Teplické skály jsou součástí národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály (nejrozsáhlejší pískovcové skalní město v Evropě) v CHKO Broumovsko. Zatímco v sousedních Adršpašských skalách uvidíte převážně izolované skalní věže, v Teplických skalách vás obklopí mohutné souvislé skalní stěny – Martinské a Chrámové stěny, pýcha teplického skalního města, jsou místy vysoké i přes 70 m. Teplické skály jsou rozlehlejší, divočejší a méně navštěvovanější než Adršpašské skály.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 5. března 2015
Kategorie: Zajímavosti
V blízkosti Chrámového náměstí [mapa] se vypíná štíhlá skalní věž, jež je na svém vrcholu rozeklaná do podoby jakési kamenné koruny (složité železité inkrustace) – díky ní skála dostala příznačné jméno Skalní koruna a zároveň se stala symbolem Teplických skal.
Část naučné stezky Teplickým skalním městem prochází úzkou soutěskou mezi vysokými skalními masivy, která se nazývá Sibiř [mapa]. Jedná se o jedno z vůbec nejchladnějších míst Adršpašsko-teplických skal, kde se drží sníh až do počátku léta. Chlad a zimu evokují i některé názvy zdejších skal, jako např. Polární trůn, Lední medvěd, Tuleň, Ruka se zmrzlinou aj.
Pokud někde uslyšíte, že se v Teplických skalách nachází nejrozsáhlejší (údajně přes 27 km dlouhý) pískovcový podzemní jeskynní labyrint v Evropě, nenechte se zmást. Odborný posudek říká, že tzv. labyrint Poseidon nelze považovat za jeskynní pseudokrasový systém ani za podzemí, protože se nejedná o propojené podzemní prostory; jedná se pouze o systém skalních věží, soutěsek a dalších tvarů na (v) pískovci.
Pěkná video upoutávka na DVD Poseidon – podzemní labyrint
V sousedství Chrámových stěn určitě navštivte Skalní chrám (v minulosti též Dóm či Chrám Svatopluka Čecha), viz mapa. Do této obrovské puklinové jeskyně (výška přes 60 m) vodili průvodci turisty již od roku 1846 – společně s Chýnovskou jeskyní u Tábora a systémem Sloupsko-šošůvských jeskyní a Býčí skály v Moravském krasu se tak Skalní chrám zařadil k nejstarším turisticky zpřístupněným jeskyním u nás.
Dnes je jeskyně volně přístupná po naučné stezce Teplickým skalním městem. V dávné minulosti však bývala uzavřena dřevěnými brankami; veřejnost do ní mohla vstoupit pouze s průvodcem, který dóm osvětlil hořícími loučemi a na flašinet zahrál chorál Tebe Bože oslavujeme – to byl nezapomenutelný zážitek, protože jeskyně má skvělou akustiku.
V Teplických skalách můžete navštívit 2 zříceniny skalních hradů: Střmen [mapa] – ční na vysoké skále a je přístupný po strmých schodech a žebřících, na vrcholu vyhlídka; Bischofstein alias Skály [mapa] – je součástí komplexu Jiráskových skal.
Probublávající voda Sříbrného pramene ve Vlčí rokli
nejvyšší pohoří České republiky — Nejvyšší hory střední Evropy severně od Alp. V rámci České republiky mají Krkonoše mnohá prvenství. Jedná se o nejnavštěvovanější přírodní oblast u nás, nachází se zde nejvyšší hora a největší vodopád. Rovněž se jedná o první český národní park.
nejvyšší vodopád v ČR — S výškou 148 m nejvyšší vodopád v České republice. V podobě příkrých kaskád stéká z Pančavské louky do Labského dolu.
nejkrásnější skalní jezírko v ČR — Zatopená pískovna v Adršpachu s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami se právem považuje za naše nejkrásnější skalní jezírko. Pro svoji atraktivitu se objevilo v nejedné filmové pohádce.
nejvyšší hora České republiky — Výjimečná hora s neomezenými panoramatickými výhledy do daleké krajiny naší země a sousedního Polska. Na vrcholu Sněžky sídlí několik budov s možností občerstvení. Z Pece pod Sněžkou pravidelně jezdí na Sněžku sedačková lanovka.
divoké kaskády na úpatí Černé hory v Krkonoších — Velmi atraktivní a fotogenický horský potok, který v podobě příkrých kaskád a peřejí divoce protéká masivem Světlé a Černé hory v Krkonoších. Obzvláště na podzim, kdy okolní lesy hýří všemi barvami, stojí lokalita za návštěvu.
unikátní soubor barokní sakrální architektury — Krajinu Broumovska zvelebuje 10 barokních kostelů, které v letech 1690 až 1743 vystavěli nejlepší architekti své doby, otec a syn Dientzenhoferovi. Tato vrcholná umělecká díla téměř po 3 staletí obohacují broumovský venkov.
soukromé ubytování u rezervace Adršpach-Teplické skály — Ubytování ve stylové, citlivě rekonstruované budově bývalé sodovkárny z 1. pol. 19. stol., v pokojích s vlastním sociálním zařízením. Součástí penzionu je společenská místnost, vinárna, úschovna kol a velká zahrada s posezením. Ceny od 250 do 400 Kč.
český Betlém — „Malebné, zvláštní hnízdečko, které se vypíná na skále pitoreskně jako směle myšlená městečka vánočních jeslí.“ — Jan Neruda
největší vodopád Adršpašských skal — 16metrový vodopád ve skalní jeskyni Adršpašských skal napájený malým jezírkem. Když u vodopádu zvoláte heslo: „Krakonoši, dej nám vodu!“, obsluha zdvihne stavidlo a vodopád na krátko z hukotem zmohutní.
krajina z nejznámější povídky Boženy Němcové — Jedno z nejnavštěvovanějších výletních míst východních Čech. Do zdejší krajiny Božena Němcová zasadila příběh své nejznámější povídky, Babička. Národní kulturní památka.
GPS:
50°35'41.920"N, 16°8'52.879"E
Kraj:Královéhradecký kraj
Okres:Náchod, Trutnov
Obec:Teplice nad Metují
Teplické skály mám prochozené křížem krážem. Jsou rozsáhlejší než sousední Adršpašské skály a dá se zde objevit více „divokých“ míst, kde nepotkáte ani človíčka. Stříbrný pramen s probublávající vodou ve Vlčí rokli patří k těm nejzajímavějším pramenům, které jsem v ČR zatím viděl.
provozovatel portálu iTRAS
itras.cz ~ [+420] 602 719 089 ~ lubos.moravec@gmail.com
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz