iTRAS > Katalog > Hvězdárna Kleť

Hvězdárna Kleť

nejvýše položená astronomická observatoř v Čechách

Hvězdárna Kleť

Hvězdárna Kleť se nachází jižně pod vrcholem nejvyšší hory Blanského lesa, Kleti u Českého Krumlova, v nadmořské výšce 1070 m - díky této poloze se jedná o nejvýše položenou astronomickou observatoř v Čechách. Hvězdárna patří mezi světovou špičku ve výzkumu a objevech blízkozemních planetek (asteroidů) a komet včetně přesného určování jejich drah. Hvězdárna na Kleti byla postavena v letech 1957 až 1958 a je pobočkou Hvězdárny a planetária České Budějovice. Nepravidelně se zde pořádají exkurze pro veřejnost.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 9. září 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Astronomická ob…Hvězdárna Kleť …Dalekohled v ob…Barevný snímek …


Další informace:

Exkurze pro veřejnost

V průběhu prohlídky se návštěvníci seznámí s výzkumným programem observatoře Kleť včetně jeho výsledků (objevy planetek a komet, pozorování blízkozemních asteroidů), prohlédnou si stálou výstavu astronomických fotografií (komety, planetky, mlhoviny, hvězdokupy, galaxie aj.), za jasného počasí shlédnou v projekci sluneční skvrny a mnohé další.

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (1) ~ Oblasti (3) ~ Pohostinství (3) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (2) ~ Sport (4) ~ Ubytování (7) ~ Výlety (1) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (40)
Šumava

Šumava

zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.



Přehrada Lipno

Přehrada Lipno

největší vodní plocha v ČR přezdívaná české moře — S rozlohou cca 4 650 ha největší vodní nádrž v ČR, symbolicky označovaná za české moře. Byla vybudována v jižních Čechách na řece Vltavě v letech 1952–1959 z protipovodňových důvodů. Téměř celá spadá do CHKO Šumava; oblíbená rekreační oblast.



Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje — Cca 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužící k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Mimořádná technická památka jižních Čech.



Dívčí Kámen

Dívčí Kámen

rozsáhlá zřícenina hradu na skalním ostrohu u Třísova — Rozsáhlá zřícenina původně rožmberského hradu z roku 1349 na skalnatém ostrohu nad soutokem Křemžského potoka a Vltavy u Třísova v Blanském lese. V prostorách hradu se pravidelně pořádají koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení.



Blanice

Blanice

řeka s největší populací perlorodky říční ve střední Evropě — Národní přírodní památka a evropsky významná lokalita na horním toku řeky Blanice na Šumavě, mezi osadami Blažejovice a Arnoštov, kde žije v největší středoevropské populaci kriticky ohrožená perlorodka říční (Margaritifera margaritifera).



Muzeum vltavínů

Muzeum vltavínů

poznejte příběh poslů z vesmíru — První muzeum vltavínů na světě. Uvidíte tu nejkrásnější kolekci vltavínů, která kdy byla veřejně vystavena a zábavnou formou se seznámíte s jejich tajuplným příběhem. Těšte se na herní prvky – hod meteoritem na Zem, virtuální prohlídka kráterů aj.



Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk

nejstarší sídlo Rožmberků — Tzv. růžový hrad ze 13. stol. je nejstarším sídlem Rožmberků. Dolní hrad je zmenšeninou krumlovského zámku. Údajně se tu zjevuje naše nejslavnější bílá paní, Perchta z Rožmberka.



Kontaktní informace

Observatoř Kleť
Zátkovo nábřeží 4
České Budějovice
370 01
Tel.:[+420] 380 123 327
Email:klet@klet.cz
Web:hvezdarna.klet.cz

Poloha

GPS:
48°51'49.998"N, 14°17'4.666"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Český Krumlov
Obec:Holubov-Krasetín

Doporučení

Vv sobotu dne 6. 8. 2016 jsme navštívili hvězdárnu na Kleti. Tímto velice děkujeme mladému průvodci a velice jej chválíme za poutavý a vtipný výklad a také za trpělivost k poněkud „přízemním“ opakovaným dotazům některých návštěvníků. Hvězdárna velmi pěkná, výpravné a zajímavé tabule doplňující výklad. Průvodce tímto opravdu chválíme a děkujeme, poučné a zábavné i vtipné, což jsme naprosto nečekali.

Blanka Všetičková

advokát

[+420] 603 519 226 ~ Blanka.Vsetickova@seznam.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz