iTRAS > Katalog > Samsonova kašna

Samsonova kašna

jedna z nejrozměrnějších kašen v ČR

Samsonova kašna

Samsonova kašna dominuje náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích a je jednou z největších staveb svého druhu v ČR. Byla vystavěna v období obnovy města po 30leté válce v letech 1720–1727 za účelem rozvodu vody do postranních ulic města. Kašna je barokní; středový sloup zdobí postavy 4 atlantů, nesoucí lasturu se sochou biblického Samsona na lvu. Spolu s Černou věží patří kašna mezi nejznámější symboly Českých Budějovic.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 9. července 2013

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Samsonova kašna…Samsonova kašna…Samsonova kašna…Samsonova kašna…


Základní informace

Historie Samsonovy kašny v kostce

Tak jak v 16. a 17. století v Českých Budějovicích rostl počet obyvatel, tak se zvyšovala i spotřeba vody a tím i komplikace se zásobováním města vodou. Roku 1716 proto městská rada rozhodla vybudovat ve městě kašnu, z níž by byla voda rozváděna do některých ulic. Bylo pro ni vybráno místo přímo uprostřed náměstí (původně zde stával pranýř), aby zde kromě praktického využití vhodně sloužila také k ozdobě. Autorem návrhu této barokní fontány byl František Baugaut, sochařská výzdoba je dílem Josefa Dietricha. Vlastní práce na kašně probíhaly v letech 1721–1727. Voda byla do kašny čerpána z Vltavy, na jejímž pravém břehu byla za tímto účelem vybudována vodárenská věž.

Zajímavost: Velká kamenná mušle se tesala přímo v lomu u Besednice; když se mušle v r. 1722 vezla do města, musela být rozšířena Svinenská brána, aby vůz s mušlí mohl projet.

Externí odkazy


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (1) ~ Ubytování (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (44)
Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Holašovický kruh

Holašovický kruh

jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.



Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.



Tereziin vodopád

Tereziin vodopád

romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.



Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.



Kamenná pyramida Paseky

Kamenná pyramida Paseky

zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.



Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.



Orty

Orty

podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.



Panská ulice České Budějovice

Panská ulice České Budějovice

staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.



Kontaktní informace

Turistické informační centrum
nám. Přemysla Otakara II. čp. 2
České Budějovice
370 92
Tel.:[+420] 386 801 413
Email:infocb@c-budejovice.cz
Web:www.cb-info.cz

Poloha

GPS:
48°58'28.371"N, 14°28'27.494"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:České Budějovice

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz