Hora Bořeň u Bíliny s převýšením přes 300 m má mnoho společného s podobně vzniklým skalním útvarem Ďáblova věž v USA, kterou celosvětově proslavil film Blízká setkání třetího druhu. Bořeň se řadí k největším povrchovým znělcovým útvarům ve střední Evropě a je také označován za nejskalnatější, samostatně stojící vrch v ČR. Z vrcholu se otevírá daleký kruhový rozhled. Národní přírodní rezervace.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. července 2013
Kategorie: Zajímavosti
„Staří vykládají, že tato hora má své zajímavosti: že byli někdy spatřeni draci, jak vylétají z jeskyň a opět tam zalétají. Že ve svém nitru chová zlato a stříbro a že tam byly nejednou nalezeny drahé kameny, ale také hadi s korunkami a že tam rostou vzácné byliny. To všechno vyprávějí dávné zkazky. Sám myslím, že je to pravda (…) Vystoupil jsem nejednou na tu horu, ačkoli se tam jde příkrou cestou a dost nebezpečně po kluzkých kamenech. V životě jsem nespatřil strmější výšinu (nevyjímám ani tu, kterou ukazují na Moravě u hradu Letovic). Nejenže má hora směrem k Bílině úplně sráznou boční stěnu, ale ještě je v ní dutina, takže kdo se dívá dolů, připadá si jako pták…“ — Viz celý popis Bořeně Bohuslavem Balbínem.
Kruhový výhled z Bořeně; virtuální prohlídka na Virtualtravel.cz
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny — Přibližně 127kilometrový trek sopečnou krajinou CHKO České středohoří. Mj. navštívíte hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, kaňon Labe Porta Bohemica, svezete se motorovou lodí a možná si odnesete i české granáty.
zřícenina v objetí růží — Rozsáhlá zřícenina středověkého královského hradu. Počátkem 19. stol. tu rozkvétalo tolik růžových keřů, že se hradu začalo přezdívat Růžový hrádek. Zříceninu navštívil i slavný německý básník Johann Wolfgang Goethe.
„zauzlený“ stojan pod patronátem UNESCO — Uvidíte tu jedinečný románský kamenný pulpit (stojan na liturgické knihy), chráněný UNESCEM. Má zajímavě „zauzlené“ podpůrné sloupy.
jediné křemencové skalní město v ČR — Divotvorné skály porůstají křivolaké buky. Na skalních blocích můžete pozorovat tisíce otisků sladkovodních mlžů. Přírodní památka.
bájný hrad Václava Hájka z Libočan — Zříceninu Kostomlaty dřívější vlastivědní badatelé mylně ztotožňovali s vybájeným hradem Sukoslav, o kterém se zmiňoval kronikář Václav Hájek z Libočan.
průvodce severočeskou industriální krajinou — Zvu vás na offroad safari – zážitkové poznávací vyjížďky severočeskou industriální krajinou. Dostanu vás do míst, kam se běžný turista nepodívá.
proměny krajiny objektivem Jana Hodače — I intenzivně využívaná krajina může být krásná! Mrkněte na neotřelé až mystické fotky proměn průmyslové severočeské krajiny od profesionálního uměleckého fotografa Jana Hodače.
Krušné hory z žulových skal — Na vrcholu Stropníku najdete žulová skaliska, ze kterých je parádní kruhový výhled na Krušné hory a České středohoří.
koupání v zakonzervovaném lomu — Modrozelená voda přímo vybízí k přírodnímu koupání. To tu sice není oficiálně povoleno, přesto je ale jezírko často navštěvované.
GPS:
50°31'39.812"N, 13°45'49.781"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Teplice
Obec:Bílina
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz