iTRAS > Katalog > Plešné jezero

Plešné jezero

ledovcové jezero pod horou Plechý na Šumavě

Plešné jezero

Plešné jezero (dříve Plekenštejnské jezero) je jezero ledovcového původu, nacházející se západně od obce Nová Pec pod horou Plechý (1378 m n. m.), v I. zóně národního parku Šumava a je součástí přírodní památky Trojmezná hora. Jezero má rozlohu cca 7,5 ha a je až 18 m hluboké. Nad jezerem ční 220 m vysoká Jezerní stěna a asi 200 m pod jezerem se na ploše 6 ha rozkládá žulové kamenné moře. Na hrázi Plešného jezera začíná zážitková stezka Duch pralesa.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 1. září 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Plešné jezero, …Plešné jezero o…Plešné jezero, …Plešné jezero v…


Další informace:

Plešné jezero jako zdroj vody pro plavbu dřeva

Koncem 18. století (v roce 1791) byl Jezerní potok, kterým odtéká voda z jezera, propojen se Schwarzenberským plavením kanálem, a Plešné jezero se tak stalo důležitým zásobníkem vody pro plavení dřeva.

Pamětní místa u Plešného jezera

V okolí Plešného jezera se nachází hned několik zajímavých památných míst:

Ledovcová jezera na Šumavě

Na české straně Šumavy se nachází celkem 5 jezer ledovcového původu: Černé jezero – největší (18,4 ha), nejhlubší (40,6 m) a nejníže položené (1008 m n. m.); Čertovo jezero – druhé největší (10,3 ha); jezero Laka – nejmenší (2,78 ha) a nejvýše položené (1096 m n. m.); Plešné jezero a Prášilské jezero.

Externí odkazy:

Na břehu Plešného jezera


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Oblasti (2) ~ Pohostinství (4) ~ Průvodci (1) ~ Relaxace (2) ~ Sport (1) ~ Ubytování (5) ~ Výlety (3) ~ Zajímavosti (44)
Šumava

Šumava

zelená střecha Evropy — Národní park a chráněná krajinná oblast Šumava spolu s přilehlým Bavorským lesem tvoří největší lesní komplex ve střední Evropě. Nacházejí se zde horské smrkové lesy, pralesy, rozlehlá rašeliniště a ledovcová jezera. Biosférická rezervace UNESCO.



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Přechod Šumavy

Přechod Šumavy

trek napříč Šumavou od Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou — 153 km trasa národním parkem Šumava z Hojsovy Stráže do Lipna nad Vltavou. Turisté navštíví odlesněné hřebeny s krásnými výhledy, bukovosmrkové pralesy, rozlehlé pastviny, slatě, zaniklé horské osady, původní ledovcová jezera a další zajímavá místa.



Přehrada Lipno

Přehrada Lipno

největší vodní plocha v ČR přezdívaná české moře — S rozlohou cca 4 650 ha největší vodní nádrž v ČR, symbolicky označovaná za české moře. Byla vybudována v jižních Čechách na řece Vltavě v letech 1952–1959 z protipovodňových důvodů. Téměř celá spadá do CHKO Šumava; oblíbená rekreační oblast.



Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

vodní kanál spojující povodí řek Vltavy a Dunaje — Cca 44 kilometrů dlouhý vodní kanál v chráněné krajinné oblasti a národním parku Šumava, spojující povodí řek Vltavy a Dunaje a v minulosti sloužící k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Mimořádná technická památka jižních Čech.



Boubínský prales

Boubínský prales

po staletí člověkem nedotčená příroda v srdci Šumavy — Unikátní národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti Šumava poblíž obce Kubova Huť, jejíž nejcennější bukosmrkové jádro s až 400 let starými stromy zůstalo po staletí nedotčeno. Územím vede naučná stezka. Na vrcholu Boubín rozhledna.



Chalupská slať

Chalupská slať

slať s největším rašelinným jezírkem v ČR — Přechodové rašeliniště s nejrozlehlejším (1,3 ha) rašelinným jezírkem na našem územím.



Blanice

Blanice

řeka s největší populací perlorodky říční ve střední Evropě — Národní přírodní památka a evropsky významná lokalita na horním toku řeky Blanice na Šumavě, mezi osadami Blažejovice a Arnoštov, kde žije v největší středoevropské populaci kriticky ohrožená perlorodka říční (Margaritifera margaritifera).



Boubínské jezírko

Boubínské jezírko

původně splavovací nádrž v Boubínském pralese na Šumavě — Umělá vodní nádrž na jižním svahu národní přírodní rezervace Boubínský prales na Šumavě, která v letech 1836 až 1957 sloužila jako zásobárna vody pro plavení dřeva do nedaleké lenorské sklárny. Jezírko má rozlohu 0,37 ha a maximální hloubku 4 m.



Hamerský potok na Šumavě

Hamerský potok na Šumavě

největší přítok řeky Vydry — Ve středověku se na Hamerském potoce rýžovalo zlato. Zdejší rýžoviště patří k nejvýše položeným v ČR.



Kontaktní informace

Informační centrum
Nové Chalupy 41
Nová Pec
384 62
Mobil:[+420] 602 391 223
Email:infocentrum@novapec.info
Web:novapec.info

Poloha

GPS:
48°46'34.509"N, 13°51'52.593"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:Prachatice
Obec:Nová Pec

Doporučení

Moje fotografie Plešného jezera, kterou jsem poskytl portálu iTRAS (viz odkaz níže), vyšla v mé šesté publikaci Šumava jako malovaná. Fotil jsem ji, když bylo Plešné jezero ještě živé. Nyní je to jeden velký mrtvý les. Hřbitovy nefotím, tak už tam nejezdím. Odkaz na foto: http://itras.cz/plesne-jezero/galerie/10618/

Jan Kavale

profesionální fotograf

www.fotorisk.cz ~ kavale@fotorisk.cz


© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz