iTRAS > Katalog > Zlatá Ktiš

Zlatá Ktiš

největší klauzura Novohradských hor

Zlatá Ktiš je největší vodní nádrž, která se dochovala z tzv. buquoyské vodní cesty pro plavení dřeva z konce 18. stol. V létě je tu úžasné přírodní koupání. Při velkých povodních v r. 2002 se protrhla hráz, ale v r. 2005 byla naštěstí opravena a zdokonalena bezpečnějším přepadem. Od r. 1791 až do 2. světové války zde stávala osada Goldentisch s 11 domy.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 7. února 2015

Kategorie: Zajímavosti

Co jsou klauzury v Novohradských horách?

V letech 1778–1783 byl v Novohradských horách realizován projekt zvaný buquoyská vodní cesta, který spočíval v úpravě místních toků a vybudování důmyslného systému vodních nádrží/rybníků (tzv. klauz neboli zdrží) tak, aby byla umožněna plavba dřeva (voroplavba). Tato vodní cesta není hospodářsky využívána již od roku 1947, ale některé její části jsou v krajině rozpoznatelné dodnes – typickými ukázkami jsou např. původní klauzury Zlatá Ktiš, Huťský rybník, Pohořský rybník, Kapelunk aj.


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Obce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (1) ~ Ubytování (1) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (44)
Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Holašovický kruh

Holašovický kruh

jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.



Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.



Tereziin vodopád

Tereziin vodopád

romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.



Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.



Kamenná pyramida Paseky

Kamenná pyramida Paseky

zajímavý žulový útvar nad obcí Paseky v Novohradských horách — Uměle vytvořená kamenná pyramida, sestávající ze dvou na sebe navršených žulových balvanů o celkové výšce 2,2 m a svým tvarem připomínající kamenný hřib.



Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

Kostel sv. Petra a Pavla Hosín

dva kostely v jednom — Součástí novorománského kostela je původní románský kostelík z 12.–13. stol. s hodnotnými gotickými freskami.



Orty

Orty

podzemní kaolinové bludiště — Bývalý podzemní kaolínový důl, který svou rozlohou, geologickou pozicí i estetikou patří mezi důležité památky našeho historického podzemí.



Panská ulice České Budějovice

Panská ulice České Budějovice

staročeská vánoční ulička — Ulice patří k nejkrásnějším v ČB. Každoročně před Vánoci se promění ve staročeskou vánoční uličku s prodejem tradičního lidového umění.



Poloha

GPS:
48°40'47.337"N, 14°42'36.046"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice
Obec:Žofín

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz