Červené blato se nachází u obce Jiříkovo Údolí na jihozápadním okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, patří k nejrozsáhlejším rašeliništím jižních Čech a svým vzhledem připomíná krajinu severské tundry. V území rostou velmi vzácné blatkové bory s borovicí blatkou (Pinus rotundata) a rojovníkem bahenním (Ledum palustre). Část Červeného blata byla v minulosti vytěžena. Rašeliništěm prochází naučná stezka Červené blato. Národní přírodní rezervace.
Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 25. října 2011
Kategorie: Zajímavosti
Národní přírodní rezervací Červené blato prochází stejnojmenná, cca 2,5 km dlouhá okružní naučná stezka, která prostřednictvím informačních tabulí seznamuje návštěvníky s hodnotami a zajímavostmi tohoto území. Stezka vede po dřevěných povalových chodníčcích; vstup mimo stezku je zakázán!
Rašeliniště Červené blato plošně porůstají v ČR velmi vzácné blatkové bory, ve kterých dominuje borovice blatka (Pinus rotundata), dosahující zde stáří až 200 let. V podrostu je hojný chráněný rojovník bahenní (Ledum palustre), který tu během května až června vykvétá v hustých keřích a celou rezervaci vždy prosytí svým výrazným aroma.
Rašeliniště Červeného blata bylo od roku 1774 až do počátku 20. století těženo pro dnes již zaniklou sklářskou huť v Jiříkově Údolí, kde se vysušená rašelina používala jako palivo - místní sklárna se proslavila výrobou hyalitu (neprůsvitného, tvrdého a téměř nerozbitného skla), jehož úlomky je dodnes zpevněna přístupová cesta do rezervace. Dávnou těžbu na Červeném blatě připomínají četné odvodňovací stoky, které jsou v současnosti přehrazovány, aby se zde opět držela voda a zůstala tak zachována původní tvář krajiny.
Červené blato je velmi významné i pro výskyt bezobratlých živočichů v čele s druhy, které zde přežily od doby ledové (tzv. glaciální relikty).
přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny — Oblast na jihu ČR při státní hranici s Rakouskem, mezi obcemi Kunžak a Slavonice, připomínající kanadskou divočinu. Početné vodní plochy zde obklopují rozlehlé lesy s bizarními žulovými skalami, mírně zvlněné louky a meze zdobí kamenité ostrůvky…
zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.
rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.
jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.
gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.
most z filmů a pohádek — Kamenný most z r. 1781 si oblíbili filmaři, natáčely se zde pohádky Byl jednou jeden král, Z pekla štěstí či film Všichni moji blízcí.
romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.
fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.
za jednou z nejstarších černých kuchyní v ČR — V zámecké Černé věži se dochovala unikátní černá kuchyně, která je jednou z nejstarších a nejzachovalejších hradních černých kuchyní u nás.
nejpozoruhodnější balvan České Kanady — Balvanitý výchoz připomínající zadnici je považován za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada.
GPS:
48°51'19.683"N, 14°48'5.241"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice, Jindřichův Hradec
Obec:Jiříkovo Údolí
© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz