Oblík je majestátní čedičová hora (509 m n. m.) ve tvaru komolého kužele (pozůstatek třetihorní sopečné činnosti). Už v r. 1604 Jan Willenberg zachytil siluetu Oblíku na své rytině, čímž se Oblík zařadil k nejstarším vyobrazeným horám naší země. Z Oblíku byl také dovezen kámen pro slavnostní zahájení stavby Národního divadla. Na západním úpatí Oblíku se rozléhá 23ha třešňový sad zvaný Třešňovka. Národní přírodní rezervace v CHKO České středohoří.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 27. srpna 2013
Kategorie: Zajímavosti
Na západním úpatí Oblíku je obnovován velký (23 ha) třešňový sad. Staré původní odrůdy třešní (cca 1700 stromů) se doplňují o jabloně, hrušně, slivoně, ořešáky a višně. Stromy jsou různého zdravotního stavu – od zdravých a vitálních stromů, přes polosuché až úplně suché stromy či jen jejich pahýly.
zahrada Čech — Zdejší ovocnářství dosáhlo tak vysoké úrovně, že se dnes Českému středohoří přezdívá zahrada Čech. Z rovin vystupují obdivuhodné vulkanické kupy.
křížem krážem Českým středohořím z Ústí nad Labem do Bíliny — Přibližně 127kilometrový trek sopečnou krajinou CHKO České středohoří. Mj. navštívíte hromovou horu Milešovku, mystický vrch Raná, 12metrový Vaňovský vodopád, kaňon Labe Porta Bohemica, svezete se motorovou lodí a možná si odnesete i české granáty.
kultovní místo spiritistů — Psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda v tomto nikdy nedostavěném chrámu naměřil údajně nejsilnější a uzdravující pozitivní zónu.
průvodce severočeskou industriální krajinou — Zvu vás na offroad safari – zážitkové poznávací vyjížďky severočeskou industriální krajinou. Dostanu vás do míst, kam se běžný turista nepodívá.
proměny krajiny objektivem Jana Hodače — I intenzivně využívaná krajina může být krásná! Mrkněte na neotřelé až mystické fotky proměn průmyslové severočeské krajiny od profesionálního uměleckého fotografa Jana Hodače.
hora s překvapivě ostrým hřebínkem — Na první pohled zašpičatělá homole, ve skutečnosti hora s pěkně ostrým vrcholovým hřebínkem – připadáte si tu jako na nějakém srázném kopci v Západních Tatrách. A ten výhled!
čedičový pahorek s hlaváčky a konikleci — Z jara zde vykvétají hlaváčky jarní a oba druhy konikleců, které se takto pospolu objevují jen na několika málo lokalitách ČR. Přírodní památka.
aneb Jak básníkům chutná život — Zámek známý z filmu Jak básníkům chutná život – pracovala v něm Píšťalka a její tatínek v podání p. Hrušínského jej neustále maloval. Zámek obklopuje anglický park s romantickými stavbami a obeliskem.
lokalita proslulého hořeneckého aragonitu — Nápadná a téměř holá čedičová kupa (původně sopečné těleso) se stepí u obce Hořenec v Českém středohoří. Území proslulo nálezy tzv. hořeneckých aragonitů – zdejší krystaly patří k nejdokonalejším krystalům aragonitu na světě! Přírodní rezervace.
nejznámější centrum paraglidingu v Čechách — Téměř 1,5 km dlouhý, trojvrcholový, holý hřbet u Loun v CHKO České středohoří je považován za nejproslulejší lokalitu paraglidingu v Čechách. Na svazích rostou kavylové stepi, patřící k nejrozlehlejším v ČR. JZ svah Rané národní přírodní rezervace.
GPS:
50°24'40.452"N, 13°48'30.276"E
Kraj:Ústecký kraj
Okres:Louny
Obec:Dobroměřice, Louny
Doporučuji výstup na Oblík v červnu za jasné měsíční noci, a to jižní cestou od samoty Oblík (zelené značení), která se esovitě klikatí stepními stráněmi až na vrchol. V záři měsíce budete pozorovat vlnící se bělostné kavyly (stejně jako na fotce Milana Říhy v galerii), vzhlížet k jasným hvězdám na obloze a možná zaslechnete i klinkání ovčích zvonečků z okolních pastvin. Rozhodně se vyplatí „zabloudit“ do velkého třešňového sadu při úpatí Oblíku, nesmírně si pochutnáte :)
provozovatel cestovatelského portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 602 719 089 ~ lubos.moravec@gmail.com
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz