iTRAS > Katalog > Dívčí hrady

Dívčí hrady

zřícenina gotického hradu z počátku 13. století

Dívčí hrady

Dívčí hrady (též Děvičky) jsou zříceninou gotického hradu z 13. století, tyčící se na vysoké, ze tří stran nepřístupné vápencové skále při severním okraji hřebene Děvína – nejvyššího vrcholu v chráněné krajinné oblasti Pálava. Z původního hradu se dochovaly až 2 m silné obvodové zdi, početná část zdí vnitřních, předhradí, polozasypané sklepy a dělová bašta se střílnami. Z hradu se otevírá nádherný výhled na vodní dílo Nové Mlýny a obce Dolní Věstonice a Pavlov. Dívčí hrady jsou jednou ze zastávek naučné stezky Děvín.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 20. března 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Zřícenina Dívčí…Dívčí hrady - p…Zřícenina Dívčí…Dívčí hrady - n…


Další informace:

Název Dívčí hrady

Zřícenina Dívčí hrady dostala své jméno podle třech skalních útvarů, které stojí ve svahu přímo před zříceninou a dle pověsti mají představovat zkamenělé dívky. Někdy se Dívčí hrady též nazývají jako Děvičky či Maidberk (Maidenburg).

Historie Dívčích hradů

Hrad je poprvé zmiňován roku 1222 pod slovanským jménem Dewiczky, kdy byl majetkem královského panství. Roku 1344 český král Jan Lucemburský postoupil hrad šlechtickému rodu Lichtenštejnů, který jej vlastnil až do roku 1575, kdy jej vystřídali Ditrichštejnové.

Hrad byl původně z velké části dřevěný, k přestavbě na zděný gotický hrad s plášťovou zdí došlo až v polovině 14. století. V 16. století bylo na hradě zesíleno opevnění a přistavěna renesanční dělová bašta. V roce 1645, během třicetileté války, byly Dívčí hrady dobyty Švédy, kteří celý hrad vyplenili a zapálili. Poté hrad ještě sloužil jako hlásná strážní pevnůstka, a to až do konce 18. století. Od počátku 19. století jsou Dívčí hrady definitivně opuštěny.

Zajímavostí Dívčích hradů je fakt, že zde nikdy nebyla postavena strážná věž, která bývala součástí obranného systému většiny dobových hradů. To znamená, že obrana hradu v tomto na války neklidném regionu spočívala v nezvykle vysokých a silných zdech, které jsou dodnes patrny.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (3) ~ Obce (2) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (20) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (4) ~ Sport (4) ~ Ubytování (20) ~ Výlety (2) ~ Zábava (4) ~ Zajímavosti (71)
Pálava

Pálava

kraj úrodných vinic a skalních stepí — Nejteplejší a nejsušší oblast České republiky. Místní krajinu tvoří úrodná pole a vinice, bělostné vápencové skály, dubové háje, skalní stepi a lesostepi s neobyčejně bohatou teplomilnou flórou a faunou. Chráněná krajinná oblast a památka UNESCO.



Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál

zahrada Evropy — Krajina rozlehlých zámeckých zahrad, upravovaných záhonů s květinovými koberci, krásných lesů, vinic a rybníků. Území prostupují četné historické stavby, jako jsou lovecké zámečky, chrámy, kolonády a další architektonické skvosty. Památka UNESCO.



Pohansko

Pohansko

archeologická památková rezervace a největší obora v ČR — Unikátní lužní krajina v jihovýchodním cípu Lednicko-valtického areálu. Lužní lesy zde prostupují četné vodní kanály, slepá ramena a rozlehlé louky se staletými duby. Počátkem 9. století zde vzniklo největší středověké hradiště ve střední Evropě.



Děvín-Kotel-Soutěska

Děvín-Kotel-Soutěska

dokonalá iluze prosluněného Středomoří — Nejkrásnější a nejvzácnější stepní oblast v ČR. Zdejší vápencová bradla, zříceniny hradů, horko, vinice i přilehlé „moravské moře“ vytvářejí dokonalou iluzi prosluněného Středomoří.



Zámek Lednice

Zámek Lednice

přepychové letní sídlo Lichtenštejnů — Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám na Moravě. Sloužil jako majestátní a honosné letní sídlo rodu Lichtenštejnů.



Zámek Valtice

Zámek Valtice

monumentální rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů — Původně hrad, založený již ve 12. stol., později knížecí rezidence a rodové sídlo Lichtenštejnů v hlavním městě vína, Valticích na Moravě. Vnitřní expozice znázorňuje život bohaté šlechty. V zámeckých sklepích sídlí degustační expozice Salon vín ČR.



Minaret

Minaret

působivá rozhledna Lednicko-valtického areálu — Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu a vůbec nejvyšší stavba tohoto druhu v neislámských zemích. Pro návštěvníky jsou zpřístupněny tři vyhlídkové ochozy s nádherným výhledem na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty. Vstup zpoplatněn.



Janův hrad

Janův hrad

romantická napodobenina zříceniny středověkého hradu — Umělá romantická zřícenina středověkého hradu u Lednice na Moravě, kterou nechal vystavět v roce 1801 kníže Jan Lichtenštejnský. Stavba sloužila jako lovecký zámeček a myslivna. Panstvo se zde shromažďovalo v době honů a pořádalo tu bohaté hostiny.



Naučná stezka Děvín

Naučná stezka Děvín

výlet přírodovědecky mimořádnou rezervací v CHKO Pálava — Trasa naučné stezky vede národní přírodní rezervací Děvín-Kotel-Soutěska, která patří k nejcennějším chráněným územím v CHKO Pálava. Bylo zde nalezeno více než 600 druhů rostlin, což je takřka čtvrtina všech rostlinných druhů, vyskytujících se v ČR.



Reistna

Reistna

klasicistní kolonáda a romantická vyhlídka — Vyhlídková stavba z počátku 19. stol., postavená jako vzpomínka knížete Jana Josefa I. z Lichtenštejna na své zesnulé předky. Kolonáda Reistna se nachází nad obcí Valtice v nadmořské výšce 291 m a je nejvyšším bodem Lednicko-valtického areálu.



Kontaktní informace

Turistické informační centrum
Náměstí 1
Mikulov na Moravě
692 01
Tel.:[+420] 519 510 855
Email:tic@mikulov.cz

Poloha

GPS:
48°52'32.781"N, 16°39'39.339"E
Kraj:Jihomoravský kraj
Okres:Břeclav
Obec:Pavlov, Dolní Věstonice

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz