Zámek Hluboká nad Vltavou patří mezi nejvýznamnější zámecké areály období romantismu ve střední Evropě. Původně královský hrad ze 13. stol., později renesanční zámek. Dnešní novogotickou podobu získal zámek v letech 1840–1871, kdy byl přestavěn po vzoru královského hradu Windsor – druhého největšího obývaného hradu na světě. Zámek se tyčí na příkrém ostrohu nad řekou Vltavou v Hluboké nad Vltavou. Národní kulturní památka.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 22. září 2014
Kategorie: Zajímavosti
Zámek Hluboká nad Vltavou byl původně založen jako strážný hrad v polovině 13. století českým králem Václavem I. V držení zámku se vystřídalo několik šlechtických rodů – mj. Pernštejnové, páni z Hradce (gotický hrad přestavěli na renesanční zámek), Malovci z Malovic a Schwarzenberkové (ti zakoupili zámek v roce 1661 a pobývali v něm až do konce roku 1939; počátkem 18. století Schwarzenberkové upravili zámek do barokního stylu, v letech 1840 až 1871 provedli rozsáhlou rekonstrukci v romantickém stylu nové gotiky, včetně úpravy parku a okolní krajiny). Viz podrobná historie majitelů zámku Hluboká.
Neogotická jízdárna zámku Hluboká nad Vltavou je sídlem Alšovy jihočeské galerie s rozsáhlou a proslulou sbírkou gotického umění z jižních Čech a Šumavy. Sbírka je dále doplněna díly českého a evropského umění 16. až 19. století, mezi nimiž je i pozoruhodný soubor nizozemské malby. Na sbírku starého umění navazuje jak kvalitou, tak rozsahem významná kolekce českého moderního a současného umění.
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.
gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.
romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.
fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.
zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.
dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.
podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.
staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.
GPS:
49°3'3.461"N, 14°26'30.450"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:Hluboká nad Vltavou
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz