Vltavín – typicky český přírodní klenot, rarita, kterou se nemůže pochlubit žádná jiná země; ceněné přírodní sklo překrásných zelených tónů a neobvyklých tvarů, jehož vznik zapříčinil dopad meteoritu na území dnešního Bavorska téměř před 15 miliony lety. Muzeum v Českém Krumlově je první muzeum vltavínů na světě – uvidíte tu nejkrásnější kolekci vltavínů, která kdy byla veřejně vystavena a zábavnou formou se seznámíte s jejich tajuplným příběhem.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 8. září 2013
Kategorie: Zajímavosti
Vltavíny (moldavity) jsou průhledná, nejčastěji do zelena zbarvená přírodní skla (tektity). Vznikly téměř před 15 miliony lety po dopadu velkého meteoritu na území dnešního Bavorska (oblast Ries). Ohromný výbuch způsobil, že se meteorit v mžiku odpařil; jeho molekuly se smísily s molekulami zemských materiálů a tím vznikla roztavená zelená sklovina – ta byla vymrštěna do vzduchu a jako vltavínový déšť se v poměrně úzkém „paprsku“ roztrousila do 250 až 400 km vzdálené krajiny, hlavně do okolí dnešních Českých Budějovic – 99 % všech nálezů pochází právě odsud.
A proč jsou vltavíny tak jedinečné? Protože nikde jinde na světě se tak krásné tektity nenašly – barva a struktura vltavínů je nedostižná!
Nečekejte suché vědecké muzeum. Výstava je prošpikována mnoha herními prvky, takže se zabaví i děti – např. si můžete hodit meteorit na Zemi a pozorovat, co se stane :) Dále si prohlédnete nejreprezentativnější vltavíny, jaké kdy byly ve veřejné expozici k vidění – vybírány byly ze 30 000 kusů! Také se těšte na video o dramatickém vzniku vltavínů; dozvíte se i spoustu zajímavostí o vesmíru a nebezpečných asteroidech. Zkrátka je na co se dívat a co zkoušet!
Muzeum vltavínů – rozhovor s Vítem Kršulem; Jihočeská televize: v čase 13:14–23:33 min
Výzkum vltavínů Ústavem jaderné fyziky AV ČR, v.v.i.; YouTube: 1:55 min
zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.
největší vodní plocha v ČR přezdívaná české moře — S rozlohou cca 4 650 ha největší vodní nádrž v ČR, symbolicky označovaná za české moře. Byla vybudována v jižních Čechách na řece Vltavě v letech 1952–1959 z protipovodňových důvodů. Téměř celá spadá do CHKO Šumava; oblíbená rekreační oblast.
vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje — Cca 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužící k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Mimořádná technická památka jižních Čech.
rozsáhlá zřícenina hradu na skalním ostrohu u Třísova — Rozsáhlá zřícenina původně rožmberského hradu z roku 1349 na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy u Třísova v Blanském lese. V prostorách hradu se pravidelně pořádají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení.
řeka s největší populací perlorodky říční ve střední Evropě — Národní přírodní památka a evropsky významná lokalita na horním toku řeky Blanice na Šumavě, mezi osadami Blažejovice a Arnoštov, kde žije v největší středoevropské populaci kriticky ohrožená perlorodka říční (Margaritifera margaritifera).
nejstarší sídlo Rožmberků — Tzv. růžový hrad ze 13. stol. je nejstarším sídlem Rožmberků. Dolní hrad je zmenšeninou krumlovského zámku. Údajně se tu zjevuje naše nejslavnější bílá paní, Perchta z Rožmberka.
jedna z nejvýznamnějších kulturních památek jižních Čech — Jeden z nejkrásnějších a nejautentičtěji dochovaných klášterů v ČR. Je tu uložen Závišův kříž – 3. nejcennější středověká zlatnická památka u nás (hned po korunovačních klenotech a relikviáři sv. Maura).
GPS:
48°48'40.800"N, 14°18'52.342"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Český Krumlov
Obec:Český Krumlov
Měli jsme se synem volný čas a hledali jsme nějakou zajímavou výstavu. Jsme rádi, že jsme se rozhodli právě pro výstavu vltavínů. Je to krásně připravené muzeum. Byli jsme spokojeni a odnášíme si spoustu poznatků.
ohlas z návštěvní knihy
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz