Hrad Hazmburk (dříve též Hanžburek) je zřícenina hradu z 2. pol. 13. stol. Dodnes se z hradu dochovaly 2 kamenné věže, majestátně se tyčící z temene vulkanického kopce nad obcí Klapý; typická dvouvěžová silueta je viditelná ze vzdálenosti mnoha desítek kilometrů. Bílá věž s úctyhodnou výškou 26 m je přístupná veřejnosti a skýtá fantastické výhledy na České středohoří; vidět je i bájná hora Říp, zříceniny hradů Košťálov, Oltářík a Bezděz.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 21. října 2015
Kategorie: Zajímavosti
Noční nebe nad hradem Hazmburk (timelapse); YouTube, 0:35 min
9. října 1836 Karel Hynek Mácha napsal ve své světničce v Litoměřicích dopis Eduardu Hindlovi, ve kterém mj. stálo: „(…) Hanžburek – náš svatý Hanžburek mi kouká všemi okny až do postele, nechť kde chci, a ten černý Košťál na obzoru plamenného nebe při západu slunce, a ty modré hory – a ta rovina – ty skupiny stromů po ní – a ty vinice kolem, v nich ty bílé domky – a to Labe pode mnou – a Hanžburek – Eduarde, to musíte vidět, to se nedá popsat…“
Hrad Hazmburk založili v 2. polovině 13. stol. Lichtemburkové. V r. 1335 hrad získal Jan Lucemburský a vzápětí jej prodal Zbyňku Zajíci z Valdeka. Od r. 1586 se Hazmburk udává jako pustý.
Hrad Hazmburk byl pravděpodobně vybudován v několika etapách. Lichtemburkové vybudovali jádro hradu, které tvořila hranolová Bílá věž obklopená silnými kamennými hradbami; věž měla čistě vojenský význam, byla bez oken a ozdobných prvků. Když Hazmburk získal Zbyněk Zajíc z Valdeka, nechal jej rozšířit o další hradby, hradní brány, Černou věž a další budovy. V 2. pol. 15. stol. byl majitelem hradu Zbyňkův bratranec Jan. Po jeho smrti se stal Hazmburk neobydlený a začal pustnout.
Virtuální prohlídka hradu Hazmburk; Virtualtravel.cz
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
nejvyšší hora Českého středohoří — Na Milešovce je každoročně zaznamenáno nejvíce bouří na našem území, proto se jí často přezdívá Hromová hora.
Brána Čech — Kaňonovité údolí, kterým řeka Labe vstupuje do Českého středohoří. Břehy lemují skály s vyhlídkami do samotného kaňonu a okolní vulkanické kopce. Z této oblasti pochází proslulé žernosecké víno.
křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny — Přibližně 127kilometrový trek sopečnou krajinou CHKO České středohoří. Mj. navštívíte hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, kaňon Labe Porta Bohemica, svezete se motorovou lodí a možná si odnesete i české granáty.
jediný český štít — Kopec s natolik exponovaným vrcholovým hřebínkem, že jeho přechod se dá srovnat s poměry na hrotech mnoha tatranských štítů. Pravděpodobně jediné místo v ČR, které se pyšní titulem „štít“.
symbol češství — Nejvýznamnější místo a symbol české národní historie. K Řípu se váže základní pověst o příchodu našich předků vedených praotcem Čechem do Čech.
poutní místo na strmém sopečném kopci — Kalvárie si zahrála ve filmech jako Mág či 3 sezóny v pekle. Mmonumentální schodiště poutního místa kdysi poutníci zdolávali po kolenou.
průvodce severočeskou industriální krajinou — Zvu vás na offroad safari – zážitkové poznávací vyjížďky severočeskou industriální krajinou. Dostanu vás do míst, kam se běžný turista nepodívá.
skalní vyhlídka nad meandrem Labe — Skvělý výhled do údolí Labe a na východní část Českého středohoří. Na vyhlídce stojí několikametrový kovový kříž. Na dohled odsud je Porta Bohemica – Brána Čech.
proměny krajiny objektivem Jana Hodače — I intenzivně využívaná krajina může být krásná! Mrkněte na neotřelé až mystické fotky proměn průmyslové severočeské krajiny od profesionálního uměleckého fotografa Jana Hodače.
GPS:
50°26'2.999"N, 14°0'53.999"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Litoměřice
Obec:Libochovice, Klapý
Magický Hazmburk (K. H. Mácha by napsal „Hanžburek“) přitahuje pozornost turistovu už z velké dálky. Když se na hrad vydáte po červené trase z Libochovic, na J a JV svahu pod hradem budete procházet úžasnými ovocnými (hlavně meruňkovými!) sady, jež jsou místy ponechány ladem. Vstup do areálu hradu je zpoplatněn, ale určitě se vyplatí těch pár korun do prohlídky investovat – kruhový výhled z kamenné Bílé věže totiž stojí za to!
provozovatel portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz