Zlatorudné mlýny je středověké hornické muzeum, vybudované ve volné přírodě na řece Olešnici u obce Zlaté Hory v Údolí ztracených štol. Návštěvníci zde mají možnost zhlédnout zlatokopecké sruby, plně funkční repliky zlatorudných vodních mlýnů ze 14. století včetně stoupy na drcení zlaté rudy a další nástroje používané při těžbě zlata. Zájemci si mohou ve skanzenu zapůjčit rýžovací pánve a přímo na místě si vyzkoušet rýžování zlata. Územím prochází naučná stezka Údolí ztracených štol.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 18. září 2021
Kategorie: Zajímavosti
Údolím ztracených štol prochází stejnojmenná naučná stezka, jež návštěvníky prostřednictvím informačních tabulí seznamuje s provozem a těžbou zlata v této lokalitě. Jednou ze zastávek naučné stezky je i místo se zajímavým optickým klamem vody tekoucí do kopce.
Zlatorudné mlýny je oblast kolem říčky Olešnice, kde se zlato dolovalo od pradávna. Zdejší rýžoviště byla těžena povrchově i hlubinně. Dokladem těžební činnosti jsou četné zlatokopecké štoly, umělé kanály pro přívod vody do rýžovišť, dále pak pinky, obvaly i odvaly a další útvary na pravém břehu Olešnice. Geologové v této oblasti prokázali vysoké obsahy zlata s opětovným nabohacováním - množství zlata zde tedy stále narůstá. Odhaduje se, že od začátku dolování do roku 1994, kdy byla ukončena veškerá těžba, se vytěžilo více než šest tun zlata.
Ve skanzenu jsou umístěny dva dřevěné zlatorudné mlýny, jež byly zhotoveny podle dobových nákresů. Mlýny jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu. V horním stavení je instalována stoupa na drcení rudy, ve spodním pak mlýn. Úprava drcením a mletím umožňovala, aby se volné zlato obsažené v rostlé skále dalo získávat rýžováním, podobně jako zlato z náplavů.
Ve Zlatorudných mlýnech se uskutečnilo mistrovství Evropy, České a Slovenské republiky v rýžování zlata. Každoročně se zde také pořádá soutěž O Zlatou pánev starosty města.
nejrozsáhlejší mramorové jeskyně v České republice — Největší jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru. Pro zdejší jeskyně jsou typické dlouhé, úzké a vysoké chodby, které se místy rozšiřují v dómy s bohatou krápníkovou výzdobou. Vstup zpoplatněn. Národní přírodní památka.
nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.
divoká soutěska s kaskádami a vodopády v Rychlebských horách — Kaskádovitá soustava vodopádů v divoké soutěsce na soutoku Stříbrného a Bučinského potoka u osady Nýznerov v Rychlebských horách. Soutěska je asi 110 metrů dlouhá s převýšením 14 metrů a nejvyšší vodopád měří cca 3 metry. Přírodní památka.
obří skalní prohlubně na Smolném vrchu v Rychlebských horách — Žulové skalní prohlubně, připomínající obří mísy, nacházející se v malém skalním městečku na vrcholu kopce Smolný u obce Velká Kraš v Rychlebských horách. Největší mísa má průměr 1,5 m, hlobku přes 1 m a pojme asi 65 l vody. Národní přírodní památka.
skalní hradba odkrytá větrnou smrští — Velmi působivá skaliska s výhledem do širokého okolí. Naleznete tu i různé skalní pokličky, skalní hřiby, skalní okno a další útvary.
největší rašelinné jezírko v Jeseníkách — Rašelinné jezírko patří k největším v ČR. Je součástí národní přírodní rezervace Rejvíz a vede k němu naučná stezka.
propojení přírody s člověkěm — Sochařská kompozice 11 objektů ze slezské žuly symbolizuje přírodní děje, lidskou existenci a jejich vzájemné propojení.
přístav poutníků v lesích u Zlatých Hor — Poutní areál, který před 2. svět. válkou ročně navštěvovalo až 100 000 poutníků. Má lidem připomínat, že pokud nezačnou ctít lidský život, nebudou žít v míru.
žulové skály s výraznou blokovitou odlučností — Zalesněný vrch s žulovými skalami s výraznou blokovitou odlučností. Vznikly zde tvary typické pro zvětrávání žul – především skalní mísy, výklenky, sedadla, voštiny, škrapy aj. Významná geologická lokalita. Národní přírodní památka.
čtvrtá nejvyšší hora Hrubého Jeseníku s kruhovým rozhledem — S nadmořskou výškou 1 423 m čtvrtý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, nacházející se nedaleko obce Ostružná v Jeseníkách. Na hoře se tyčí mrazový srub s kruhovým výhledem na celé Jeseníky. Území je součástí národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.
GPS:
50°15'8.931"N, 17°22'20.533"E
Kraj:Olomoucký kraj
Okres:Jeseník
Obec:Zlaté Hory
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz