Archeoskanzen Pohansko je muzeum v přírodě, znázorňující velkomoravský kultovní, výrobní a obytný areál. K vidění je pohanská svatyně a kostrové pohřebiště z 10. stol., polozemnice, studna a keramická pec z 9. stol. Archeoskanzen se nachází nedaleko zámečku Pohansko u Břeclavi, v místech, kde bylo v průběhu 9. až 11. století v souvislosti se vznikem Velké Moravy, vybudováno jedno z největších středověkých hradišť ve střední Evropě. Kolem archeoskanzenu prochází naučná stezka Pohansko.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. listopadu 2011
Kategorie: Zajímavosti
Jedná se o kůlový objekt z 1. pol. 10. stol., sestávající z 8 obvodových jamek rozmístěných kolem jamky středové, obehnaný palisádou tvořící asi z jedné čtvrtiny neuzavřený kruh o průměru 260 cm. Svatyně je postavena na místě jejího objevu a celkovým tvarem odpovídá původnímu objektu. Palisáda je otevřena k místu východu slunce v den letního slunovratu (21. 6.). Objekt plní funkci kultovní, mohl ale také sloužit jako primitivní kalendář.
Polozemnice byla postavena rovněž na původním místě, avšak pochází z doby velkomoravské (9. stol); nestála tedy současně s mladší svatyní. Předlohou stavby se staly zemnice, které byly na hradišti prozkoumány. Půdorys objektu byl obvykle čtvercový (cca 3 x 3 m, hloubka 50 - 90 cm). Dřevěná konstrukce spočívala na dvou nosných středových kůlech spojených vaznicí. Na vodorovné latě byly položeny došky, např. z rákosu. V levém zadním rohu stála kamenná pícka.
V prostoru hradiště a na jeho jižním předhradí byla zjištěna celá řada studen. Některé byly jednoduché, jiné měly dřevěnou nebo dokonce kamennou konstrukci. K vytahování vody sloužilo vahadlo, na němž bylo zavěšeno okované dřevěné vědro.
Předlohou rekonstruované pece byly opět archeologicky prozkoumané pece. Před stavbou pece byl materiál promíšen s malým množstvím ostřiva. Po vyhloubení jámy na pec a předpecní jámy byla vystavěna hliněná kopule.
kraj úrodných vinic a skalních stepí — Nejteplejší a nejsušší oblast České republiky. Místní krajinu tvoří úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi a lesostepi s neobyčejně bohatou teplomilnou flórou a faunou. Chráněná krajinná oblast a památka UNESCO.
zahrada Evropy — Krajina rozlehlých zámeckých zahrad, upravovaných záhonů s květinovými koberci, krásných lesů, vinic a rybníků. Území prostupují četné historické stavby, jako jsou lovecké zámečky, chrámy, kolonády a další architektonické skvosty. Památka UNESCO.
archeologická památková rezervace a největší obora v ČR — Unikátní lužní krajina v jihovýchodním cípu Lednicko-valtického areálu. Lužní lesy zde prostupují četné vodní kanály, slepá ramena a rozlehlé louky se staletými duby. Počátkem 9. století zde vzniklo největší středověké hradiště ve střední Evropě.
dokonalá iluze prosluněného Středomoří — Nejkrásnější a nejvzácnější stepní oblast v ČR. Zdejší vápencová bradla, zříceniny hradů, horko, vinice i přilehlé „moravské moře“ vytvářejí dokonalou iluzi prosluněného Středomoří.
přepychové letní sídlo Lichtenštejnů — Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám na Moravě. Sloužil jako majestátní a honosné letní sídlo rodu Lichtenštejnů.
monumentální rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů — Původně hrad, založený již ve 12. stol., později knížecí rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů v hlavním městě vína, Valticích na Moravě. Vnitřní expozice znázorňuje život bohaté šlechty. V zámeckých sklepích sídlí degustační expozice Salon vín ČR.
působivá rozhledna Lednicko-valtického areálu — Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu a vůbec nejvyšší stavba tohoto druhu v neislámských zemích. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny tři vyhlídkové ochozy s nádherným výhledem na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty. Vstup zpoplatněn.
romantická napodobenina zříceniny středověkého hradu — Umělá romantická zřícenina středověkého hradu u Lednice na Moravě, kterou nechal vystavět v roce 1801 kníže Jan Lichtenštejnský. Stavba sloužila jako lovecký zámeček a myslivna. Panstvo se zde shromažďovalo v době honů a pořádalo tu bohaté hostiny.
výlet přírodovědecky mimořádnou rezervací v CHKO Pálava — Trasa naučné stezky vede národní přírodní rezervací Děvín-Kotel-Soutěska, která patří k nejcennějším chráněným územím v CHKO Pálava. Bylo zde nalezeno více než 600 druhů rostlin, což je takřka čtvrtina všech rostlinných druhů, vyskytujících se v ČR.
klasicistní kolonáda a romantická vyhlídka — Vyhlídková stavba z počátku 19. stol., postavená jako vzpomínka knížete Jana Josefa I. z Lichtenštejna na své zesnulé předky. Kolonáda Reistna se nachází nad obcí Valtice v nadmořské výšce 291 m a je nejvyšším bodem Lednicko-valtického areálu.
GPS:
48°43'44.339"N, 16°53'48.07"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Břeclav
Obec:Břeclav
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz