídlem.

Externí odkazy:

Hrad Buchlov, zámek Buchlovice – Vzhůru na hrad! Anebo dolů na zámek?

Zámek Buchlovice (virtuální prohlídky)

Altán
Zámek Buchlovice
Kašna
Zámek Buchlovice

Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (2) ~ Pohostinství (4) ~ Relaxace (3) ~ Sport (1) ~ Ubytování (6) ~ Výlety (1) ~ Zábava (3) ~ Zajímavosti (28)
Bílé Karpaty

Bílé Karpaty

oblast květnatých orchidejových luk a starých ovocných sadů — Rozsáhlé území při JV hranici ČR s SK, jež je příkladnou ukázkou harmonického soužití člověka s přírodou. Unikátní květnaté orchidejové louky prostupují staré ovocné sady, drobná políčka, zahrady, původní lesy, … CHKO a biosférická rezervace UNESCO.



Chřiby

Chřiby

malé pohoří s krásnými bukovými lesy v samém středu Moravy — Přírodní park, táhnoucí se mezi Kyjovem a Otrokovicemi, na rozmezí Hané a Slovácka. Pro území jsou typické zachovalé bučiny, bizarní pískovcové skály, hrady, zříceniny, mystická hradiště a památky z dob Velkomoravské říše. V podhůří se pěstuje víno.



Baťův kanál

Baťův kanál

53km turistická vodní cesta spojující Otrokovice se Skalicí — Téměř 53 kilometrů dlouhý plavební kanál, spojující Otrokovice u Kroměříže s obcí Skalica na Slovensku. Vodní cesta slouží hlavně k rekreačním účelům: vyhlídkové plavby, půjčovny motorových člunů, hausbótů, nemotorových lodí apod. Technická památka.



Přechod Bílých Karpat

Přechod Bílých Karpat

trek přes Bílé Karpaty z Petrova do Valašských Klobouků — Cca 130 km trasa napříč CHKO Bílé Karpaty. Navštívíte bělokarpatské vinice, nádherné orchidejové louky, staré ovocné sady, nejvyšší horu české strany Bílých Karpat, horské pralesy, malebnou kopaničářskou krajinu, strmá vršatská bradla aj.



Hrad Buchlov

Hrad Buchlov

královský hrad na jednom z nejvyšších kopců Chřibů — Hrad z 1. pol. 13. stol., jež se klene na jednom z nejvyšších vrcholů přírodního parku Chřiby v nadmořské výšce 520 m, nedaleko obce Buchlovice. K vidění jsou dobově zařízené interiéry, přírodovědné sbírky a mnohé další. Národní kulturní památka.



Vlčí prameny

Vlčí prameny

první soukromá biologická rezervace v Bílých Karpatech — Rodinná rezervace u obce Vyškovec uprostřed CHKO Bílé Karpaty, kterou založil RNDr. Lubomír Pospěch s cílem vytvořit kvalitní výzkumné a vzdělávací terénní pracoviště pro studenty a odbornou veřejnost. Konají se tu přírodovědné exkurze, fotokurzy aj.



Větrný mlýn Jalubí

Větrný mlýn Jalubí

replika větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí — Věrná kopie větrného mlýna holandského typu nad obcí Jalubí u Uherského Hradiště, kde původní mlýn stával od pol. 19. stol. až do roku 1938. Dnešní stavba je z let 2007–2009 a snaží se poukázat na zručnost a dovednost předchozích generací stavitelů.



Velká Javořina

Velká Javořina

nejvyšší hora Bílých Karpat — S nadmořskou výškou 970 m nejvyšší hora CHKO Bílé Karpaty. Vrcholová louka a severní svahy s bukovými lesy jsou národní přírodní rezervací.



Rozhledna Jelenec

Rozhledna Jelenec

bývalá vojenská věž s impozantním výhledem na Bílé Karpaty — Vyhlídková věž na vrchu Jelenec (925 m n. m.) v národní přírodní rezervaci Velká Javorina při česko-slovenské hranici v CHKO Bílé Karpaty; několikapatrová konstrukce je zpřístupněna po kovových žebřících, a to pouze na vlastní nebezpečí!



Rozhledna maják Šrotík

Rozhledna maják Šrotík

netradiční rozhledna — Rozhledna v zábavním areálu Ekoland na okraji Starého Města u Uherského Hradiště; stavba souvisí s firemní filozofií a má lidem symbolicky ukazovat správnou cestu „v moři odpadů“. Z vyhlídkové plošiny se otevírá kruhový rozhled.



Kontaktní informace

Státní zámek Buchlovice
Buchlovice
687 08
Tel.:[+420] 527 434 240
 (pokladna)
Email:buchlovice@kromeriz.npu.cz
Web:www.zamek-buchlovice.cz

Poloha

GPS:
49°5'1.645"N, 17°20'11.795"E
Kraj:Zlínský kraj
Okres:Uherské Hradiště
Obec:Buchlovice

© 2009–2025 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz