Bučací potok v Beskydech je ve své nejdivočejší části chráněn stejnojmennou přírodní rezervací v délce 1,2 km. Rezervaci protíná silnička a právě z ní uvidíte úchvatnou kaskádu s dvěma hlavními vodopády o výšce 3,6 a 6,4 m – nejvyšší Bučací vodopád patří k nejvyšším vodopádům v moravské a slezské části Karpat. V kaňonu se střídají odolné godulské pískovce s měkkými břidlicemi.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 13. února 2014
Kategorie: Zajímavosti
nejlesnatější krajina v ČR a oblast výskytu velkých šelem — Téměř souvisle zalesněný horský celek s četnými hřebeny, hlubokými údolími, potoky s kaskádami a vodopády. Na jediném místě v ČR tu žijí pohromadě vlk, medvěd a rys.
nejznámější vodopády v Beskydech — Vodopády na říčce Satině jsou nejznámější a nejnavštěvovanější vodopády v CHKO Beskydy. Skalnaté koryto Satiny se považuje za jedno z nejdelších (1 km) a nejtypičtějších pro moravskou část Karpat. Přírodní památka.
nejvyšší hora Moravskoslezských Beskyd — Dominantní hora Moravskoslezských Beskyd s nadmořskou výškou 1323 m. Na jejím vrcholu se vypíná 78 m vysoká telekomunikační věž, je zde vybudována meteorologická stanice a sídlo horské služby. Návštěvníkům se nabízí možnost občerstvení a ubytování.
zažijte pravou beskydskou tmu — 2. oblast v ČR, vyhlášená pro ochranu tmy a noční oblohy bez výrazného světelného znečištění. Nejvyšším bodem BOTO je Lysá hora.
2. největší hradní zřícenina na Moravě — 2. největší zřícenina hradu na Moravě. Leží nad malebnou obcí Hukvaldy – rodištěm světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka.
nejkrásnější beskydské údolí pod hladinou — Kvůli přehradě bylo vystěhováno přes 700 občanů Starých Hamer. Pod vodou skončilo údajně nejhezčí beskydské údolí.
nejznámější skála Lysé hory — 12–15 m vysoká pískovcová skála, která patří k nejznámějším skalám v Beskydech. Je z ní pěkný výhled na majestátní horu Smrk.
záhada beskydské hory Čertův mlýn — Neobvyklé skalisko připomíná megalitickou rituální stavbu, tzv. dolmen (kamenný stůl). Pravděpodobně se ale jedná jen o dokonalý výtvor přírody.
prales, který vznikl náhodou — V r. 1895 arcivévoda Bedřich zakázal na Mionší těžit dřevo, neboť byl vášnivý lovec a chtěl, aby zde zvěř měla klid k páření.
zasypaný a znovu obnovený vodopád — Vodopád patří k nejvodnatějším vodopádům v Beskydech. V r. 2010 ho nechaly Lesy ČR zasypat, dnes už má ale zase původní podobu.
GPS:
49°30'52.138"N, 18°22'50.004"E
Kraj:Moravskoslezský kraj
Okres:Frýdek-Místek
Obec:Rožnov pod Radhoštěm
V Beskydech jsem prošel mnoho kaskádovitých toků, ale „h(b)učící“ vodopády na Bučacím potoce řadím k těm nejpůsobivějším. V dolní části potoka jsou v pozdním podzimu doslova závěje bukového listí – a tak to na „Bu(k)čacím“ potoce má být.
provozovatel portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 602 719 089 ~ lubos.moravec@gmail.com
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz