Venušiny misky jsou žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy. Nacházejí se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný (404 m n. m.) u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší ze skalních mís má téměř dokonalý kruhový půdorys o průměru 1,5 m s hloubkou přes 1 m a pojme asi 65 litrů vody. Z vrcholového skaliska se otevírá krásný výhled na severní část hlavního hřebene Rychlebských hor. Území je chráněno jako národní přírodní památka Venušiny misky.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. června 2011
Kategorie: Zajímavosti
Vrcholová skaliska Smolného vrchu s Venušinými miskami byla upravena jako vyhlídka. Nabízejí se odsud krásné rozhledy na Žulovskou pahorkatinu s loukami Šíravy a na severní část hlavního hřebene Rychlebských hor.
Smolný vrch, na kterém se Venušiny misky vyvinuly, je z geologického hlediska označován jako tzv. ostrovní hora, která vznikla v teplém tropickém podnebí třetihor. Skály Smolného vrchu byly obnaženy v období čtvrtohor, během pevninského zalednění Žulovské pahorkatiny. Nenesou však stopy ledovcové modelace, protože vrchol čněl nad povrchem ledovce jako tzv. nunatak.
Samotný vznik Venušiných misek je přisuzován erozním účinkům srážkové vody a jejímu chemickému působení. Na skalách vznikly vlivem zvětrávání i další zajímavé útvary, jako jsou skalní sedadla a křesla, výklenky, žlábkové škrapy a skalní dutiny zvané tafoni.
Skalní mísy se na Jesenicku vyskytují ještě asi na dalších 30 lokalitách, např. v národní přírodní památce Borový, ale Smolný vrch patří k nejznámějším.
Venušiny misky jsou opředeny mnoha pověstmi. Jedna z nich říká, že Venušiny misky mají kouzelnou moc - žena, která si údajně do jedné ze skalních mís sedne, se do roka vdá a otěhotní. Další pověst vypráví o pohádkovém nárůdku, nazývaným Venušin lid, který tu údajně žije. Má se jednat o dobromyslná a laskavá stvoření o něco větší než trpaslíci, která se tu po nocích koupou, vaří a perou ve skalních miskách. Ztraceným poutníkům pak pomáhají nalézt správnou cestu. Ženušky lidu jsou prý neobyčejně krásné.
středověký hornický skanzen u obce Zlaté Hory — Středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u Zlatých Hor v Údolí ztracených štol. K vidění jsou zlatokopecké sruby a funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. stol. Návštěvníci si mohou vyzkoušet rýžování zlata.
nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice — Největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují v dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup zpoplatněn. Národní přírodní památka.
nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.
divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.
skalní hradba odkrytá větrnou smrští — Velmi působivá skaliska s výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.
největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.
propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.
přístav poutníků v lesích u Zlatých Hor — Poutní areál, který před 2. svět. válkou ročně navštěvovalo až 100 000 poutníků. Má lidem připomínat, že pokud nezačnou ctít lidský život, nebudou žít v míru.
žulové skály s výraznou blokovitou odlučností — Zalesněný vrch s žulovými skalami s výraznou blokovitou odlučností. Vznikly zde tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy aj. Významná geologická lokalita. Národní přírodní památka.
čtvrtá nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s kruhovým rozhledem — S nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, nacházející se nedaleko obce Ostružná v Jeseníkách. Na hoře se tyčí mrazový srub s kruhovým výhledem na celé Jeseníky. Území je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.
GPS:
50°20'6.988"N, 17°8'53.960"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník
Obec:Velká Kraš
Je to moc pěkný výlet i z dětmi kolem 4 roků. U rybníka necháte auto a pak pěšky asi tak 3,2 km. Venušiny misky jsou nádherné skalní útvary.
T. O. Údolí Bíla Bříza Jeseník
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz