iTRAS > Katalog > Pošumavská jižní dráha Nové Údolí

Pošumavská jižní dráha Nové Údolí

nejkratší mezinárodní železnice na světě

Pošumavská jižní dráha Nové Údolí

Pošumavská jižní dráha je název spolku, který v zaniklé horské osadě Nové Údolí na Šumavě vybudoval nejkratší mezinárodní železnici na světě. Trasa měří pouhých 105 metrů a vede po původním náspu tratě Volary – Pasov, zrušené roku 1948. V turistické sezóně se na dráze mohou návštěvníci svézt replikou parní lokomitivy či šlapací drezínou a navíc získat pamětní jízdenku. V blízkosti Pošumavské jižní dráhy jsou odstaveny tři historické železniční vagony - Muzeum pošumavských železnic a krčma Vagon.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 10. října 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Parní lokomotiv…Pošumavská jižn…Pošumavská jižn…Muzeum pošumavs…


Další informace:

Muzeum pošumavských železnic

Muzeum je umístěno v historickém chladícím vagonu z 20. let 20. století. Expozice je koncipována jako časová linie od doby budování zdejších tratí přes předválečný zlatý věk, okupaci, osvobození, dobu komunistické diktatury a hraničního pásma až po současnost. K vidění je unikátní soubor dobových fotografií, velký trojrozměrný model bývalé osady Nové Údolí a další zajímavosti.

Krčma Vagon

Krčma v historickém železničním vagonu, hned vedle muzea. Návštěvníci se zde mohou občerstvit, ochutnat nepasterované pivo, zakoupit různé suvenýry, pohlednice, mapy či obdržet speciální razítko se symbolem království - jihočeským kaprem Jakubem (v krčmě totiž sídlí Pohádková kancelář kapra Jakuba).

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (2) ~ Pohostinství (4) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (5) ~ Výlety (3) ~ Zajímavosti (44)
Šumava

Šumava

zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.



Plešné jezero

Plešné jezero

ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě — Jezero ledovcového původu, nacházející se cca 8 kilometrů západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava v přírodní památce Trojmezná hora. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.



Přehrada Lipno

Přehrada Lipno

největší vodní plocha v ČR přezdívaná české moře — S rozlohou cca 4 650 ha největší vodní nádrž v ČR, symbolicky označovaná za české moře. Byla vybudována v jižních Čechách na řece Vltavě v letech 1952–1959 z protipovodňových důvodů. Téměř celá spadá do CHKO Šumava; oblíbená rekreační oblast.



Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje — Cca 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužící k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Mimořádná technická památka jižních Čech.



Boubínský prales

Boubínský prales

po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.



Chalupská slať

Chalupská slať

slať s největším rašelinným jezírkem v ČR — Přechodové rašeliniště s nejrozlehlejším (1,3 ha) rašelinným jezírkem na našem územím.



Blanice

Blanice

řeka s největší populací perlorodky říční ve střední Evropě — Národní přírodní památka a evropsky významná lokalita na horním toku řeky Blanice na Šumavě, mezi osadami Blažejovice a Arnoštov, kde žije v největší středoevropské populaci kriticky ohrožená perlorodka říční (Margaritifera margaritifera).



Boubínské jezírko

Boubínské jezírko

původně splavovací nádrž v Boubínském pralese na Šumavě — Umělá vodní nádrž na jižním svahu národní přírodní rezervace Boubínský prales na Šumavě, která v letech 1836 až 1957 sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. Jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 m.



Kontaktní informace

Pavel Kosmata
Kampanova 479
Vodňany
389 01
Mobil:[+420] 602 123 108
Email:prcek@post.cz
Web:www.noveudoli.eu

Poloha

GPS:
48°49'43.655"N, 13°47'35.431"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Prachatice
Obec:Nové Údolí

Doporučení

Zaniklá osada Nové Údolí na Šumavě dnes představuje pěkné menší turistické středisko. Blízko vlakové zastávky protéká průzračně čistá Studená Vltava, na zastávku navazují 3 historické železniční vagony s muzeem a občerstvením a raritou je Pošumavská jižní dráha, na kterou se sem jezdí dívat mnoho českých, ale i zahraničních turistů.

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz