iTRAS > Katalog > Červené blato

Červené blato

severská tundra na Třeboňsku

Červené blato

Červené blato se nachází u obce Jiříkovo Údolí na jihozápadním okraji chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, patří k nejrozsáhlejším rašeliništím jižních Čech a svým vzhledem připomíná krajinu severské tundry. V území rostou velmi vzácné blatkové bory s borovicí blatkou (Pinus rotundata) a rojovníkem bahenním (Ledum palustre). Část Červeného blata byla v minulosti vytěžena. Rašeliništěm prochází naučná stezka Červené blato. Národní přírodní rezervace.

Autor článku: Luboš Moravec | poslední aktualizace: 25. října 2011

Kategorie: Zajímavosti

Fotogalerie:

Červené blato -…Červené blato -…Rojovník bahenn…Vyhlídková ploš…


Další informace:

Naučná stezka Červené blato

Národní přírodní rezervací Červené blato prochází stejnojmenná, cca 2,5 km dlouhá okružní naučná stezka, která prostřednictvím informačních tabulí seznamuje návštěvníky s hodnotami a zajímavostmi tohoto území. Stezka vede po dřevěných povalových chodníčcích; vstup mimo stezku je zakázán!

Rozlehlé blatkové bory

Rašeliniště Červené blato plošně porůstají v ČR velmi vzácné blatkové bory, ve kterých dominuje borovice blatka (Pinus rotundata), dosahující zde stáří až 200 let. V podrostu je hojný chráněný rojovník bahenní (Ledum palustre), který tu během května až června vykvétá v hustých keřích a celou rezervaci vždy prosytí svým výrazným aroma.

Těžba rašeliny na Červeném blatě

Rašeliniště Červeného blata bylo od roku 1774 až do počátku 20. století těženo pro dnes již zaniklou sklářskou huť v Jiříkově Údolí, kde se vysušená rašelina používala jako palivo - místní sklárna se proslavila výrobou hyalitu (neprůsvitného, tvrdého a téměř nerozbitného skla), jehož úlomky je dodnes zpevněna přístupová cesta do rezervace. Dávnou těžbu na Červeném blatě připomínají četné odvodňovací stoky, které jsou v současnosti přehrazovány, aby se zde opět držela voda a zůstala tak zachována původní tvář krajiny.

Živočichové z doby ledové

Červené blato je velmi významné i pro výskyt bezobratlých živočichů v čele s druhy, které zde přežily od doby ledové (tzv. glaciální relikty).

Externí odkazy:


Zobrazení na mapě:

 

Tipy v okolí:

Kategorie: Akce (2) ~ Obce (3) ~ Oblasti (4) ~ Pohostinství (6) ~ Relaxace (1) ~ Ubytování (7) ~ Zábava (2) ~ Zajímavosti (80)
Česká Kanada

Česká Kanada

přírodní park s atmosférou severoamerické divočiny — Oblast na jihu ČR při státní hranici s Rakouskem, mezi obcemi Kunžak a Slavonice, připomínající kanadskou divočinu. Početné vodní plochy zde obklopují rozlehlé lesy s bizarními žulovými skalami, mírně zvlněné louky a meze zdobí kamenité ostrůvky…



Blanský les

Blanský les

zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy v předhůří Šumavy — Převážně zalesněný hornatý pás ve tvaru podkovy svírající Křemžskou kotlinu s mozaikou lesíků, polí, luk a vesnic s hodnotnou lidovou architekturou (UNESCO!). Nacházejí se zde mj. původní bučiny a vzácné hadcové bory. Chráněná krajinná oblast.



Novohradské hory

Novohradské hory

rozsáhlé a téměř neosídlené lesy při česko-rakouské hranici — Velmi dobře zachovalá oblast na jihu Čech u rakouských hranic, jež byla po dlouhá desetiletí zakázanou zónou u železné opony. Horské hluboké lesy se zaniklými sklářskými osadami střídají podhorské pastviny s venkovskými samotami a menšími obcemi.



Holašovický kruh

Holašovický kruh

jihočeské Stonehenge — Novodobá megalitická stavba připomínající slavné anglické megality Stonehenge či Rollright Stones; podle psychotroniků má údajně nejsilnější energii ze všech tuzemských megalitů postavených člověkem. Kruh má průměr 30 m a tvoří jej 25 obřích kamenů.



Alšova jihočeská galerie

Alšova jihočeská galerie

gotické umění jižních Čech a Šumavy — Galerie patří do pětice největších institucí svého druhu v ČR. Představuje gotické umění jižních Čech a Šumavy a evropské umění 16.–19. stol.



Most přes rybník Vítek

Most přes rybník Vítek

most z filmů a pohádek — Kamenný most z r. 1781 si oblíbili filmaři, natáčely se zde pohádky Byl jednou jeden král, Z pekla štěstí či film Všichni moji blízcí.



Tereziin vodopád

Tereziin vodopád

romantický vodopád z 19. století — 10metrový umělý vodopád nechal založit v r. 1817 hrabě Buquoy v rámci tvorby romantického krajinného lesoparku Terčino údolí.



Tvrz Žumberk

Tvrz Žumberk

fáma o unikátní opevněné vesnici — Goticko-renesanční tvrz v Novohradských horách, o které se tradovalo, že byla součástí unikátní historické opevněné vesnice Žumberk, pravda je ale jiná… Kulturní památka.



Zámek Jindřichův Hradec

Zámek Jindřichův Hradec

za jednou z nejstarších černých kuchyní v ČR — V zámecké Černé věži se dochovala unikátní černá kuchyně, která je jednou z nejstarších a nejzachovalejších hradních černých kuchyní u nás.



Ďáblova prdel

Ďáblova prdel

nejpozoruhodnější balvan České Kanady — Balvanitý výchoz připomínající zadnici je považován za nejznámější a nejcharakterističtější skalní útvar přírodního parku Česká Kanada.



Kontaktní informace

Správa CHKO Třeboňsko
Valy 121
Třeboň
379 01
Tel.:[+420] 384 701 011
Email:trebonsko@nature.cz
Web:www.trebonsko.ochranaprirody…

Poloha

GPS:
48°51'19.683"N, 14°48'5.241"E
Kraj:Jihočeský kraj
Okres:České Budějovice, Jindřichův Hradec
Obec:Jiříkovo Údolí

© 2009–2024 iTRAS. Všechna práva vyhrazena.webdesign: Ladzo.cz