iTRAS > Katalog > Holašovický kruh

Holašovický kruh

jihočeské Stonehenge

Holašovický kruh

Holašovický kruh, neboli tzv. jihočeské Stonehenge je novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Holašovický kruh tvoří 25 obřích kamenů poskládaných do kruhu o průměru 30 m. Kamenné uskupení se nachází u vsi Holašovice v jižních Čechách.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 23. září 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Holašovický kru…Holašovický kru…Holašovický kru…Holašovický kru…


Základní informace

Kdo Holašovický kruh postavil?

Stavbu Holašovického kruhu realizoval na vlastním pozemku místní usedlík pan Václav Jílek, a to podle návrhu psychotronika Pavla Kozáka, který o kruhu říká: „Je to výjimečné místo, v němž člověk může najít leccos pro svůj duchovní rozvoj a lze je využívat i jako doplněk léčby.“ Tento názor se však nezamlouvá Českému klubu skeptiků Sisyfos, který panu Jílkovi za stavbu udělil anticenu Bludný balvan.

Areál Holašovický kruh

Součástí areálu Holašovický kruh je také rybníček a pahorek, u jehož úpatí stojí tabule informující o areálu a o použití menhirů. Areál je s oblibou využíván k pořádání různých kulturních akcí, oslav a koncertů.

Funkce Holašovického kruhu

Hlavní účel Holašovického kruhu je psychotronický a spočívá ve 3 funkcích:

Holašovice a menhiry (video)

Kamenný kruh v Holašovicích. Proč vznikl a co dovede? Rozhovor se zakladatelem Holašovickém kruhu, Václavem Jílkem (40:26 min)

Holašovický kruh (virtuální prohlídka)

Virtuální prohlídka Holašovického kruhu na Virtualtravel.cz

Externí odkazy


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (1) ~ Ubytování (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (44)
Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.



Tereziin vodopád

Tereziin vodopád

romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.



Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.



Kamenná pyramida Paseky

Kamenná pyramida Paseky

zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.



Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.



Orty

Orty

podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.



Panská ulice České Budějovice

Panská ulice České Budějovice

staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.



Židova strouha

Židova strouha

z Bechyně rovnou do přírody — Kaňonovité údolí u Bechyně jako nejkrásnější část Židovy strouhy. Turistická trasa několikrát bez můstků překonává potok. Těšte se na četné zakleslé meandry, mohutné skalní stěny a převisy.



Kontaktní informace

Informační centrum Holašovice
Holašovice 43
Dubné
373 84
Tel.:[+420] 387 982 145
Email:infocentrumholasovice@seznam.cz
Web:www.holasovice.eu

Poloha

GPS:
48°57'58.840"N, 14°16'28.616"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:Holašovice

Doporučení

V Holašovickém kruhu jsem byla loni o dovolené. Řádně jsem zaplatila vstupné 35 Kč, strávila jsem tam celé jedno odpoledne. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací i to, jak kameny použít k léčbě. Pak jsem se tam vrátila ještě na hodinu jeden večer a hodinu před naším odjezdem z toho kraje. Tyto dvě návštěvy už jsem neplatila nic. Paní byla příjemná, vstřícná a přátelská. Jedná se o soukromý pozemek a dle toho by se tam každý měl chovat. Za mě můžu říct, že návštěva stojí za to. Letos v září se tam chystám znovu s kamarádkou. Máme domluvenou návštěvu s výkladem.

Růžena Chromá

rose.chroma@seznam.cz

Zobrazit všechna doporučení (4)

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz