Bozkovské dolomitové jeskyně se nacházejí u Bozkova u Semil a představují nejrozsáhlejší a zároveň jediný zpřístupněný jeskynní systém v severovýchodních Čechách. Prohlídková trasa měří cca 350 metrů a návštěvníky provede labyrintem podzemních chodeb s krápníkovými jeskyněmi až k Jezernímu dómu s největším veřejnosti zpřístupněném podzemním jezerem v Čechách. Národní přírodní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 29. září 2012
Kategorie: Zajímavosti
Prohlídka Bozkovských dolomitových jeskyní začíná v Nové jeskyni, jejíž stěny zdobí tenké krápníky, vyrůstající z mramorovaných stěn. Poté návštěvníci prochází tzv. Půlnoční jeskyní, jeskyní Za Prahem, červeně osvětleným Peklem a Blátivou chodbou až do Loupežnické jeskyně s krápníky nejrůznějších tvarů. Pak následují tzv. Labutí jezírka s průzračně čistou vodou a Spojovací tunel, jež návštěvníky dovede do Staré jeskyně, do které se v roce 1947 náhodně prokutali první objevitelé bozkovského podzemí. Odtud se dále prochází Bludištěm, Listopadovou jeskyní až do Jezerního dómu s největším podzemním jezerem v Čechách. Prohlídka jeskyní není fyzicky náročná a bez problémů ji zvládnou i menší děti.
V Bozkovských dolomitových jeskyních se z menší části tvoří klasické krápníky, unikátem však jsou excentrické vláknité a keříčkovité krápníky. Typické jsou také charakteristické křemenné lavice, římsy a lišty.
V Jezerním dómu Bozkovských dolomitových jeskyní se nachází největší veřejnosti zpřístupněné podzemní jezero v Čechách. Měří 24 metrů na délku a 14 metrů na šířku. Voda je zde čistá, čirá a krásně namodralá. Hladina jezírka musela být pro možnost volného přístupu snížena o 5 metrů.
Bozkovské dolomitové jeskyně se tvořily statisíce let postupným rozpouštěním vápenitého dolomitu slabě kyselou vodou, která vyplňovala podzemní dutiny. V průběhu svého vývoje musely čelit nejrůznějším přírodním vlivům, především zemských pohybům a silným zemětřesením, která částečně poničila krasovou výzdobu.
První jeskynní prostory byly objeveny v roce 1947 po odstřelu vápence v místním malém lomu, kdy se odhalila dutina z velké části zavalená kameny a hlínou. Následné průzkumy začaly postupně odkrývat další dutiny a puklinové podzemní chodby. Po 10 letech došlo k prokopání do části Staré jeskyně, nazvané jako Bludiště. Nedlouho nato byl objeven vstup do jeskyně Překvapení s krápníkovou výzdobou. Roku 1958 byla objevena další část jeskynního systému - tzv. Nová jeskyně - s největším podzemním jezerem v Čechách. Roku 1961 byla proražena podzemní štola mezi Starou a Novou jeskyní a roku 1968 byl jeskynní systém s názvem Bozkovské dolomitové jeskyně zpřístupněn veřejnosti.
ryzí krása v srdci Čech — Nevelká oblast, v jejíž názvu se zrcadlí půvab zdejší krajiny. Můžete tu navštívit pískovcová skalní města, rybníky lemované skalami, staročeské roubenky, skalní hrady a zámky, horu Kozákov s nalezištěm drahých kamenů a další… CHKO a geopark UNESCO!
nejvyšší pohoří České republiky — Nejvyšší hory střední Evropy severně od Alp. V rámci České republiky mají Krkonoše mnohá prvenství. Jedná se o nejnavštěvovanější přírodní oblast u nás, nachází se zde nejvyšší hora a největší vodopád. Rovněž se jedná o první český národní park.
nejrozsáhlejší skalní město Českého ráje — Největší pískovcové skalní město v CHKO Český ráj. Je možné zde navštívit mnoho působivých skalních vyhlídek, zříceniny skalních hradů, dominantu Hruboskalska zámek Hrubá Skála aj. V oblasti se natáčela spousta filmů a pohádek. Přírodní rezervace.
zřícenina gotického hradu a symbol Českého ráje — Gotická hradní zřícenina na dvou výrazných čedičových sucích u obce Rovensko pod Troskami; její typická silueta se stala symbolem Českého ráje. Stavba vklíněná do sopečných vrcholů je zcela unikátní, podobné hrady se nacházejí nejblíže až ve Francii.
nejkrásnější rybník Českého ráje — Chlouba chráněné krajinné oblasti Český ráj. Tento půvabný rybník z jedné strany lemovaný pískovcovými skalami si zahrál v mnoha filmech, např. Jak dostat tatínka do polepšovny, Máj, Princ Bajaja aj.
roubená usedlost z 18. stol. na samotě u lesa v Českém ráji — Zachovalá venkovská usedlost z konce 18. stol., považovaná za jeden z nejzajímavějších příkladů pojizerské lidové architektury. Nachází se na lesní samotě v kouzelné krajině Hruboskalska v Českém ráji. Natáčelo se zde mnoho pohádek. Kulturní památka.
nejstarší hrad Českého ráje — Hrad nazývaný Lesní kámen, stojící na mohutných skalách v lesích Hruboskalska. Byl založen r. 1260 a je nejstarším hradem Českého ráje. K vidění je např. kaple s údajně jediným pravým portrétem K. H. Máchy, expozice modelů českorajských památek aj.
mohutné vodopády na řece Mumlavě v Krkonoších — Jedny z nejmohutnějších a nejkrásnějších vodopádů v České republice. Největší Mumlavský vodopád padá z více než 7 m vysokého a 10 m širokého žulového skalního stupně, při jehož úpatí se tvoří zajímavé prohlubně, tzv. obří hrnce či čertova oka.
zřícenina gotického skalního hradu v Klokočských skalách — Původně majestátní skalní hrad ze 13. stol., z něhož se dochovalo pouze torzo paláce a sklepy při úpatí skal (za 30leté války se v nich ukrývali lidé). Jeden z hradních skalních bloků se objevil v pohádce S čerty nejsou žerty jako vstup do pekla.
desítky reliéfů vytesaných do skal u Kopicova statku — Originální sochařská galerie ve skalní rokli u Kopicova statku v CHKO Český ráj. Bývalý majitel statku, Vojtěch Kopic, v letech 1940 až 1978 vytesal do zdejších skal desítky reliéfů s nejrůznějšími motivy českých dějin, církevních bájí a pověstí.
GPS:
50°38'51.407"N, 15°20'18.761"E
Kraj:Liberecký kraj
Okres:Semily
Obec:Bozkov
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz