Dolský mlýn je zřícenina bývalého trojkolového vodního mlýna z r. 1515; od r. 2007 kulturní památka. Z původní stavby se do současnosti dochovalo pouze torzo obvodových zdí. Díky romantické poloze v kaňonu říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko si mlýn zahrál v pohádkách Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ aj. Kousek odtud roste památný strom Královský smrk (obvod kmene 3 m, výška 27 m, stáří přes 180 let).
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. září 2021
Kategorie: Zajímavosti
První písemné historické záznamy o Dolském mlýnu pocházejí z roku 1515. Původní mlýn měl tři mlýnská kola. Dvě poháněla mlecí zařízení a jedno pilu. Později byl provoz mlýna omezen splavováním dřeva po řece Křinici, a tak dostal mlynář od tehdejší vrchnosti jako kompenzaci licenci k výrobě pálenky a piva. Po roce 1881 byla ve Ferdinandově soutěsce mezi Srbskou Kamenicí a Dolským mlýnem zahájena plavba na lodičkách, a mlýn se tak stal velmi oblíbeným turistickým cílem. Po roce 1945 byl Dolský mlýn opuštěn a začal postupně chátrat. Z původní budovy Dolského mlýna, která byla po dobu své existence několikrát přestavována, se do současnosti dochovalo pouze torzo obvodových zdí.
Legenda vypráví o tragédii, která se v Dolském mlýně údajně stala někdy v 16. století. Tehdy mlynářův syn opustil mlýn a odešel do světa na zkušenou. Když se po letech vracel, byl už z něj muž a jeho tvář zdobil plnovous. Nevracel se s prázdnou, nejen že na cestách dospěl v muže, stal se z něj navíc velký boháč. Cestou domů se zastavil v hospodě a vyprávěl sousedům o všem, co ho ve světě potkalo. Navečer vyrazil k mlýnu, byla už tma a on chtěl své rodiče překvapit. Předpokládal, že v noci nebude poznán a tak se nechal ubytovat jako pocestný. Bohatě mlynáři za nocleh zaplatil a uložil se k spánku. Množství peněz ale mlynáře zaslepilo, a tak spícího pocestného společně se ženou zavraždili a okradli, tělo ještě v noci zakopali v lese. Druhý den ráno se přišel sedlák zeptat, zda-li mají radost ze shledání se synem. S vědomím, že zavraždili vlastního syna nemohli žít. Prý ještě téhož dne se mlynář oběsil a jeho žena skočila do náhonu. A jak už to tak bývá, dodnes prý po okolí bloudí duch zavražděného mlynářova syna a čeká, až ho nějaká dobrá a poctivá duše vysvobodí.
unikátní pískovcové území evropského kontinentu — Rozsáhlé pískovcové území s jedinečným krajinným rázem. Nacházejí se zde četná skalní města s hlubokými kaňony a roklemi, vysoké skalní stěny, věže, skalní okna a brány, z nichž Pravčická brána se stala symbolem celé oblasti. Národní park.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
největší pískovcový skalní most v Evropě — S rozpětím 26,5 m největší pískovcový skalní most v Evropě, který byl v r. 2009 nominován do soutěže 7 nových divů světa. Nejnavštěvovanější místo národního parku České Švýcarsko. Národní přírodní památka.
ledové království v Českém Švýcarsku — Pískovcový skalní převis s podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, forem a tvarů a vytvářejí tak úžasnou podívanou.
skalní vyhlídka s dřevěným altánem — Jedna z nejhezčích skalních vyhlídek národního parku České Švýcarsko. Pískovcová skála s altánkem skýtá zajímavá panoramata.
nejvyšší hora Českého Švýcarska — Vysoký čedičový kužel sopečného původu, jemuž se pro svoji mohutnost a dominantnost v krajině přezdívá děčínská Fudžijama.
nejvyšší stolová hora v ČR — S nadmořskou výškou 723 m nejvyšší stolová hora na našem území. Na jejím vrcholu stojí jedna z nejstarších kamenných rozhleden v ČR.
rozeklaná skála s pozůstatkem hradu — Zbytek sopečného kanálu, kterým v dávných dobách proudila láva k vrcholu sopky, kterou už ale odvál čas. K vidění je rozervaná čedičová skála se zříceninou hradu z přelomu 14. a 15. století.
průchod na Červeném potoce — Přírodní brána, která vznikla zřícením skalního bloku do úzké průrvy Červeného potoka. Je vysoká asi 3 m, široká 5 m a dá se jí pohodlně projít.
exkluzivní výhled z nejvyšší stolové hory v ČR — Jedinečná skalní vyhlídka na okraji vrcholové plošiny Děčínského Sněžníku – nejvyšší a nejznámější stolové hory v České republice. Je odsud parádní výhled na stolové hory Saského Švýcarska.
GPS:
50°50'54.680"N, 14°20'51.224"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Děčín
Obec:Vysoká Lípa, Jetřichovice
Pohádkové místo! A také dost chladné. Řeka v objetí skal vytváří pěkně studené mikroklima :)
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz