Růžovský vrch, též Růžák, je s nadmořskou výškou 619 m nejvyšší hora národního parku České Švýcarsko. Jedná se o vysoký čedičový kužel sopečného původu, jemuž se pro svoji mohutnost a dominantnost v krajině přezdívá děčínská Fudžijama. Svahy hory porůstají přirozené lesy, místy pralesovitého charakteru; při severním úpatí se nacházejí tzv. ledové díry, ve kterých se někdy až do léta udržuje led a firn. Národní přírodní rezervace.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 12. září 2014
Kategorie: Zajímavosti
Na úbočích Růžovského vrchu se nacházejí rozsáhlá kamenná moře tvořená rozpadlými sloupci čedičových hornin. Při severním úpatí hory stojí čedičová skála s puklinami zvanými ledové díry, v nichž se někdy až do léta udržuje led a firn (přechodné stadium mezi ledem a sněhem).
Ke konci 19. století nechal na vrcholu hory postavit tehdejší majitel teplického panství kníže Edmund Clary-Aldringen dřevěnou rozhlednu a hostinec. Později byla dřevěná rozhledna poničena zásahem blesku a nahrazena novou opláštěnou rozhlednou, na kterou na přelomu 19. a 20. století údajně vystoupilo každý rok více než 10 tisíc návštěvníků. V roce 1903 byla však rozhledna stržena silným větrem. V pořadí třetí dřevěná vyhlídková věž byla zpřístupněna v roce 1904. Jenže v roce 1931 vyhořel přilehlý hostinec a rozhledna tak ztratila potřebné zázemí a po několika letech byla pro špatný technický stav zlikvidována. Dnes na vrcholu hory nalezneme po stavbách pouze zbylé ruiny.
unikátní pískovcové území evropského kontinentu — Rozsáhlé pískovcové území s jedinečným krajinným rázem. Nacházejí se zde četná skalní města s hlubokými kaňony a roklemi, vysoké skalní stěny, věže, skalní okna a brány, z nichž Pravčická brána se stala symbolem celé oblasti. Národní park.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
největší pískovcový skalní most v Evropě — S rozpětím 26,5 m největší pískovcový skalní most v Evropě, který byl v r. 2009 nominován do soutěže 7 nových divů světa. Nejnavštěvovanější místo národního parku České Švýcarsko. Národní přírodní památka.
ledové království v Českém Švýcarsku — Pískovcový skalní převis s podzemními prostory, kde každoročně v zimě vzniká unikátní ledová výzdoba. Ze stropu a ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, forem a tvarů a vytvářejí tak úžasnou podívanou.
skalní vyhlídka s dřevěným altánem — Jedna z nejhezčích skalních vyhlídek národního parku České Švýcarsko. Pískovcová skála s altánkem skýtá zajímavá panoramata.
zřícenina trojkolového vodního mlýna z roku 1515 — Zřícenina bývalého trojkolového vodního mlýna z r. 1515; od r. 2007 kulturní památka. Díky romantické poloze v kaňonu říčky Kamenice v národním parku České Švýcarsko si mlýn zahrál v pohádkách Pyšná princezna, Peklo s princeznou, Ztracený princ aj.
nejvyšší stolová hora v ČR — S nadmořskou výškou 723 m nejvyšší stolová hora na našem území. Na jejím vrcholu stojí jedna z nejstarších kamenných rozhleden v ČR.
rozeklaná skála s pozůstatkem hradu — Zbytek sopečného kanálu, kterým v dávných dobách proudila láva k vrcholu sopky, kterou už ale odvál čas. K vidění je rozervaná čedičová skála se zříceninou hradu z přelomu 14. a 15. století.
průchod na Červeném potoce — Přírodní brána, která vznikla zřícením skalního bloku do úzké průrvy Červeného potoka. Je vysoká asi 3 m, široká 5 m a dá se jí pohodlně projít.
exkluzivní výhled z nejvyšší stolové hory v ČR — Jedinečná skalní vyhlídka na okraji vrcholové plošiny Děčínského Sněžníku – nejvyšší a nejznámější stolové hory v České republice. Je odsud parádní výhled na stolové hory Saského Švýcarska.
GPS:
50°49'58.42"N, 14°19'49.538"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Děčín
Obec:Růžová, Srbská Kamenice
Na Růžák jsem se vydal s partou kamarádů během časného jara roku 2012. Nebe bylo čisté, sluníčko svítilo a příjemně hřálo – tento rok se dalo poprvé jít i naboso. Také jsem tu letos poprvé spatřil žluťáska a martináče bukového. Stříbřité kmeny mohutných buků lemují stezku vzhůru. Z loňského listí vykukovaly bukvice, stačilo jen vyloupnout a hned jsem si pochutnal na lahodném semínku :) Těsně pod vrcholem Růžáku jakoby některé stromy rostly kořeny vzhůru – tak zvláštně rozvětvené koruny mají. Samotný vrchol objímají čedičové skalní výchozy. Některé mají podobu kamenných varhan a jsou tichou vzpomínkou na dávnou sopečnou činnost.
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz