iTRAS > Katalog > Lom Šífr

Lom Šífr

přírodní koupaliště a vyhledávaná potápěčská lokalita

Lom Šífr

Šífr (též Šífry) je zatopený břidlicový lom u obce Svobodné Heřmanice, který dnes slouží jako přírodní koupaliště. Díky své rozloze, hloubce a neuvěřitelně čisté vodě (viditelnost až 20 m) je oblíbenou potápěčskou lokalitou v rámci celé ČR. Pod hladinou na potápěče navíc čekají četné artefakty, připomínající dávnou těžbu a další předměty, které sem potápěči umístili pro zpestření ponorů, např. truhla s pokladem, mořská panna, potápěč v kleci a mnohé další.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 9. června 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Lom Šífry, Svob…Ponorná kabina …Lom Šífr, Svobo…Lom Šífr, Svobo…


Další informace:

Rozloha lomu Šífr

Zatopený lom Šífr dosahuje délky asi 500 m, šířka je 30 až 70 m a maximální hloubka činí necelých 36 m. Z jedné strany spadají břehy lomu k vodní hladině poměrně pozvolna, z druhé strany jsou velice strmé.

Lom Šífr - oblíbená potápěčská lokalita

Lom Šífr je pro svoji rozlohu, hloubku, strukturu a čistotu vody natolik atraktivní, že se stal oblíbeným cílem potápěčů z celé ČR, ale i z nedalekého Polska. V oblasti bylo založeno občanské sdružení Šífr, které sdružuje zájemce o sportovní potápění v zatopeném lomu. V roce 2007 bylo v lomu instalováno kovové molo s dekompresní plošinou pro potápěče.

Poklady pod hladinou lomu Šífr

Od železné lávky u vstupu do vody je vyvázána šňůra, která potápěče provází po největších atrakcích lomu, jež jsou umístěny v různých hloubkách. V 17 metrech je na řetězech ukotvena ponorná kabina Permon - velký keson s lehátkem - který dříve sloužil pro studium dlouhodobého pobytu lidí pod hladinou. Od kesonu vodící šňůra pokračuje kolem vraku auta, truhly s pokladem a pumpy ke kamennému valu, za nímž je nejhlubší část lomu. Tady je možné nahlédnout do asi metr hluboké studny, za níž se nachází nejvzdálenější atrakce lomu - telegrafní sloup ověšený vším možným. Z dalších předmětů lze v lomu mj. vidět: dva pomníčky utonulých potápěčů, rádio, skupinu stromů, kompasovou ocelovou růžici, vanu, umyvadlo, zbytky těžebních vozíků, autobusovou zastávku, psací stroj, dřevěný žebřík, mořskou pannu, potápěče v kleci, ocelové koše a další.

Historie lomu Šífr

Těžba břidlice na Šífru započala pravděpodobně již kolem roku 1775. Během první světové války těžba ustala, ale po skončení války byla opět obnovena. Ovšem pouze v omezeném objemu, protože díky rozpadu Rakousko-uherské monarchie se zmenšilo odbytiště zpracovávané břidlice. Za druhé světové války byla těžba břidlice znovu zastavena a obnovena až po roce 1945. Postupně docházelo k zaplavování lomové jámy a opětovnému úpadku těžby.

Externí odkazy:

Ponor v zatopeném lomu Šífr


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Obce (1) ~ Sport (1) ~ Zábava (1) ~ Zajímavosti (14)
Rešovské vodopády

Rešovské vodopády

hluboký kaňon říčky Huntavy s peřejemi, kaskádami a vodopády — Skalnaté údolí říčky Huntavy, která v území vytváří četné peřeje, kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší dosahuje až 10-ti metrů. Vodopády zpřístupňují dřevěné můstky a lávky se zábradlím. Je zde vybudováno i několik vyhlídek. Národní přírodní památka.



Praděd

Praděd

nejvyšší hora Moravy a Slezska — S nadmořskou výškou 1492 m nejvyšší hora Moravy a Slezska a pátá nejvyšší hora ČR.



Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

hrad s nejrozsáhlejším opevněním ze 30leté války v ČR — Největší hradní komplex na Bruntálsku. Za 30leté války byl výrazně opevněn; toto opevnění se dnes považuje za naše nejrozlehlejší dochované hradní opevnění z té doby.



Petrovy kameny

Petrovy kameny

mohutná skaliska na rozsoše Vysoké hole v Jeseníkách — Třetí nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Za čarodějnických procesů v 17. stol. byly Petrovy kameny označovány jako místo sletů čarodějnic.



Pradědova galerie U Halouzků

Pradědova galerie U Halouzků

unikátní zahradní řezbářská galerie v Jiříkově u Rýmařova — Jedinečný projekt profesionálního řezbáře, který na ploše 8 ha vystavuje více než 450 vyřezávaných plastik zvířat a betlém v životní velikosti, jež byl oceněn titulem Největší betlém na světě. Jsou zde také četné atrakce pro děti a farma daňků.



Vodopády Bílé Opavy

Vodopády Bílé Opavy

hluboký kaňon s kaskádami a vodopády u Pradědu v Jeseníkách — Hluboce zaříznutý skalnatý kaňon říčky Bílá Opava, nacházející se na jižním svahu Pradědu u obce Karlova Studánka v Jeseníkách. Územím vede naučná stezka s krásnými pohledy na četné peřeje, kaskády a vodopády, z nichž nejvyšší měří téměř osm metrů.



Důlní propadlina Žebračka

monumentální jícen propadlé rudné štoly — Impozantní zemský jícen o rozměrech 95 m × 55 m a hloubkou 40 m připomíná obří jeskyni. Vznikl propadnutím důlní štoly. Kulturní památka.



Hrad Cvilín

čtvercový hrad — Půdorys hradu je takřka pravidelný čtverec. Za česko-uherských válek hrad dobylo vojsko Matyáše Korvína.



Hrad Fulštejn

sídlo Supů — Hrad, kdysi sídlo Supů z Fulštejna, patřil k nejmohutnějším opevněním českého Slezska. Za 30leté války byl hrad zpustošen.



Zámek Bruntál

zámek s netradiční dispozicí — Zámek má zajímavý a pro naše zámky netypický tvar kruhové výseče. Natáčely se tu pohádky Císař a tambor a Zlatník Ondra.



Kontaktní informace

Sdružení potápěčů lomu Šífr
Mgr. Roman Kudela
Svobodné Heřmanice
793 12
Mobil:[+420] 723 007 349
Email:kudela@email.cz
Web:sifr.cz

Poloha

GPS:
49°56'42.940"N, 17°39'29.624"E
Kraj:Moravskoslezský kraj
Okres:Bruntál
Obec:Svobodné Heřmanice

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz