Obří skály byly až do konce 70. let 20. stol. zakryty smrkovým lesem. Tehdy se přihnala obrovská větrná smršť, která vzrostlý monokulturní les srovnala se zemí. Jednalo se sice o velkou přírodní pohromu, ale byla tak odkryta velmi působivá skaliska s krásným výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 22. srpna 2016
Kategorie: Zajímavosti
Z Obřích skal uvidíte Rychlebské hory, pásmo Kralického Sněžníku, údolí Bělé, větrnou elektrárnu v Ostružné a za jasného počasí i vrcholky v Polsku či polská Otmuchovská jezera.
Vznik Obřích skal má podle pověsti na svědomí obr jménem Amík. Ten se údajně vsadil s obrem ze sousedství, že dál dohodí obrovský skalní blok. Amík hodil skálu daleko, ale jeho soused hodil ještě dále, a tak Amík v rozhořčení Obří skály rozsekl v půl.
středověký hornický skanzen u obce Zlaté Hory — Středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou zlatokopecké sruby a funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. stol. Návštěvníci si mohou vyzkoušet rýžování zlata.
nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice — Největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují v dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup zpoplatněn. Národní přírodní památka.
nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.
divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.
obří skalní prohlubně na Smolném vrchu v Rychlebských horách — Žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy, nacházející se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší mísa má průměr 1,5 m, hlobku přes 1 m a pojme asi 65 l vody. Národní přírodní památka.
největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.
propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.
přístav poutníků v lesích u Zlatých Hor — Poutní areál, který před 2. svět. válkou ročně navštěvovalo až 100 000 poutníků. Má lidem připomínat, že pokud nezačnou ctít lidský život, nebudou žít v míru.
žulové skály s výraznou blokovitou odlučností — Zalesněný vrch s žulovými skalami s výraznou blokovitou odlučností. Vznikly zde tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy aj. Významná geologická lokalita. Národní přírodní památka.
čtvrtá nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s kruhovým rozhledem — S nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, nacházející se nedaleko obce Ostružná v Jeseníkách. Na hoře se tyčí mrazový srub s kruhovým výhledem na celé Jeseníky. Území je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.
GPS:
50°11'48.530"N, 17°6'13.744"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník
Obec:Horní Lipová
Obří skály je naprosto výstižný název pro tato úžasná skaliska! Už z vlaku od Ostružné je vidět, jak se tyčí vysoko nad okolní krajinu a lákají k výstupu :-) Byl jsem na nich časně ráno v polovině května, chvíli po východu slunce a byla to nádhera. Nikde nikdo, jenom zpěv ptáků, vítr a perfektní výhled! Velmi zvláštní a možná až trochu mystické místo, které rozhodně stojí za návštěvu.
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz