iTRAS > Katalog > Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice

Jeskyně Na Pomezí

Národní přírodní památka Jeskyně Na Pomezí představuje největší jeskynní systém v České republice, vzniklý rozpouštěním mramoru – krystalického vápence. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují ve větší dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup do jeskyní je zpoplatněn. Návštěvní trasa měří 530 metrů a prohlídka s průvodcem trvá přibližně 45 minut. U vstupu do jeskyní je možné zakoupit občerstvení a suvenýry.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 18. září 2021

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Hlavní administ…Sintrové jezírk…Sintrová záclon…Sintrová výzdob…


Další informace:

Podzemní krasové jevy

Pro jeskyně Na Pomezí jsou charakteristické krasové útvary vzniklé stékáním a usazováním minerálů z rozpouštějících se mramorů. Typickou výzdobu tvoří nátekové útvary vytvářející sintrové kaskády a mohutné členité krápníky. K vidění jsou 3 druhy krápníků: stalaktity (krápníky rostoucí ze stropu), stalagmity (krápníky rostoucí ze dna jeskyně) a stalagnáty (krápníky vzniklé propojením obou typů krápníků).

V místech překřížení více jeskynních chodeb se v minulosti zřítily stropy a vznikly tzv. jeskynní dómy. Návštěvníkům jich je zpřístupněno hned osm: Vstupní dóm, Ledový dóm, U vrby, Římské lázně, Bílý dóm, Královský dóm, Klenotnice a Zvonice – v tomto dómu se nacházejí krápníky, které při jemném doteku připomínají zvuk zvonkohry.

Z dalších krasových jevů se v Jeskyních Na Pomezí vyskytují sintrové vodopády, jezírka, tlakové obří hrnce vyhloubené proudící a vířící vodou, kulovité útvary zvané jeskynní perly, sintrové záclonky, polevy a mnohé další. Zvláštním útvarem je krápník zvaný Kamenné srdce. Legenda praví, že kdo se Kamenného srdce dotkne, tomu se do roka splní jeho přání.

Historie Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí byly objeveny v roce 1936 v Havránkově lomu na mramor při běžné práci tehdejších lomařů. K podrobnému průzkumu a zmapování jeskyní došlo ale až v roce 1949. V roce 1950 započaly práce na zpřístupnění jeskyní, první veřejná návštěva jeskyní se konala v roce 1955. V letech 2004-2005 proběhla v jeskyních rozsáhlá rekonstrukce, během které byly obnoveny chodníky, stará elektroinstalace byla vyměněna za novou, úspornou a došlo k odvezení zeminy z bočních chodeb jeskyní.

Zvířena

Jeskyně Na Pomezí jsou významným zimovištěm letounů. Bylo zde zaznamenáno celkem 11 druhů, z nichž nejhojnější je netopýr velký (Myotis myotis) a v České republice kriticky ohrožený vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros). V jeskyních je početně zastoupen i pavouk meta temnostní (Meta menardi).

Vegetace a květena

Většinu území nad jeskyněmi porůstají nepůvodní smrkové lesy, pouze ve východní části národní přírodní památky se dochoval zbytek bučiny s výstupy vápencových skal. Na tento lesík navazuje prameništní louka s výskytem vzácných druhů rostlin, jako jsou např. orchideje prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), vstavač mužský (Orchis mascula) a vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia).

Prohlídka jeskyně Na Pomezí


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Pohostinství (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (3) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (17)
Zlatorudné mlýny

Zlatorudné mlýny

středověký hornický skanzen u obce Zlaté Hory — Středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou zlatokopecké sruby a funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. stol. Návštěvníci si mohou vyzkoušet rýžování zlata.



Praděd

Praděd

nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.



Nýznerovské vodopády

Nýznerovské vodopády

divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.



Venušiny misky

Venušiny misky

obří skalní prohlubně na Smolném vrchu v Rychlebských horách — Žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy, nacházející se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší mísa má průměr 1,5 m, hlobku přes 1 m a pojme asi 65 l vody. Národní přírodní památka.



Obří skály

Obří skály

skalní hradba odkrytá větrnou smrští — Velmi působivá skaliska s výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.



Velké Mechové jezírko

Velké Mechové jezírko

největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.



Kamenné mohyly Cesta života

Kamenné mohyly Cesta života

propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.



Maria Hilf

Maria Hilf

přístav poutníků v lesích u Zlatých Hor — Poutní areál, který před 2. svět. válkou ročně navštěvovalo až 100 000 poutníků. Má lidem připomínat, že pokud nezačnou ctít lidský život, nebudou žít v míru.



Borový

Borový

žulové skály s výraznou blokovitou odlučností — Zalesněný vrch s žulovými skalami s výraznou blokovitou odlučností. Vznikly zde tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy aj. Významná geologická lokalita. Národní přírodní památka.



Keprník

Keprník

čtvrtá nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s kruhovým rozhledem — S nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, nacházející se nedaleko obce Ostružná v Jeseníkách. Na hoře se tyčí mrazový srub s kruhovým výhledem na celé Jeseníky. Území je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.



Kontaktní informace

Jeskyně Na Pomezí
Marin Kubalák
Lipová-lázně
790 61
Tel.:[+420] 584 421 284
Email:pomezi@caves.cz
Web:www.caves.cz

Poloha

GPS:
50°14'46.066"N, 17°8'16.693"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník
Obec:Lipová-lázně, Jeseník

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz