Bývalý židovský hřbitov se nachází v lese u malebné obce Podbřezí (též Skalka; Vesnice roku 2006). Hřbitov je ohrazen nízkou opukovou zídkou a skrývá cca 90 ručně tesaných barokních a klasicistních náhrobků (nejstarší z r. 1725). V roce 1906 zde byl poslední pohřeb a rok po něm (podle židovských pravidel) postaven poslední pomník (Samuelu Kischovi; jehlan). K hřbitovu vede pěkná lesní stezka podél řeky Dědiny; přímo u hřbitova je jez.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 16. dubna 2013
Kategorie: Zajímavosti
Někdejší spisovatel Karel Krpata o skaleckém židovském hřbitově napsal: „… není na českém venkově židovského hřbitova, který by směl se skaleckým soutěžit v malebnosti a přitažlivosti polohy. Čtyři tóny výjimečné působivosti se tu slily v strhující akord přírodní krásy – snivé lesní údolí, jará horská bystřina, ryčně rozhlaholený splav a v sebe stulené, roztodivně vrávorající kameny s hebrejskými nápisy…“ Tato slova nic neztrácejí na aktuálnosti, zakomponování kamenného hřbitova do zdejšího dubohabrového lesa je skvostné!
Při návštěvě židovského hřbitova u Podbřezí (ale i na jiných židovských hřbitovech) si často můžete povšimnout kamenných mohylek navršených na náhrobcích. Jedná se o pradávný zvyk Židů, jehož kořeny lze pravděpodobně hledat v biblickém příběhu, který vypráví o 40leté pouti Židů přes poušť z Egypta do Kanaánu. Náročná cesta si vyžádala mnoho obětí; těla mrtvých se pohřbívala do mělkých jam a zasypávala kamením, aby je nevyhrabala zvěř. Kladení kamínků na náhrobky je tedy jakousi vzpomínkou na dávné doby. Navíc na židovský hřbitov ze zásady nepatří nic živého – nenosí se věnce ani květiny (správně by na hřbitově neměly růst ani stromy a tráva), proto alespoň tato „kamenná ozdoba“.
archeoskanzen a centrum experimentální archeologie — Ukázka české kolonizační vesnice z období středověku. Návštěvníci zde mohou zhlédnout celou řadu dobových staveb, jež byly vybudovány výhradně pomocí replik středověkých nástrojů a postupů. Ve skanzenu se každoročně koná mnoho zajímavých akcí.
za pohádkovým pokladem — Celých 35 let se hrabě Jan Antonín Chamaré věnoval hledání pokladu v útrobách hradu Potštejn. Příběh se dostal do literatury i filmu.
nejdelší závod psích spřežení v ČR — Nejznámější a nejdelší závod psích spřežení u nás a jeden z nejobtížnějších závodů v Evropě; trasa měří 222 km. Každoročně se koná koncem ledna v Orlických horách.
chrám s průhledem do nebe — Kostel má z velké části prosklenou střechu, což se u našich kostelů málo kdy vidí. Při návštěvě můžete hledět do nebes.
kostel z filmu Obsluhoval jsem anglického krále — V roce 2006 u kostela Jiří Menzel natáčel scény do svého filmu Obsluhoval jsem anglického krále. Kulturní památka.
botanická zahrada Orlických hor — Pozůstatek zakrslého bukového pralesa s rašelinnou loukou, národní přírodní rezervace a nejvýznamnější maloplošné chráněné území v chráněné krajinné oblasti Orlické hory, přezdívané jako botanická zahrada Orlických hor s více než 290 druhy rostlin.
rychnovské Hradčany — Rozlehlému areálu zámku se přezdívá rychnovské Hradčany. Patří k největším a nejkrásnějším barokním celkům v Čechách, autorem je zřejmě Jan Blažej Santini-Aichel. Zámecká zvonice ukrývá 3. největší zvon v ČR.
pronájem horské chalupy v Olešnici v Orlických horách — Horská chalupa s kapacitou ubytování až pro 15 osob. K dispozici jsou 4 ložnice, obývací pokoj s posezením a krbem, plně vybavená kuchyně, 2 koupelny, vinárnička s jídelnou, úschovna lyží a kol a zahrada s ohništěm.
výlet vrcholovými partiemi Orlických hor od severu k jihu — Trasa naučné stezky vede napříč chráněnou krajinnou oblastí Orlické hory. Informační tabule na trase seznamují s okolní přírodou, její ochranou, vývojem osídlení, dějinami turistiky a sportu. Jednou ze zastávek je i místní nejvyšší hora Velká Deštná.
výlet do vojenské historie v Orlických horách — Trasa naučné stezky vede po lehkých objektech vojenského opevnění z druhé světové války v okolí horské obce Olešnice v Orlických horách. Za dobrého počasí se návštěvníkům nabízí nádherné panoramatické výhledy na Olešnici i vzdálenější okolí.
GPS:
50°15'46.005"N, 16°13'8.004"E
Kraj:Královéhradecký kraj
Okres:Rychnov nad Kněžnou
Obec:Podbřezí (Skalka)
Židovský hřbitov u Podbřezí (Skalky) leží na moc pěkném místě. Plně se ztotožňuji se slovy Karla Krpaty, který kdysi napsal „… není na českém venkově židovského hřbitova, který by směl se skaleckým soutěžit v malebnosti a přitažlivosti polohy…“. Toto odlehlé zákoutí listnatého lesa u řeky Dědiny má specifické kouzlo. Z vyprávění vím, že ještě můj pradědeček chodil naboso údolím kolem hřbitova do skalecké základní venkovské školy; stezka z Podbřezí k samotnému hřbitovu je sama o sobě kouzelná.
provozovatel portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz