Černá věž se nachází v centru Českých Budějovic, v ulici U Černé věže, asi 65 m od nám. Přemysla Otakara II. Se svou výškou 72 m je nejvyšší českobudějovickou věží a z jejího vyhlídkového ochozu, který je umístěn ve výšce 46 m, se nabízí krásný pohled na celé město. Byla vystavěna v letech 1549–77 a původně sloužila jako zvnonice, strážná a hlásná věž. V dolních částech nese řadu gotických prvků, ovšem celek je projevem renesanční architektury. Černá věž je součástí městské památkové rezervace České Budějovice.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 28. září 2013
Kategorie: Zajímavosti
V Černé věži se nachází celkem sedm zvonů. Horní zvonové patro: zvony Bumerin, Oktava a Maria. Dolní zvonové patro: Marta a Budvar. Zvony zavěšené v lucerně u hodinových cimbálů: Stříbrný a Umíráček.
Stavba Černé věže proběhla v letech 1549–1577. Do roku 1565 ji vedl italský stavitel Hans Spatz, poté Vincenc Vogarelli. Při dokončení stavby v roce 1577 byla do kopule věže uložena zakládací listina a dobové dokumenty. V roce 1606 byly na věž dodatečně přidány věžní hodiny.
Černá věž v Českých Budějovicích původně sloužila jako zvonice, strážná věž a hláska. Přímo ve věži bydlel věžní, který měl za úkol bedlivě sledovat město a okolí. Dokud neměla věž telefonické spojení s hasičskou stanicí, musel věžný ohlašovat podezřelý oheň či kouř údery do zvonu, dále vyvěšoval červený prapor a v noci červenou lucernu. Takový strážný bydlel na věži i se svou rodinou, vodu a všechno ostatní tahali na věž pomocí rumpálu a ve věži chovali dokonce drobné zvířectvo – husy, králíky a někdy i kozu či ovci. Strážný byl placen míň než ostatní zaměstnanci obce, ale měl služební byt (někdy zde bydlelo až 12 členů rodiny) – pokoj 20 m a kuchyň, o níž se dělil s ponocnými. Na záchod chodila celá rodina o patro níž do dvou velkých sudů, které se v zimě vyprazdňovaly.
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.
gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.
romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.
fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.
zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.
dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.
podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.
staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.
GPS:
48°58'34.727"N, 14°28'32.100"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:České BUdějovice
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz