iTRAS > Katalog > Průvodci divočinou Šumavy

Průvodci divočinou Šumavy

exkurze do nejpřísněji chráněných zón národního parku Šumava

Průvodci divočinou Šumavy

Správa chráněné krajinné oblasti a národního parku Šumava od roku 2008 každoročně pořádá pro veřejnost exkurze do šumavské divočiny s vyškolenými průvodci. Počet účastníků každé exkurze je omezen na max. 15 osob, protože navštěvované lokality se nacházejí převážně v nejpřísněji chráněné I. zóně národního parku. V této zóně neprobíhá žádná lidská činnost a pro turisty je běžně nepřístupná. Exkurze se konají za každého počasí a bývají fyzicky značně náročné, viz více informací o průvodcích divočinou Šumavy.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 6. března 2014

Kategorie: Zajímavosti ~ Průvodci

Fotogalerie:

Na exkurzi s pr…


Další informace:

Kam vedou exkurze?

Exkurzní trasy jsou směřovány vždy do nejpřísněji chráněné a bezzásahové I. zóny národního parku Šumava, kde dosud panují příznivé podmínky pro život živočišných a rostlinných druhů, které byly jinde mnohdy již vytlačeny lidskou civilizací. I. zóny zaujímají pouze 13 % národního parku a jsou zpřístupněny řídkou sítí značených stezek, často se trasy ani nevyskytují. Účastníci exkurze se budou moci podívat např. do hlubokého kaňonu řeky Křemelné, do člověkem opuštěného Vltavského luhu, na nejvyšší vrcholky Šumavy porostlé doposud původními pralesy, na Modravské pláně, kde žije tetřev hlušec a další místa.

Kdo jsou průvodci divočinou Šumavy?

Všichni průvodci divočinou Šumavy jsou úspěšní absolventi kurzu Průvodci krajinou a přírodou Šumavy, pořádaný Správou NP a CHKO Šumava ve spolupráci s Akademií věd v Českých Budějovicích. Vzhledem k rozloze Šumavy je vždy snaha, aby průvodcem byl vždy místní vyškolený odborník.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (16) ~ Půjčovny (1) ~ Relaxace (7) ~ Sport (8) ~ Ubytování (21) ~ Výlety (3) ~ Zábava (4) ~ Zajímavosti (137)
Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Černé a Čertovo jezero

Černé a Čertovo jezero

největší ledovcová jezera v České republice — Významná národní přírodní rezervace v CHKO Šumava. Předmětem ochrany jsou 2 ledovcová jezera, která patří k největším v ČR. Mezi oběma jezery probíhá hlavní evropské rozvodí. V území výskyt vzácné květeny a zvířeny. Pohyb pouze po značených cestách.



Prášilské jezero

Prášilské jezero

ledovcové jezero na východním výběžku hory Poledník — Ledovcové jezero, nacházející se na východním výběžku hory Poledník (1315 m n. m.) s rozhlednou, nedaleko obce Prášily, v I. zóně národního parku Šumava. Zaujímá rozlohu cca 3,91 ha, je 280 m dlouhé, 180 m široké a až 15 m hluboké.



Plešné jezero

Plešné jezero

ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě — Jezero ledovcového původu, nacházející se cca 8 kilometrů západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava v přírodní památce Trojmezná hora. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.



Bílá strž

Bílá strž

romantické údolí s největším vodopádem na Šumavě — Hluboce zaříznuté kaňonovité údolí Bílého potoka s největším vodopádem na Šumavě. Vodopád je tvořen několika stupni s celkovou výškou 13 metrů. V okolí vodopádu se dochovaly zbytky původních lesů pralesovitého rázu. Národní přírodní rezervace.



Jezero Laka

Jezero Laka

nejmenší a nejvýše položené ledovcové jezero na Šumavě — Nejmenší (2,78 ha) a nejvýše položené (1096 m n. m.) jezero ledovcového původu na české straně Šumavy. Leží na svahu hory Plesná a od ostatních šumavských ledovcových jezer se odlišuje rašelinným dnem a typickými rašelinnými plovoucími ostrůvky.



Hrad Kašperk

Hrad Kašperk

nejvýše položený královský hrad v Čechách — Gotický hrad z r. 1356 u obce Kašperské Hory na hranici národního parku Šumava. Leží v nadmořské výšce 886 m a představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách. Z hradních věží je krásný panoramatický výhled. Natáčela se zde pohádka Anděl Páně.



Hrad Velhartice

Hrad Velhartice

středověký gotický hrad s ojedinělým kamenným mostem — Gotický hrad a pozdně renesanční zámek, nacházející se nad obcí Velhartice v blízkosti chráněné krajinné oblasti Šumava. Jedná se o dispozičně ojedinělou stavbu s mohutným kamenným mostem, který v hradních areálech střední Evropy nemá obdoby.



Povydří

Povydří

kaňonovité údolí šumavské řeky Vydry s naučnou stezkou — Balvanitý kaňon řeky Vydry táhnoucí se mezi bývalou osadou Antýgl a osadou Čeňkova Pila v I. zóně národního parku Šumava. Po pravém říčním břehu prochází naučná stezka. Území patří k nejkrásnějším místům Šumavy a je chráněno jako přírodní památka.



Boubínský prales

Boubínský prales

po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.



Kontaktní informace

Správa NP a CHKO Šumava
1. máje 260
Vimperk
385 01
Mobil:[+420] 388 450 111
 (ústředna)
Email:vimperk@npsumava.cz
Web:www.npsumava.cz

Poloha

GPS:
49°3'9.208"N, 13°46'21.344"E
Kraj:Jihočeský kraj, Plzeňský kraj
Okres:Český Krumlov, Klatovy, Prachatice
Obec:Vimperk

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz