iTRAS > Katalog > Sněžná kotlina

Sněžná kotlina

ledovcový kar a významná botanická lokalita v Jeseníkách

Sněžná kotlina

Sněžná kotlina je přírodní rezervace, rozkládající se na příkrých jihovýchodních svazích Červené hory v chráněné krajinné oblasti Jeseníky, v blízkosti obce Bělá pod Pradědem. Toto místo bylo ve čvrtohorách ledovcovým karem a i dnes se v místních stržích drží sníh až do pozdního jara (odtud název Sněžná kotlina). Důvodem ochrany je zbytek horské smrkové bučiny pralesovitého charakteru, prameniště a strže. Sněžná kotlina je rovněž významná botanická lokalita.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 24. května 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Sněžná kotlina,…Sněžná kotlina …Sněžná kotlina …Sněžná kotlina …


Další informace:

Sněžná kotlina a její vývoj

Sněžná kotlina je karovitým údolím, jehož dnešní podobu utvářela eroze svahových ledovců, mrazové zvětrávání a posun svrchních půdních horizontů po zmrzlém povrchu. Tento erozní vývoj je častý ve velehorách, v České republice je znám pouze z Krkonoš a Hrubého Jeseníku.

Vegetace a květena Sněžné kotliny

V zimním období se ve Sněžné kotlině ukládá velké množství sněhu, který svým posunem a plazením po strmých svazích (lavinové území) narušuje vegetační kryt, půdní povrch a skalní podloží, čímž na některých místech znemožňuje nástup lesa. Začátkem 20. století byla ve Sněžné kotlině vysazena nepůvodní borovice kleč (Pinus mugo), která zde výrazně mění přírodní poměry, a proto se přikročilo k její částečné redukci. Zajímavá je vegetace pramenišť a strží, kde roste hořec tečkovaný (Gentiana punctata) a v nejbohatší populaci v celých Jeseníkách kapradina žebrovice různolistá (Blechnum spicant). Z dalších významných druhů zde rostou např. violka žlutá sudetská (Viola lutea subsp. sudetica), violka dvoukvětá (Viola biflora), sasanka narcisokvětá (Anemone narcissiflora), plavuník alpský (Diphasiastrum alpinum), oměj šalamounek (Aconitum plicatum), šicha oboupohlavná (Empetrum hermaphroditum) a další.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Pohostinství (1) ~ Sport (1) ~ Ubytování (3) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (17)
Zlatorudné mlýny

Zlatorudné mlýny

středověký hornický skanzen u obce Zlaté Hory — Středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou zlatokopecké sruby a funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. stol. Návštěvníci si mohou vyzkoušet rýžování zlata.



Jeskyně Na Pomezí

Jeskyně Na Pomezí

nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice — Největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují v dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup zpoplatněn. Národní přírodní památka.



Praděd

Praděd

nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.



Nýznerovské vodopády

Nýznerovské vodopády

divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.



Venušiny misky

Venušiny misky

obří skalní prohlubně na Smolném vrchu v Rychlebských horách — Žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy, nacházející se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší mísa má průměr 1,5 m, hlobku přes 1 m a pojme asi 65 l vody. Národní přírodní památka.



Obří skály

Obří skály

skalní hradba odkrytá větrnou smrští — Velmi působivá skaliska s výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.



Velké Mechové jezírko

Velké Mechové jezírko

největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.



Kamenné mohyly Cesta života

Kamenné mohyly Cesta života

propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.



Maria Hilf

Maria Hilf

přístav poutníků v lesích u Zlatých Hor — Poutní areál, který před 2. svět. válkou ročně navštěvovalo až 100 000 poutníků. Má lidem připomínat, že pokud nezačnou ctít lidský život, nebudou žít v míru.



Borový

Borový

žulové skály s výraznou blokovitou odlučností — Zalesněný vrch s žulovými skalami s výraznou blokovitou odlučností. Vznikly zde tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy aj. Významná geologická lokalita. Národní přírodní památka.



Kontaktní informace

Informační centrum
Domašov 4
Bělá pod Pradědem
790 85
Tel.:[+420] 584 452 834
Email:mic@bela.cz
Web:www.bela.cz

Poloha

GPS:
50°8'39.098"N, 17°8'10.797"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník
Obec:Bělá pod Pradědem

Doporučení

Sněžná kotlina je nádherné místo s dalekými rozhledy. Na vrcholové plošině Červené hory se dá příjemně "natáhnout" na horské loučce s vyčnívajícími rulovými skalisky, posvačit a jídlo zapít čistou pramenitou vodou z nedaleké Vřesové studánky. Lokalitu jsem navštívil v polovině května a rostlo zde několik trsů violky žluté sudetské a na jedné skalce dokonce kvetla i sasanka narcisokvětá.

Luboš Moravec

provozovatel cestovatelského portálu iTRAS

itras.cz ~ [+420] 777 819 117 ~ info@itras.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz